Lotosový kruh paní Tchan
Lisa See
Čína za dynastie Ming v mnohém předčila Evropu, ale v otázce postavení žen ve společnosti zůstávala rigidně tradiční. Bez ohledu na status rodiny byla žena od narození do smrti podřízena muži – v dětství otci, ve zralém věku manželovi a ve stáří svému synovi. Vzdělávání žen je v Číně 15. století považováno za nežádoucí. Tchan Jün-sien ale pochází z rodiny s dlouhou tradicí lékařského vzdělání a její babička ji od útlého mládí učí léčit ženské nemoci. Přes veškeré vzdělání se ale i ona musí podvolit přísně hierarchickému konfuciánskému pojetí rodiny a být především dcerou, manželkou a matkou. Tchan Jün-sien navzdory všem omezením přesto dokáže pomáhat ženám a léčit je. Díky vzdělání a přátelství v Lotosovém kruhu žen překoná mnohá společenská tabu, k nimž se řadí i styk s „nečistými“. Lotosový kruh paní Tchan je fascinujícím vyprávění o celoživotním přátelství, nezlomné lidské vůli, ale i nezměrném utrpení a tajemství.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno:Originální název:
Lady Tan´s Circle of Women, 2023
více info...
Přidat komentář


Úchvatný příběh o ženách, které si navzájem pomáhají, Lotosový kruh paní Tchan je moderním převyprávěním života jedné osoby, která byla pozoruhodná za dynastie Ming a za pozoruhodnou by byla považována i dnes. V audiotéce skvěla načteno Janou Strykovou.


Kniha je atraktivní svým prostředím - soukromý život bohatých žen v Číně, samotný příběh mě ale zklamal. Díky místu a době, kde se příběh odehrává, ale za přečtení asi stojí.


Opravdu překrásná kniha vyprávěná nádherným jazykem. Obdivuji hluboké znalosti paní See, které předvede v každém ze svých románů. Tentokrát to bylo opravdu něco. 15. století v Číně, kde ženy měly jen malou šanci se prosadit a vše záleželo pouze na tvrdě dodržovaných pravidlech té doby silně ovlivněné Konfuziem, kterého autorka zmiňovala již v předešlých knihách, a který ženám nedával pražádnou šanci. To, co ženy v té době musely prožívat, je už pro nás dnes nepochopitelné a neskutečné. Obzvlášť v době naprosté svobody, módy tepláků, všeobecného pohodlí, dostatku všeho, a naopak nedostatku respektu.
Hlavní hrdinka je obdivuhodná postava, lékařka v době, kdy se vzdělání žen považovalo za naprosto zbytečné. Celý příběh je zcela komplexní, nechybí v něm vůbec nic. Naopak veškeré informace o tehdejším životě jsou tak poučné, jen škoda, že si člověk nemůže zapamatovat vše dopodrobna.
Posloucha jsem jako audioknihu a neumím si představit, že by knihu asi četl kdokoliv jiný než paní Stryková, která má jak nádherně jemný hlas, ale i úžasný přednes.
Knihu doporučuji a už se těším na další Lisu See.


Příběh z Číny v 15. století, kniha plná zajímavostí, o postavení žen v tehdejší společnosti. Moc hezký příběh.


„Bez bláta není lotosů…“
Další, z mého pohledu nádherná a čtivá kniha od Lisy See, od které se jen těžko odtrhnete. Zvolené téma, prostředí i forma vyprávění je skvělá, nemám co vytknout. Zajímavý je i doslov autorky na konci knihy, ve kterém přibližuje jisté události a pohnutky k jednotlivým úsekům knihy. Stejně tak jako samotný příběh, doporučuji k přečtení i tuto část.
„Mám štěstí, že mne po celý život obklopoval kruh žen, které mne milovaly a staraly se o mě. Nadešel čas ten kruh rozšířit, abych udělala pro své dcery a další ženy v domácnosti totéž co babička, paní Čao, Mej-ling, a dokonce i Makovička udělaly pro mě.“
„Žena, která pomáhá druhým, pomáhá sama sobě…“


