Malý Bobeš 2
Josef Věromír Pleva
Jedna z nejkásnějších dětských knih, dokonale chápající dětské vnímání světa, příběh kluka, který prožívá různá dobrodružství běžného života. Tato kniha je zčásti autobiografická a je zasazena do prostředí Radobylic původně Radňovic na Žďársku, kde J. V. Pleva jako malý nějaký čas s rodiči a sourozenci pobýval. Kniha je i sociálně zaměřená, ukazuje tvrdý život chudších vrstev vesnického obyvatelstva 30. let minulého století, viděný dychtivýma očima malého chlapce. V té době nebyla lékařská péče a hygiena samozřejmostí, Bobeš se tak stává svědkem smrti malého bratříčka, který onemocněl záškrtem. Ani párek nebyl samozřejmostí a pro šestiletého chlapce to byl vždy svátek, když mu jej rodiče mohli dopřát. V roce 1961 byl převeden příběh „Malého Bobše“ ve dvou dílech na plátna kin. V úlohách rodičů se divákům představili Radovan Lukavský a Dana Medřická pod režijní taktovkou Jana Valáška.... celý text
Přidat komentář
Rodina Janousova se stěhuje do města a doufá, že zde povede hezký živit jako v radobylicke chaloupce. Mají Josifek je však téměř okamžitě po přestěhování konfrontován s faktem, že pro vesnického chlapce nebude snadné zapadnout v městském prostředí. Navíc po slibném začátku ztrácí Bobsuv otec práci. Zableskem radosti se zdá být narození malého Františka. Poté se však na rodinu snáší jedna katastrofa za druhou. Útěchu Bobes nachází ve škole a u svých přátel Honzíka, ale hlavně Marusky, která si přes neradostné zážitky s nevlastním otcem ochlastou zachovala laskavý pohled na svět.
Pro mě povinná četba na škole.
Pamatuji si že se mi kniha líbila a četla se sama a rychle. A dostal jsem za jedna :).
Celou základní školu jsem se tomu epickému kusu vyhýbala a myslím, že jsem udělala dobře. Možná jde pouze o šifru: zjistila jsem, že když změníte poslední písmenko názvu knihy, tak dostanete věc, která dokonale označuje její literární hodnotu.
špatná kniha jak jsem se poučil knize se člověk nemůže vyhýbat celý život všechen komunismus v jedný kaši
Štítky knihy
příběhy pro dětiAutorovy další knížky
1955 | Malý Bobeš |
1970 | Robinson Crusoe (převyprávění) |
1984 | Budulínek |
1968 | Hoši s dynamitem |
1960 | Kapka vody |
7letý syn si malého Bobše velmi oblíbil, takže jsme se pustili i do druhého dílu. Synovi se líbily hlavně různé rošťárny, které Bobeš prováděl, dětské hry a vztahy mezi dětmi. Já zase oceňuji, že autor před dětmi netají ani negativní stránky života (chudoba, smrt bratříčka, Maruščin tatínek opilec...), takže je to čtení i dost poučné. Bohužel poslední kapitoly jsou už hodně poplatné minulému režimu, takže celkový dojem z knihy dost zkazí, některé pasáže jsem přeskakovala.