Magie ve středověku
Richard Kieckhefer
Ve své nejvýznačnější práci autor sleduje vývoj magie od jejích předkřesťanských kořenů, přes její křesťansko-pohanskou podobu v období vrcholného a pozdního středověku až po její okultistické vyústění v 15. a 16. století. V centru jeho zájmu nestojí pouze magické praktiky křesťanské Evropy, ale stejně tak i učenecké představy o magii arabských středověkých intelektuálů a jejich vlivu na renesanční okultismus. Tuto knihu je rovněž možné číst jako středověký dialog mezi pověrečností, počátky přírodních věd a pokusů propojit lidovou zbožnost s ortodoxními náboženskými představami, s vědomím, že laici nemohou většinu teologických subtilit pochopit a že je pro ně třeba věrouku zjednodušit a částečně i zpohanštět.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2005 , ArgoOriginální název:
Magic in the Middle Ages, 1989
více info...
Přidat komentář
Perfektní. Abych to přehnala a úplně hloupě přirovnala tak úplná jízda Valkýr ( ačkoliv s prstene Nibelungův v ní obsažen jako takový samozřejmě není, ovšem dojem při čtení stejný :-)) ) Kniha je velice čtivá a velice dobrá. Četla jsem už dvakrát. Na malém prostoru je velice dobře rozprostřeno velice zajímavé téma a to formou velice čtivou. Poslední části knihy o Nekromancii jsou podané úplně famózně. Kniha která podává velice vkusně informace a potěší.
Kniha se spoustou zajímavých informací o daném tématu. Čekal jsem trochu čtivější formu, navíc je kniha vysázena velmi drobným fontem, takže se mi četla docela špatně v obou smyslech výkladu tohoto slova. To ale nijak nesnižuje její hodnotu pro čtenáře, kteří se o danou problematiku zajímají. Nebudu ji hodnotit, nejedná se o beletrii, nýbrž o pravděpodobně kvalitní učebnici.
Zajímavá publikace Richarda Kieckhefera o pojímání magie ve středověké Evropě. Velice krásně popsán vývoj vnímání magie středověku a poté i popisováni ti, kteří měli být těmi hlavními představiteli magie ve středověku. Pro mě byla asi nejzajímavější a nelepší ta část, kdy pojednával o středověkých léčitelích a věštcích.