Čína 15. století, kdy ani ženy z nejvznešenějších rodin nebyly nic bez manžela, kdy ani ty nejvzdělanější nemohly jakkoli pracovat bez dovolení manžela či tchyně…
Tchan Jün-sien vyrostla ve vážené lékařské rodině a lékařskému umění se naučila především od své babičky, po svatbě ale její nová rodina není nakloněna tomu, aby léčila, čeká ji jak v osobním, tak pracovním životě dost trnitá cesta…
Velmi zajímavá kniha, vycházející, jak už to u autorky bývá, převážně z historicky doložených událostí… Mně osobně nejvíc utkvěl v paměti „fascinující“ hrůzný fenomén podvázaných chodidel… Samozřejmě už jsem o této skutečnosti četla dříve, ale tady je popsána opravdu do podrobností, přičemž jsem si uvědomila, že ty ženy vlastně trpěly celoživotně, nejvíce samozřejmě jako malé holčičky, když se s podvazováním začalo, ale o své nohy se ženy musely celoživotně starat, aby se jim nezanítily, velmi obtížná byla i chůze, špatné našlápnutí a pád byly pro ženy často fatální…
Všechno se ve mně bouřilo, když jsem četla o tom, jak měli muži ve všem navrch, jak se k ženám chovali, jak samozřejmé bylo pořizování konkubín… Smutné je, že ženy byly vychovány v tom, že mají především potěšit svého manžela, a i tak inteligentní žena jako Jün-sien se tím řídila… Ale přirozeně je to odraz doby…
Pozoruhodné jsou různé zvyklosti čínské společnosti, to, jak se věřilo všemožným předpovědím nebo pověrám či jaké byly léčebné postupy, včetně toho, že muž-lékař vyšetřoval ženy přes paraván, aniž by ženu viděl či na ni sáhl, "diagnózu" určil vyloženě na základě slovního popisu obtíží…
Co se týče hodnocení, nedávám nejvyšší, protože mě mrzelo, že některým životním údobím hlavní hrdinky bylo věnováno až příliš prostoru, a pak tam dlouhá léta chyběla… Uvítala bych vyrovnanější kontinuitu…
Kromě Dívek ze Šanghaje jsem četla všechny a nejraději mám asi Tajemství hedvábného vějíře, protože to bylo moje první setkání s autorkou a z knížky jsem tehdy byla úplně paf…
Hodnocení: 4,5 * z 5 *


neuvěřitelně silný příběh... hned na samém začátku mě vysloveně vcucnul a už nepustil...

Kniha mi byla doporučena s velmi kladným ohodnocením. Velice rychle jsem se začetla a seznamovala se se skutečným životním příběhem neobyčejné ženy ve vzdálené zemi v 15. století, s tehdejší čínskou medicínou a způsoby léčby žen. První seznámení s autorkou je za plný počet hvězdiček. Už se těším, až na mě v knihovně v pořadníku dojde řada a já si budu moci přečíst další výtvor autorky.


Tentokrát jsme se s Lisou See podívali do hodně vzdálené čínské historie. Tradiční čínská medicína v období pozdního středověku za vlády dynastie Ming, což bylo pro mne velmi zajímavé. O to více, že příběh byl inspirován skutečnou čínskou lékařkou a jejími zápisky, které jsou stále k dostání.
A k tomu samozřejmě příběh silné ženy nebo silných žen, protože to, co musely ženy v Číně (a to nejen středověké) vydržet, to je často dost drsné čtení.


Příběh je fascinující svou dobou, zvyky i pojetím. Nakonci autorka popisuje, co je na reálných podkladech psáno a co jemně upraveno. Většina se fakt stala. Je to úplně jiný svět. A to na knihách miluji. Dostanu se do doby a času, pro mě neuvěřitelné a jsem ve vyprávění tak blízko hlavním hrdinům.
Zde je to nejen o léčení, ale o rodině, přátelství, dětech, kdy se ctily pravidla, ale silou rodiny i obcházely. Vřele doporučuji.


První román od autorky Ostrov žen moře mne naprosto uchvátil. Od té doby se těším na každou další knihu Lisi See. Tentokrát se jedná o příběh z dávné Číny a objevujeme svět tradiční čínské medicíny. Hlavní hrdinka je provdána do bohaté rodiny a musí nejprve potají provozovat své léčitelství zaměřené výhradně na ženy. Nebudu prozrazovat celý příběh. Vřele doporučuji. Autorka ho napsala během pandemie koronaviru.

Mám tuto autorkumoc ráda a kniha Čajová dívka... je dle mne top. Do této jsem se nějak nemohla začíst. Určitě ještě někdy později opět zkusím


Naprosto úchvatná kniha vypráví příběh o paní Tchan od jejího dětství až po stáří. Příběh je inspirován skutečnou čínskou lékařkou z 15.stol.
Setkáváme se zde s příběhem, který nám ukazuje jak těžký a bolestný měly ženy v té době život. Žena je vychovávána jako majetek pro muže,za kterého je již v 15 letech provdaná a jejím hlavním úkolem je porodit syna.
Bylo velmi zajímavé zjistit víc o životě v Číně v tomto století,o vztazích,povinnostech, rodině, porodech.
Nemluvě o šíleném podvazování nohou, které se začalo provádět holčičkám od 4 let, muselo to být velmi bolestivé a děti i ženy často i umíraly a to vše jen proto, že to bylo pro muže velmi přitažlivé a líbila se jim vůně těch nohou. Za mě to musel být smrad jak čep. Každá dívka z vážené rodiny musela mít takto podvázané nohy.
Hlavní dějovou linkou je, ale přátelství dvou žen, které i přes všechno co se stalo staly při sobě.
Paní Tchan se od dětství díky svému dědečkovi a babičce věnovala lékařství a učila se jak léčit. Metody vyšetřování a způsoby léčení byly velmi zajímavé.
Kniha mě velmi obohatila po všechno směrech.


