Má cesta zpátky do života
Therese Schwarzenberg
Manželka českého ministra zahraničních věcí, lékařka Therese kněžna ze Schwarzenbergu líčí v knize Má cesta zpátky do života příběh svého života, který zásadním způsobem ovlivnilo vážné zranění páteře, po kterém na dva roky ochrnula. Z počáteční prognózy, která předpovídala doživotní upoutání na lůžko, se autorka silou vůle a usilovnou rehabilitací "opět postavila na nohy". Příběh Therese Schwarzenbergové je mimořádně inspirující, vypovídá o nezdolné lidské vůli a vytrvalosti, která dokáže zvrátit nepřízeň osudu. Toto je dáma, která se vrátila do života - silnější a odhodlanější než kdy před tím. Její kniha není určena pouze těm, které postihl stejný osud, ale i úplně obyčejným lidem, jejichž život se ocitl ve slepé uličce.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2013 , Mladá frontaOriginální název:
Mein Weg zurück ins Leben, 1995
více info...
Přidat komentář
Po přečtení jsem zklamaná, očekávala jsem, že se dozvím více o životě autorky. Knížka je prakticky jen technický popis průběhu rehabilitace, autorka se omezuje jen na slova sval, křeč, rehabilitace, hýbat se. Mrzelo mě, že Paní Therese nepíše o svých pocitech i dojmech, jen párkrát je konstatováno, že se cítí depresivně.
Mám rozečteno, ale paní Theresa se mi zdá poněkud málo snesitelná.
"Spadla jsem z hrušky" se mi líbilo mnohem víc.
Dočetla jsem, ale moje sympatie "hrdinka" nemá. Možná chodí, možná je šťastná, ale my čtenáři víme, že umí chodit i přes mrtvoly.
Neuvěřitelně silný osobní příběh o vnitřní síle a naději a zároveň tvrdé dřině a nesmírné trpělivosti aktivní ženy, která se po úraze na lyžích stala kvadruplegičkou, o způsobech rehabilitace a rozdílným přístupem evropské a americké medicíny. K této knize se vrátím, bude-li někdy hodně na dně.
Fantastická kniha pro všechny, kteří chtějí s Therese Schwarzeneberg prožít její příběh rehabilitace z úrazu, kdy jí lékaři prorokovali život strávený v posteli nebo v lepším případě na invalidním křesle. Potěší všechny zastánce zahrnutí psychiky do léčebných procesů a také všechny, kteří podporují celostní metody léčby (např. homeopatii či akupunkturu). Místy mi běhal mráz po zádech z toho, čeho všeho může být člověk schopný, pokud doopravdy chce.
Hezká knížka. Oceňuji především sebekritičnost autorky - v procesu rekonvalescence si dokázala uvědomit svou dosavadní sebestřednost a překonat ji. Dokonce si myslím, že jakási "duchovní rehabilitace" byla skutečným tématem jejího příběhu, který se odvíjel na pozadí tělesných obtíží. V závěru je stručně zmíněno, že paní Therese provozuje nemocnici v Keni... maličkost :)