Malá kniha etikety pro celou rodinu
Ladislav Špaček
Ladislav Špaček je největší kapacitou v oboru. Po úspěšném přijetí Velké knihy etikety dopracoval nyní autor materiál, který specificky pokrývá potřeby jednotlivých cílových skupin. S většinou společenských situací se poprvé setkáváme v rodině - své děti učíme správnému stolování, většinou jdou s námi poprvé na návštěvu, do divadla nebo na koncert a účastí se rodinných oslav narozenin nebo svatby. Mezi lidmi, které známe a kteří nám jsou blízcí, se můžeme učit my i naše děti společenskému chování bez zbytečné nervozity. V knize Ladislava Špačka najdete všechny důležité události, s nimiž se v rodině můžete setkat.... celý text
Přidat komentář
Občas hodně vtipné komenty Ladislava Špačka - ovšem knížečka je velmi poučná :) Jak se chovat v případě návštěv, pohřbů, svateb, společenských nehod - každý si v ní určitě najde něco, co ho obohatí! :) (Hlavně neříkat návštěvám: To jste nám neměli nosit, neměli jste si dělat škodu ;-))
Jsem poměrně slušně vychovaný, ale přesto jsem objevil pár novinek, o kterých jsem neměl ani tušení. Například, že párátka patří do koupelny a ne na kuchyňský stůl (kde na ně máme keramickou mističku spojenou se solenkou :-) . Dobrá malá kniha etikety, takový úplný základ do rodiny.
Autorovy další knížky
2012 | Dědečku, vyprávěj - etiketa pro kluky a holčičky od tří let |
2014 | Tereza – Etiketa pro dívky |
2012 | Deset let s Václavem Havlem |
2017 | Etiketa - Moderní etiketa pro každého |
2005 | Velká kniha etikety |
Poučná knížečka. Obsahuje návody, jak bychom se měli chovat v běžných životních situacích jako jsou např. svatba, pohřeb, návštěva, návštěva v nemocnici, maturita, promoce, rande, ..., tak, abychom se vyhnuli nevhodným či přímo trapným situacím :-). Vše je podáno s noblesou i s lehkou dávkou humoru, která je autorovi vlastní. Ačkoli základní společenská pravidla každý určitě známe a některé popisy chování jsou záměrně nadnesené, takže působí humorně, nalezneme v knížce i situace, které se nám přihodily, a kdy by nám rady z této knížečky pomohly vše překonat s větší noblesou a s menší dávkou stresu. Já jsem knihu poslouchala jako audio, které načetl přímo Ladislav Špaček, tak jsem to měla se vším i s dokonalostí autorova přednesu. Poslouchat načtenou knížku bylo zábavné a poučné zároveň a zpříjemnilo mi kuchyňské práce. A určitě ji budu občas pouštět, aby ji slyšeli i ostatní členové rodiny ;-).
A přikládám malou ukázku:
"NEHODY VE SPOLEČNOSTI
Nehody jsou běžnou součástí společenského života; nikdo není dokonalý. ...
Jestliže nám cokoli upadne na zem, pamatujme si, že ve společnosti nejsme kvůli úklidu, ale jsme tam jako hosté. Neuklízíme ani to, co jsme způsobili sami, na to tam je školený a příslušnými nástroji vybavený personál.
Co tedy uděláme s kuřecím řízečkem, který nám při nabírání překládacím příborem upadl na zem? Nemůžeme prostě odejít, protože by na něm mohl někdo uklouznout. Přirozenou reakci – zvednout ho – okamžitě vyloučíme. ... Kdybychom spadlý řízeček zvedli ze země, začneme řešit, co s ním. Položili bychom ho na svůj talířek? Nebo zpátky na rautový stůl? Nebo bychom s ním dokonce chodili po sále a hledali obsluhu nebo koš? Ač se to vzpírá našemu spořádanému vychování, nejjednodušší řešení je jediné: Chováme se co nejvíc nenápadně a prostě spadlý předmět nenápadně zakopneme pod stůl. Tam v klidu počká, až ho po ukončení recepce personál najde a uklidí. Buďme si jisti, že náš řízeček nebude jediný… ..."
Tento postup mě pobavil, přesně takhle jsem se chovala i s tím rozhlížením, zda si někdo náhodou nevšiml :-D