Poslouchala jsem jako audioknihu..
Příběh sleduje paní Tchan od dítěte, kterému zemřela matka až do zralé ženy..
15.století v Číně nebylo pro ženy zrovna dobré období, taky které období bylo, nebo možná ještě je, v Číně, pro ženy dobré, že...
Setkáváme se zde s přísnými pravidly, které musely ženy dodržovat od útlého dětství, aby si zajistili, alespoň trochu slušný život. Kolik bolesti musely tyto ženy a dívky snášet, o tom snad ani nelze polemizovat.
Svazování noh, přelamovaní kostí a dlouhé roky hojení, jen aby jejích nohy dostali ten správný specifický tvar..
Dokázat odrecitovat pravidla pro ženy, ale i různé básně a příběhy, aby pobavily společnost a učily děti, pravidla jak se chovat k budoucímu manželovi a jeho rodině, jak posloužit tchýni, která, i kdybyste se rozkrájeli, vás nebude mít ráda.. a hlavně Váš nejdůležitější úkol je porodit syna, čím víc tím líp.. Některé ženy musely snášet i to, jak nehezky se k nim manžel a jeho rodina chová, mnoho mužů si vydržovalo více manželek, nebo konkubín... A sňatky byly samozřejmě domlouvané..
Paní Tchan, kterou babička a dědeček učili léčitelství musí čelit i zákazům léčit a stýkat se se svou kamarádkou porodní bábou, jež byla považována za nečistou..
..to a mnoohem více na Vás v této knize čeká..
Neřekla bych, že mne tato kniha tolik nadchne, ale stalo se, dokonce se mi líbila natolik, že jsem se pustila do další autorčiny knihy..
Je to velmi zajímavé poslouchání/čtení, poznáváme jinou kulturu, historii, zvyklosti.. dýchá z toho jistá exotičnost a přitom je nám ženám toto téma tak blízké.. stále jsou na světě ženy, které jsou přehlíženy a utlačovany, ženy které jsou svázány pravidly..
Tato kniha je inspirovaná skutečnou čínskou lékařkou z 15. století...
Vřele všem doporučuji...


Další skvělá knížka od Lisy See, tentokráte pojednávající o životě čínské lékařky z 1.5 století. Příběh je velmi zajímavý, dovídáme se informace o životě žen této éry, o životě, který byl vše, jen ne lehký (především podvazovani chodidel malých dívek a jejich brzké sjednané sňatky). Poučné čtení, svižně plynoucí. Naprosto doporučuji:)


Příběh ženy žijící v Číně v 15. století se čte jedna radost, autorka má jako vždy nastudována veškerá historická fakta o životě v tomto období. Nechybí ani v závěru uvedená vysvětlení,z jakých zdrojů čerpala a které souvislosti by čtenář neměl přehlédnout. Je to jeden z dalších románů o přátelství dvou žen, který stojí zato si přečíst.


Krásný příběh ze staré Číny. Popisuje těžký úděl žen v té době, od mrzačení nohou, až po nutnost porodit syny. Hlavní hrdinka pani Than záhy přišla o matku a o jeji výchovu se postará babička léčitelka ženských neduhů a dědeček lékař. Than vyrůstá v dostatku a přesto její život je plný různých omezení.
Poslechnuto jako audiokniha v nádherném podání Jany Strykové.
Autorovy další knížky
2010 | ![]() |
2020 | ![]() |
2021 | ![]() |
2010 | ![]() |
2024 | ![]() |
Krásný historický román z Číny z 15. století, kde rozhodně nechcete žít, především, pokud jste žena.
Ráda jsem se dozvěděla něco z této doby a při čtení o podvazování nohou a vše co k tomu patřilo mi bylo dost úzko. S hlavní hrdinkou jsem sympatizovala, byla to bojovnice a šla si za svým.
Jediné poslání ženy bylo zplodit syna a pokoušeli se o to tak dlouho dokud k tomu nedošlo. A pokud i pak ne přišly na řadu konkubíny. A celá ta věc s porodními bábami. No nebylo to vůbec lehké čtení, respektive poslech. Jana Stryková knihu skvěle namluvila. Rozhodně doporučuji.