První muž království
Ludmila Vaňková
Lucemburská trilogie série
1. díl >
Prvním mužem království v tomto románu je pan Jindřich z Lipé, nejmocnější muž své doby. Bez jeho slova a vlivu nemohl žádný král pomýšlet na pevnou a úspěšnou vládu v Českém království. Právě on byl jazýčkem na vahách ve sporu o uprázdněný přemyslovský trůn mez Jindřichem Korutanským a Rudolfem Habsburským a byl to on, kdo zajistil volbu Jana Lucemburského za českého krále a jeho sňatek s Eliškou Přemyslovnou. V letech 1309 – 1316, kdy se odehrává první díl Lucemburské trilogie, dovedla pana z Lipé láska dvou královen do složitých životních situací.... celý text
Přidat komentář
Kniha se mi od začátku nečetla moc dobře, nesedl mi styl vypravování, podivné skoky v příběhu a fakt mě mátly dlouhé myšlenkové pochody postav. Často jsem musela přemýšlet, co bylo reálně řečeno a co probíhalo jen v hlavě postavy. Celkově mi to spíše přišlo jako kniha o romantickém vztahu, a na pozadí nějaké historické události, než jako historický román. Oceňuji ale jinak celkem věrné vyobrazení doby.
Moje první kniha od této spisovatelky a asi i poslední. Četla se mi velmi těžko, příběh byl zajímavý, ale autorčin styl mi nevyhovuje. Letos zatím nemám moc šťastnou ruku při volbě knih do čtenářské výzvy.
Protože tohle byla moje první knížka od paní Vaňkové, překvapilo mě, jak moc autorka vyžaduje čtenářovu aktivní spolupráci (výraz "polopatičnost" u Vaňků zjevně neznali) – bez alespoň minimálních historických vědomostí o době a popisovaných událostech budete občas polykat vodu. Takže u mě to vypadalo tak, že jsem si pravidelně odskakoval na Wikipedii, abych zůstal v obraze a věděl, kdo, s kým, o čem a pro koho.
Příběh je podle mne nejsilnější v částech, ve kterých detailně přibližuje historické okamžiky – naopak jako nejslabší se mi jevily pasáže, kdy se řešila chemie citových vztahů (milostné trojúhelníky, žárlivost ap.), ale to je jenom můj subjektivní dojem, vycházející nejspíš z faktu, že jsem chlap.
Ozdobou knížky je kultivovaný jazyk, i když se v něm občas zablýsknou i červenoknihovní valounky kočičího zlata ("…ten slavnostní pocit ho zaplavil blažeností až do konečků chvějících se prstů…", "…jediným skokem se křepce vynesl do sedla…" ap.)
Takže plusy i mínusy, ale každopádně nadprůměrná záležitost.
Moje první knížka od Ludmily Vaňkové. Díky ní jsem si zamilovala historii, Jindřicha z Lipé a gotiku. Následně jsem "hltala" všechny knížky od paní Vaňkové a musela jsem si je koupit, jsou moc hezké. Doporučuji.
Další pěkná kniha od Ludmily Vaňkové. Již jsem četl několik jejích knih, ve kterých vystupoval Jindřich z Lipé a začíná to být moje oblíbená literární postava.
Poutavé od začátku až do konce. Knihy paní Vaňkové prostě musí milovat každý.
O panu Jindřichu z Lipé jsem četla již v několika předchozích knihách. A v této knize jsem si ho prostě zamilovala. Takže se řadí hned vedle miláčka Záviše(staršího, vlastně i mladšího...).
Druhá kniha, po Žebrákovi, co jsem od Vaňkové četla. A nezapomenutelná. O pánech z Lipé ve škole opět ani ťuk, takže jsem se ke knize přicucla a nebylo síly, co by mě od ní odtrhla. Jindřich z Lipé byl famózní postava české historie a rozhodně si zasloužil vlastní knižní sérii.
Zrovna tato knížka se mi vryla do srdce. Není to tak dávno, co jsem jí četla a byla jsem nadšená. Autorka dokáže skvěle vystihnout charakter dané postavy, popsat situaci, stačí jen číst a skoro slyšíte řinčení mečů a hudbu na středověkém hradě :-) Každopádně První muž království je jedna z mých nej od Vaňkové, doporučuji na dlouhé zimní večery.
Ve škole jsem měla ráda matematiku, fyziku a chemii, prostě neholčenčí předměty. Dějepis byl moje noční můra. Nezajímal mě a moje vydřené dobré známky mi zajistil pamatovák na čísla. Na průmce dějepis nebyl a po založení rodiny a příchodu dětí, jsem věnovala to málo volného času čtení naprosto jiných knih. Už nevím, jak se mi dostala do ruky tato, ale pamatuji si, že jsem si najednou připadala jako v jiném světě a přečetla jsem ji za sobotu a neděli a ihned potom ještě jednou. Najednou už historie nebyla jen ty otravné nabiflované letopočty. K nim se mi začaly přiřazovat postavy z knihy se svými příběhy a osudy. Od té doby jsem přečetla spoustu historických románů, v první řadě od této autorky. Nedokážu objektivně posoudit, zda je tato kniha autorčina nejlepší, ale pro mne určitě je. Díky ní jsem strávila mnoho krásných chvil při čtení tohoto druhu literatury.
Další poutavá kniha o naší historii, tentokrát více z pohledu šlechty. Politika středověkých zemí, střety zájmů panovníků a předních pánů země. Skvělé čtení.
Knihy Ludmily Vaňkové mám velmi ráda, ale tahle asi zatím bude patřit k těm nejlepším, které jsem od ní četla. Už dlouho se mi nestalo, aby mi kniha nedala spát a nutila mě číst pořád dál. Do Jindřicha z Lipé v jejím podání jsem se doslova zamilovala - správný klaďas s lidskými chybami i mužskými slabinami.
Jindřich z Lipé se stal díky Vaňkové mou oblíbenou historickou postavou a láska k Elišce Rejčce mým oblíbeným milostným příběhem.
Štítky knihy
Eliška Přemyslovna, 1292-1330 14. století Jan Lucemburský, král český Lucemburkové Jindřich z Lipé, 1275-1329 české dějiny české královny český středověk
Autorovy další knížky
1997 | Cval rytířských koní |
1994 | Král železný, král zlatý |
2004 | První muž království |
1995 | Žebrák se stříbrnou holí |
2008 | Příběh mladšího bratra |
Vaňkovou mám rád. Má osobitý styl vyprávění, který nemusí sednou každému. Prvdí díl trilogie o Lucemburkách na Českém trůnu. Historicky velmi precizně zpracované vyprávění o Jindřichu z Lipé. Čtenáře zavede do pohnuté doby, kdy země koruny České hrály důležitou roly v Evropském politickém uspořádání. Historické události autorka vypráví zkrzeva víceméně civilní, milostné počínání hlavního hrdiny. Kniha se čte hezky, má spád a čtenáře vtáhne do děje. Někomu se může kniha místy zdát moc pocitová a místy zase moc faktografická. Jistá absence napětí a dramatických zvratů je možná na škodu, stejně jako dietní popisy míst, a středověkých reálií. V tom mám radši napřiklad Vondrušku.