Egypt včera a dnes
Fabio Bourbon
Litografie a deníky Davida Robertse série
< 2. díl
LITOGRAFIE DAVIDA ROBERTSE, R. A. Tato kniha je přirozeným pokračováním publikace Svatá země včera a dnes. Soustřeďuje litografie Davida Robertse, uznávaného anglického krajináře 19. století, které byly zveřejněny v roce 1846 v Londýně. strhující obrazy jsou poprvé shromážděny v chronologickém pořadí, opatřeny komentářem a citacemi Robertsových zápisků. Většinu ilustrací doprovázejí fotografie, které Antonio Attini vždycky podřídil stejnému tématu a místu, jež si jako umělecké motivy vybral Roberts před více než 160 lety při své cestě po Egyptě. Vzniklo tak umělecké dílo, jaké ještě o Egyptě nebylo publikováno.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2004 , J. Otto - Ottovo nakladatelstvíOriginální název:
Yesteday and Today Egypt, 1996
více info...
Přidat komentář
Absolútne fantastická knižka. Zbierka krásnych maliieb neprávom úplne zabudnutého škótskeho maliara Robertsa z jeho cesty po Egypta. Zapadnutý poklad a urvite si zaslúži pozornosť.
Vlastním několik fotografických knih o starověkém Egyptě. Tato zmizelá civilizace mne prostě nikdy nepřestane udivovat, zvláště pak z architektonického hlediska, vždyť pyramidy, chrámy, sochy a jiné monumenty, to je něco neskutečného a nepochopitelného. Kniha Egypt včera a dnes je však od všech těch fotografických velmi odlišná a to byl i důvod, proč jsem knihu musel mít… Jedná se totiž o velkoformátovou knihu litografií skotského umělce Davida Robertse, který podnikl na přelomu let 1838 a 1839 dobrodružnou výpravu z Alexandrie proti proudu Nilu až k monumentálnímu chrámu Abú Simbel a zpět do Káhiry, odkud pokračoval do Palestiny a Libanonu. Ze svých cest pořídil pečlivé kresby, ze kterých po návratu do Skotska vytvořil četné litografie, jejichž egyptská část je obsažena právě v této knize. Většinu litografií je pak doplněna fotografiemi současníka Antonia Attiniho… A právě, když si postavíme fotku a litografii vedle sebe, spatříme to největší kouzlo, ten poeticko-romantický rozměr výtvarných děl, starých nějakých 180 let. Zatímco na fotografiích vidíme moderní Egypt, asfaltové cesty a betonovou džungli současnosti, litografie Davida Robertse zachycují Egypt dávných časů, chrámy a památky zaváté pískem, plachetničky plující ve vodách majestátního Nilu. Nic z toho už současný turista v Egyptě nikdy nemůže vidět na vlastní oči. Neřku-li mnohé památky drancované a nebojím se říci ukradené koloniálními velmocemi 19. století, jejichž současná adresa se nachází v Londýně či New Yorku.
Litografie v knize jsou řazeny chronologicky, podle postupu cesty Davida Robertse. Jsou rovněž doplněny krátkými citacemi z jeho deníků a doprovodným textem cestovatele a současníka Fabio Bourbona, ke kterému jsem se dostal díky svému knižnímu kamarádovi „1amu“, za což moc děkuji /ač teď zjišťuji, že od Bourbona mám doma již dvě knihy, ale nevěděl jsem, že je napsal :-)/. Ten textově upřesňuje to, co David Roberts viděl a namaloval. Navíc přidává jistý historický rámec… Prostě tahle kniha se mi strašně moc líbí a budu si ji prohlížet ještě mnohokrát. Rovněž si budu muset sehnat i první díl „Svatá země včera a dnes“, který uzavírá komplet všech dostupných Robertsových litografií. Vážně to stojí za to, stejně jako se nechat fascinovat starověkou egyptskou civilizací. A pokud by někdo vynalezl stroj času a nabídl mi k výběru cestu časem dopředu nebo zpět, nikdy bych si nevybral cestu do budoucna. Protože bych vážně chtěl vidět na vlastní oči jak ty velkolepé egyptské stavby a památky vznikaly…
Nádherná kniha plná kreseb, jak to vypadalo v Egyptě ..včera.. . s porovnáním, jak to vypadá dnes.. Ke kresbě je připojena malá fotečka s dnešní podobou. Jediné, co bych asi vytkla je opravdu minimum textů, to, co nás zajímá více např. ke konkrétní budově, musíme hledat v jiné knize.. ale jinak nádhera
Autorovy další knížky
2008 | Starověký Řím |
2010 | Starověké civilizace |
2004 | Egypt včera a dnes |
2015 | Průvodce Svatou zemí: Izrael – Sinaj – Jordánsko |
2001 | Průvodce Svatou zemí |
Obrovská, opravdu obrovská, knížka s reprodukcemi litografií pana Robertse a pro porovnání vždy fotka nynějšího vzhledu historicky zajímavých míst Egypta. Knížka je vážně velká jako prase, vlastně spíš menší prasátko, každopádně stejně velká jako Nový atlas světa a encyklopedie Historie letectví. Tisk reprodukcí je kvalitní a publikace je spíše ke kochání se, než ke čtení. Textu je pomálu, jde o popisy znázorněného místa a informace jakým způsobem se malíř popral s danou lokací a za jakých okolností.
A teď jdu shánět tu druhou záležitost o Svaté zemi...