Malé ruce ve velké válce

Malé ruce ve velké válce
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221773/mid_male-ruce-ve-velke-valce-221773.jpg 3 19 19

Autorská dvojice Yury a Sonya Winterbergovi odhaluje z deníkových zápisků a dosud nezpracovaných archivních zdrojů osudy dětí z Německa, Rakousko-Uherska, Francie, Anglie, Itálie, Belgie, Srbska, Polska, Ruska, USA, Kanady, Austrálie, Jamajky, Číny i českých zemí. Dovídáme se tak o dětských vojácích, dětech na útěku a obětech okupace, o mladičkých válečných zdravotních sestrách nebo nedospělých dezertérech a nuceně pracujících dětech. Poprvé tak máme příležitost seznámit se s jejich příběhy, jež podávají otřesný a zároveň jímavý obraz prvního světového konfliktu 20. století.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Kleine Hande im grossen Krieg


více info...

Přidat komentář

apq
06.03.2021 4 z 5

Velmi zajímavá kniha.

jprst
22.12.2019 4 z 5

Pohled na 1. světovou válku jinýma očima, ale rovněž ukazující krutost tohoto světového konfliktu, což je zdůrazněno především tím, že se jedná o příběhy dětí a mladých lidí na počátku jejich života. Pro zájemce o historii 1. svět. války obstojné doplnění dalších informací.


Han-nah
05.06.2019 4 z 5

Kniha je vzpomínkou dětí z jejich zápisků z deníků z období 1. sv. války. Příběhy mladičkých vojáků, zdravotních sestřiček, nedospělých dezertérů, o mladičkých obětech války. Poppisuje se zde první nasazení bojového otravného plynu "Neškodné výpary", který symbolizuje bezohlednost vědců, kteří jej vyvinuli jako zbraň hromadného ničení. Je zde taky popsáno v kapitole "Dobrovolně do pekla" jaki vojáci trpéli válečnou neurózou z kanonád při dělostřelbě, říkalo se mu taky "Válečný třas", kdy jej začali uznávat jako psychickou příčinu. Na počest obětem 1. sv. války v Belgii "Essex Farm" památečním a poutním místem. Mnoho řekne taky chronologická tabulka, která popisuje veškeré dění od atentátu až po příměří.

maryzka
17.09.2015 4 z 5

Tak jsem u uživatele flanky přečetla o této knize víc. Má pravdu v tom, že kniha stojí za přečtení sice s malými chybami překlepu, ale překlad byl myslím výborný. Je pravda, že o první světové válce se moc u nás nepsalo a nebylo už mnoho pamětníků. Koho to zajímalo tak mohl ještě pro prarodičích objevit něco jako knihy spíš to byli romány, která tuto válku docela zlidšťovala nebo to byli různé legionářské cesty, cestička diplomacie za náš stát. V knize je i popsáno to co nám učitelka dějepisu říkávala : Příčina: Nové dělení světa - taky že jo především v rakouské říši, ruské říši, sjednotit se musela i Itálie, rozbuška konfliktu byl i Balkán. Záminka: atentát na vévodu Ferdinanda z Este a posléze nějaké ještě německé rozepře ve svých kolonii. I když tam bylo napsáno o válečných dětech tak jsem našla doma a nevím zda to mám malou brožurku ,, Dětští zajatci ve válce. Sice trvalo dlouho než jsem pochopila, že to byla 1.světová válka, neboť jak říkám v novém státě ,, Československé republiky se vydávali knihy, které válku zlidšťovali jako byla,, Sestřička Milena, kde bojoval Srb a Čech vedle sebe za nový stát a spousta jiných jejichž autoři nejsou známý nebo spíš už nikdo o nich neví.Docela je tam i zajímavý popis ,, německých děti jak velmi byli nadšeni, no spíš nechápu jak pak mohli souhlasit s Adolfem Hitlerem. Pak mě překvapila jedna spisovatelka, která byla autorkou takových erotických románů(tak tady jsem se nasmála, asi ty romány pak psala podle vlastní zkušenosti). Ale vlastně jedna německá dívenka, která byla ,, fanatik pak po válce ve 20 letech vdala za ,,žida " a pak musela uprchnout před Hitlerem. Ale ano tuto knihu doporučuji velmi ke čtení.

cori
16.02.2015 3 z 5

Autoři se snaží popsat, jak děti vnímaly a prožívaly 1.světovou válku. Používají dochované dětské deníky, dopisy i dobové novinové články. Nejzajímavější mně přišel příběh Mariny Jurlovové z Kavkazu, která jako čtrnáctiletá bojovala v kozácké armádě a po válce se i přes zranění nohy stala v USA tanečnicí. Mezi citovanými prameny se objeví i deník Olgy Scheinpflugové, Alfreda Hitchcocka nebo careviče Alexeje Romanova.