Luskáčik a Myší kráľ
Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann
Je Štedrý deň. Súrodenci Marienka a Frico sa nevedia dočkať večera. Už od skorého rána počujú, ako to v dome šuchoce, štrngoce a buchoce. Čo si nájdu pod vianočným stromčekom? Splnia sa im sny? Marienku však najviac zo všetkého neupútajú darčeky, lež čudný drevený panáčik na sviatočnom stole... a čaro Vianoc začína pôsobiť. Hračky pomaly ožívajú a z dreveného Luskáčika je odvážny princ, ktorý ju pozve do svojho kráľovstva.... celý text
Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky a bajky
Vydáno: 2013 , Ikar (SK)Originální název:
Nussknacker und Mausekönig, 1816
více info...
Přidat komentář
Louskáček u nás neodmyslitelně patří ke Štědrému večeru.
Pan Hoffmann jako první přišel s myšlenkou této krásné pohádky a od roku 1816 bylo toto téma zpracováno v mnoha dalších verzích.
Například o 30 let později Alexandr Dumas starší příběh zpopularizoval a podle jeho pohádky zkomponoval Petr Iljič Čajkovskij hudbu k baletu Louskáček.
Původní verze E.T.W. Hoffmanna se zdála choreografovi a panu Čajkovskému příliš strašidelná.
"Pociťuji plnou neschopnost hudebně vyjádřit horu cukrovinek", napsal svému bratrovi Čajkovskij.
Ale zvládl to nakonec úžasně.
Balet Louskáček byl zase nastudován v mnoha provedeních, ale já všem doporučuji Nutcracker Ballet- Full Perfomance - Live Ballet/You Tube.
Máme doma malou baletku a tak se každý Štědrý večer přenášíme do kouzelného světa překrásné baletní pohádky.
A do světa hudby Petra Iljiče Čajkovského, který je dalším bohem mého Olympu.
Doporučuji také hudební knihu Louskáček, protože děti milují opakování už známých pohádek a tady i v doprovodu hudby.
Maminky a babičky malých princezen, tenhle čarovný balet se určiťě všem holčičkám bude líbit.
PS: Hudba pana Čajkovského k Louskáčku je hudebním tématem i ve filmu Sám doma.
Líbí se mi poselství tohoto příběhu a moc hezky popsaný fantastický svět, do kterého se vydává Marie s Louskáčkem. Na druhou stranu jsem již měla pocit, že by tato kniha nebyla příliš vhodná pro dnešní dětí vzhledem k některým tvrzením v textu.
Za mě bohužel je tahle pohádka trošku slabší. Docela mi chybělo popsání finální bitvy mezi Myším králem a Louskáčkem, neboť to měl být právě ten velký moment, který všechno zachrání, ale nakonec to bylo uspěcháno a odbyto. V podstatě jsme se o tom dozvěděli z druhé ruky, což mi přijde jako nesmyslný krok od autora.
Romance mezi mladým Sovákem a Maruškou mi taky přišla taková nemastná, neslaná, i když na začátku vypadala velmi slibně. Líbilo se mi, jak odmítnul stuhu Kláry, protože byl loajální a cítil něhu k Marii, ale ocenila bych, kdybych jejich vztah měl větší vývoj. Taky jsme se nedozvěděli, proč cítil menší opovržení ke svému strýčkovi, protože jestli se nepletu, tak si nad jeho existencí NĚKOLIKRÁT vzdychnul.
Dílo ve mně vyvolalo více otázek než odpovědí, což by bylo v jiném případě v pořádku, ale u téhle knížky si nemyslím, že by toto bylo záměrem (nebo když už tak dobrým krokem). Popis prostředí byl velice pěkný a kouzelný, ale když si uvědomíme, že celý příběh se stal vlastně jenom kvůli špeku a ani tato bizarnost mu na hodnotě nepřidala, tak nemůžu hodnotit jinak než průměrně. On je to opravdu hezký nápad na příběh, o kterém můžeme říct, že se stal nesmrtelným, což vidíme na těch stovkách různých ztvárnění, ale bohužel nemohu říct, že by mě tolik oslovilo jeho originální podání.
Rovněž vlastním konkrétní vydání knížky z roku 1964. Moc krásné vydání knihy. Krásná ilustrace. A za jiné vydání bych ji určitě nevyměnila. Je to jedna z rodinných knižních památek. Doporučuji číst.
Nádherná knížka, pro děti plná tajemství, pro dospělé návrat do světa fantazie, vánočního očekávání. Mám právě tot zobrazené vydání a ilustrace jsou nádherné, miluju je od dětství. Jeden z rodinných knižních pokladů. Film naprosto nesrovnatelný, komerčně přihlouplý, doporučuji číst.
Anglosasská poetika není to pravé ořechové. Louskáček hodně připomíná Alenku a její trip do říše divů. Adorace vojáčků (ať cínových nebo skutečných) mi vysloveně vadí. Za mě zklamání.
Příběh je to moc krásný, magický, vonící Vánocemi, ale to provedení (Euromedia Group, k. s. - Knižní klub, 2013)! Tak ošklivě ilustrovanou knížku jsem už dlouho neviděla! Vůbec jsem se nemohla soustředit a využít vlastní fantazie nebo krásných obrazů z filmových verzí. Doufám, že do své knihovny najdu hezčí vydání!
Nejhezčí vydání je s obrázky paní Berkové. Dostala jsem ho k nejkrásnějším Vánocům, v deseti letech, jako by to bylo napsané přesně pro tenhle věk...
Příběh jako takový není špatný,ale pro dnešní děti se mi zdá už přežitý, u nás nebodoval.
Velmi pěkný vánoční příběh, který se pro dané období svkěle hodí.
V ruce mám vydání z roku 2013 s ilustracemi Mariny Richterové. Mně osobně se velmi líbí, ale přiznám se, že u dětí bych si s nimi moc jistá nebyla.
Autorovy další knížky
2001 | Ďáblův elixír |
1964 | Louskáček a myší král |
1979 | Životní názory kocoura Moura |
1976 | Mistr Blecha |
2016 | Noční kousky |
Už loni jsem viděla v Janáčkově divadle v Brně balet Louskáček, ze kterého jsem byla nadšená. Samozřejmě jsem si přečetla na wikipedii děj, ať jsem v obraze. A v plánu byl samozřejmě originál. Z knihovny vypůjčená verze z roku 1955, 92 stran. Přeložila Helena Kubová. Ilustrace Marina Richterová.
Ale jsem zklamaná. Plno nezajímavého textu, který mě vůbec nebavil, šílené ilustrace. Louskáček tady popsán jako ohyzda s ne zrovna pěknou postavou a obličejem. Přitom i já už mám moc pěknou figurku dřevěného Louskáčka a visí na předním, čestném :):) místě na našem vánočním stromku:):)