Lovci a dravci
* antologie , Vasilij Ivanovič Bělov , Viktor Astafjev (p) , Fjodor Alexandrovič Abramov , Vasilij Šukšin , Vladimir Fjodorovič Těndrjakov
Příběhy lovců z povolání, u nichž je lov existenčně důležitou, a proto také psychologickou a morálně závažnou složkou jejich osudů a osobností. V povídkách jde o příběhy dramaticky vypjaté, často s kriminální zápletkou, o situace, kdy se v člověku odehrává zápas s přírodním živlem a vrozený lovecký pud se zvrhá v nezkrotnou náruživost.... celý text
Přidat komentář
Část díla
Chuť do života
1986
Její Veličenstvo ryba
1986
Lov na losa
1986
Lovec
1986
Poslední lov
1986
Autoři knihy
Vasilij Ivanovič Bělov
ruská, 1932 - 2012 Viktor Astafjev (p)
ruská, 1924 - 2001 Fjodor Alexandrovič Abramov
ruská, 1920 - 1983 Vasilij Šukšin
ruská, 1929 - 1974 Vladimir Fjodorovič Těndrjakov
ruská, 1923 - 1984
(SPOILER) Sbírka osmi povídek ruských autorů, kteří popisují lov v tajze. Každá z povídek byla jiná, měla své kouzlo a nebo naopak nudu. Na některé si budu doživotně pamatovat, jiné jsem zapomněl krátce po přečtení.
Nejslabší povídky byly Jeho veličenstvo ryba a Ruleta. Ty ve mne nic nezanechaly. Naopak nejvíce mě chytla povídka Chuť do života o starém Nikitiči, který se v lovecké chatě setkává s mladým uprchlým kriminálníkem a jak mu velí zákon tajgy, na nic se neptá, nevyčítá a pomáhá mu. Věnuje mu polovinu svého tabáku, půjčí svou pušku a na oplátku je mladíkem pro jistotu zastřelen.
Velice zajímavá byla poslední povídka – Soud. Morální dilema zkušeného lovce Semjona Tětěrina, který vzal na lov velkého pohlavára Dudyrjova a nezkušeného felčara Miťagina. Jeden z lovců náhodně zabije místo medvěda mladého chlapce a Tětěrin řeší dilema, zda říci pravdu, kterou zná jen on, nebo zda mlčet nebo zda dokonce lhát.
Dobře napsaná byla i první povídka Živé peníze, která hned vtáhla do děje a ukazovala rozdíl mezi amatérským lovcem Akuňou, který jednou ročně opouští své místo v továrně a vyráží na pár týdnů lovit do tajgy.
Byla to zajímavá sonda do duší obyčejných ruských lidí někdy v 60. a 70. letech 20. století. Doporučuji k přečtení. Rád bych dal plný počet hvězd, ale pro ty povídky, které mě vůbec nezaujaly, musím jednu hvězdu ubrat.