Machiavelliho děti
Edward Pearce
Kniha pojednává o odkazu Machiavelliho učení v současné politice, kdy se soustředí na pragmatismus a morálku v činech světových vládců a politiků. Zaměřuje se na jednání státníků jakými byli: De Gaulle, Thatcherová, Kennedy, Bush, Wilson, ale i Mussolini, Franco, Hitler a Stalin
Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 1994 , NLN - Nakladatelství Lidové novinyOriginální název:
Machiavelli´s Children, 1992
více info...
Přidat komentář
"Ozbrojený soused vítězí nad neozbrojeným." Věta ve dnech napadení Ruska Ukrajinou jasná a aktuální. A Niccola to říkal už dávno ...
Ukázky Machiavelliho principů na příkladech politických kariér osobností 20.století. Nejvíc mě bavil osud Ernsta Röhma, vrchního velitele SA a člověka, jež (alespoň částečně) spoluvytvořil Hitlera, a generála Franca, který zase všechno nasliboval a nevyplnil. Občas dost komplikované situace se spoustou lidí a jmen. Autor dodává lehce posměšné komentáře osoby, co ví, jak to dopadne. Nebyl bych si jistý, že je jeho odhad aktuálních kauz tak jasný ;-)
Autor si vybral 16 osobností známých z politiky, či veřejného života, u kterých pečlivě rozebírá jejich činy, které jsou velmi blízké tomu co popsal Niccola Machiavelli ve svém nosném díle Vladař. Ten byl napsán ve středověku a je s podivem, jak se činy současných, či ve 20.století zemřelých nebo zavražděných známých osob shodují s tím co sdělil světu dávno předtím geniální Ital . Osobně se mi nejvíce líbila kapitola o generálovi Arielu Sharonovi, pozdějšímu premiérovi státu Izrael. Co vše, tento člověk dokázal v jednání s Libanonem, koncem šedesátých let minulého století, to bylo opravdu geniálně machiavellistické . Potvrdil jsem si to, co si již dlouho myslím: aby Izrael jako stát přežil, musí (mimo jiné) hodně čerpat z oné zmíněné knihy Vladař.
Ke konci jako lahůdku cituji z poslední kapitoly knihy o politice Anglie za Vlády Lady M.Tchatcher:
Poprava jako politická sankce se odebrala na onen svět s lordem Lovatem v roce 1746. V našem systému může státník přinejhorším skončit v zadní lavici parlamentu nebo na ministerstvu energetiky... Podobnost čistě náhodná s Českou republikou ? Kdeže ! Vzpomeňme na ty stovky "dobrých žlabů" u kterých chrochtají mnozí naši "kdysi-politici" (pokud nezdrhnou ze země).
Kniha se čte jedním dechem.
Velmi dobrá, poučná a čtivá kniha, přečteno za jeden den. Machiavelliho teorie platí dodnes a civilizovaná, ústavní, demokratická politika na tom nic nemůže změnit. Za nejlepší považuji hodnocení, Franca, Sharona a Tchatcherové. Caudillo Franco nechtěl , za prvé aby Hitler poznal , že nic od něj nedostane a nechtěl si to vzít sám, za druhé mu záleželo na tom, aby se nezapletl z vděčnosti nebo podlézavosti do války s Hitlerovými nepřáteli, měl posvátnou úctu k britskému námořnictvu, Franco pocházel z námořnické rodiny. Hitler po jednání s Francem prohlásil, ž si připadá jak Žid a raději si nechá vytrhnout tři zuby než ještě jednou jednat s tím hrozným Španělem. Lišák Franco vládl 36 let, Hitler 12. Sharona přirovnává autor k židovskému Göringovi, sympatický chvastoun a primitiv, který prosazoval kolektivní zodpovědnost za přestupek jednotlivce, izraelské hlídka je odstřelována, tudíž domy v ulici kde se to stalo se srovnají se zemí. Největším počinem Tchatcherové bylo mlácení horníků , zavedení daně z hlavy ( Poll Tax Riots) , které bylo vyzkoušeno za panování Richarda II. ji zlámalo vaz.