Logika a etika: Úvod do metaetiky
Petr Kolář , Vladimír Svoboda
První ucelený úvod do disciplíny nazývané metaetika, v níž se logika s etikou prolínají a pozoruhodně doplňují. Publikace spojuje výklad hlavních problémových okruhů s hlubším rozborem vybraných otázek, při němž autoři představují výsledky vlastních výzkumů. Metaetika představuje logickou intepretaci etických zkoumání. Základní metodou etických zkoumání je logická analýza jazyka morálky. Jazykové výrazy, vyjadřující mravní soudy, jsou nedílnou součástí tzv. preskriptivního jazyka. Preskriptivní jazyk vyjadřuje soudy, které mají ovlivňovat naše rozhodování a jednání. Preskriptivní soudy však nemohou být pravdivé, ale ani nepravdivé. Autoři překonávají tento problém pomocí pojmu plnění imperativu. Odborně značně náročná monografie je určena čtenářům vysokoškolsky vzdělaným v oboru analytická etika, filozofie a logika.... celý text
Přidat komentář
Publikace je, myslím, poměrně dobrou učebnicí metaetiky, nebo spíše jakýmsi učebnicovým úvodem do metaetiky.
Je mimořádně jednoduše napsaná a šanci pochopit ji má patrně každý, včetně lidí bez jakékoliv předešlé zkušenosti s metaetikou. Dokonce ani logiku nijak zvlášť zvládat netřeba. Stačí tedy snaha zamyslet se a trochu trpělivost s případným pomalejším průchodem.
Kniha obsahuje nejen velice jasně popsanou koncepci metaetiky, zvládá nadále i jasně vymezit některé pojmy a problémy, které obor obsahuje. Závěrem se dokonce pokouší o zaujetí vlastního stanoviska k pojetí mravního diskursu, respektive jeho jazyka, na který se kniha primárně soustředí.
Neříkám, že bych neměl i některé kritické poznámky. Utilitarismus, respektive konsekvencionalismus není po mém soudu metaetickou kategorií, nýbrž kategorií etickou. A když, je to konsekvencionalismus, rozhodně ne utilitarismus, který je konkrétní etickou teorií, která by měla metaeticky být teprve popsána. Většinou se však jedná o opravdu kvalitní dílo, které mi nepřekonalo Sobkovo Nemorální právo, přeci je to rozhodně užitečné čtení. (A podstatně jednodušší.)