Malý princ

Malý princ
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371030/mid_maly-princ-uVR-371030.jpg 4 16490 16490

Nie všetky rozprávky sú rovnaké, v každej nevystupujú princezné. V niektorých sa objavia aj princovia, ale len jeden z nich je malý. Existujú aj rozprávky-nerozprávky a jednou z nich je práve Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho. Tento Francúz nebol spisovateľom knižiek pre deti. Vlastne vôbec nebol spisovateľom. Pochádza zo šľachtickej rodiny, bol vojakom z povolania, pilotom a vojnovým reportérom. Rozprávku pre malých i väčších čitateľov 'Malý princ' napísal v roku 1943. O rok neskôr tragicky zahynul pri bojovom lete nad Korzikou. Svetovej slávy Malého princa sa nedožil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Filozofie
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Le Petit Prince, 1943

monngoll
28.03.2022 2 z 5

Na mňa táto kniha pôsobila depresívne. Iba som sa opäť presvedčil, že bestsellery stoja za prd.

Waldhans
22.03.2022 5 z 5

Četl jsem jen kvůli maturitě, ale byl jsem z knihy nadšený. Jedná se o velmi emotivní dílo, zároveň poučné a krátké. Doporučuji jako takovou jednohubku.

eva3992
19.03.2022 5 z 5

Kdo by neznal Malého prince. Příběh pilota letadla, který ztroskotá na poušti a seznámí se s Malým princem, který po něm chce, aby mu nakreslil beránka. Díky pilotovi a Malému princi hledáme životní moudrosti, a to takovou formou, že to zaujme malé i velké čtenáře.

Po letech jsem se vrátila k této knížce, a to hlavně proto, že v televizi běžela inscenace Malého prince s Janem Cinou v hlavní roli. Chtěla jsem si tak příběh připomenout dřív, než se na ni podívám. A byla jsem za to moc ráda. Knížka je prostě úžasná a pro mě velká srdeční záležitost. Při čtení této knížky se vždy musím „smutně usmívat“, takové to poznání pravdy o světě a životě, které není vždy veselé, ale je to úžasně podané.

Spousta životních mouder a pravd, které nás můžou motivovat, abychom některé věci dělali lépe a abychom se na svět kolem sebe lépe dívali. Spoustu věcí, jako dospěláci, přehlížíme a nevnímáme. Je fajn se na svět podívat zase jednou dětskýma očima.

Tato kniha je pro čtenáře v každém věku. Každý si tu najde to, co je pro něj důležité a zajímavé. A rozhodně je to kniha, ke které se v životě zas a znovu vracím a věřím, že ani tentokrát jsem ji nečetla naposledy.

raty
16.03.2022 5 z 5

Myslím, že i lidé, kteří tuto knihu nikdy nečetli, znají alespoň jeden citát z textu.
A souhlasím s názory v komentářích, že při každém opakovaném čtení se dá ve vyprávění najít něco nového.
Srdcová záležitost.

pivonka_1
14.03.2022 5 z 5

Tak jsem ve svých 38 letech konečně dala Malého prince. Poslouchala jsem ho jako audioknihu a úplně jsem si ho zamilovala. Jsem důkazem toho, že je to kniha pro všechny věkové kategorie. V té knížce je tolik pravdy podané tím nejčistším způsobem v podobě vyprávění Malého prince... Knížku si musím za nějaký čas přečíst znovu.

karolina_kop
13.03.2022 5 z 5

Malý princ je pro mě srdcovka. Poprvé jsem ho četla až na střední v rámci maturitní četby, ale zamilovala jsem si ho. Po každém čtení v něm najdu něco nového a krásného. Doporučuji všem, kteří v sobě stále nosí zvídavé dítě s nekonečnou fantazií.

Tyn_a
07.03.2022 4 z 5

Četbě Malého prince jsem se, ani nevím proč, dlouhé roky bránila. Teď vím jaká to byla škoda.

Příběh mě chytl za srdce, až jsem se divila "kolik" toho v sobě obsahuje a kolik toho dokáže tak malý výtisk "říct".

Moc pěkné, k zamyšlení hodné dílo, které převážně pochopí lidé, kteří jsou uvnitř ještě, alespoň z části, děti. Je to krásná součást našeho já a osobně bych o ni nechtěla nikdy přijít.

"Ať se jedná o dům, o hvězdy nebo o poušť, co tvoří jejich krásu je neviditelné."

Iris30
07.03.2022 5 z 5

Malého prince jsem četla kdysi, ale teď mi dala mnohem víc až jako dospělá jsem pochopila smysl knihy a přistihla se, jak souhlasím nahlas s myšlenkami, které byly napsány.

goergina
05.03.2022 5 z 5

Knihu jsem dostala jako malá a četla jí mockrát. Teď jsem ji našla a přečetla ji znovu. Srdcová záležitost. Jak pravdivé a výstižné. Povinná četba.

nemer
26.02.2022

Náhled na tuto knihu změní to, když si uvědomíte, jak silně je v ní mj. obsažen aspekt narcistické poruchy osobnosti. K tématu doporučuji na youtube kanál nebo knihy prof. Vaknina, který tuto tematiku přibližuje mnohdy velmi poeticky (a občas i drasticky) prostřednictvím literatury.

EmokeII.
25.02.2022 4 z 5

Klasika, která se musí přečíst. Kouzelná.

Sybelle
20.02.2022 5 z 5

K této knize se snad nedá ani nic nového napsat. Je to krásný příběh s mnoha moudry a metaforami o lidské povaze. Člověk ji v každém věku vnímá jinak a při každém čtení lze najít něco nového. Jeden citát z knihy, který mě zaujal při tomto čtení:
"Vyžaduji, aby druzí brali moje tragédie vážně"

Miška74
19.02.2022 5 z 5

Tuhle knihu znám už ze studentských let, ale nikdy jsem ji nečetla. Ke čtení jsem se dostala až teď a to jen díky povinné četbě svých dětí. Vůbec nechápu, jak mi taková krásná knížka s tak jemných a laskavým příběhem mohla unikat. Rozhodně se k ní budu vracet.

Péťa Z.
15.02.2022 5 z 5

Malého prince jsem četla několikrát. Po pár letech jsem si přála knížku k Vánocům. No a mám ji doma stále při ruce. :-) Někdy si jen tak nalistuju libovolnou stránku a na chviličku vypnu... Je to prostě srdcovka.

Myslím si, že je podstatné, kdy knížku poprvé vezmeme do rukou.
Jako malou by mě to nejspíš neoslovilo tak jako v pozdějším věku. Nebo bych to úplně nedocenila... Ale za zkoušku tenhle poklad rozhodně stojí!

attila1
15.02.2022 5 z 5

Tady není co dodat. Krásná kniha.

Iki1
13.02.2022 5 z 5

Krásně poetické čtení. K této knize se vracím opakovaně. Její hlubší smysl se prostě musí vstřebávat zas a znova.

ještěrka38
12.02.2022 3 z 5

Četla jsem už podruhé a nějak jsem nepřišla na to, proč je tak opěvována.

*Aria*
12.02.2022

Malý princ mě vždycky uklidní, když mám pocit, že už není žádná cesta. Pokaždé, když knihu znovu čtu najdu něco nového.

stepii5577
09.02.2022 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné četby a moc se mi líbila :). Je to klasika, někdy i na zamýšlení.

mich_krat
08.02.2022 5 z 5

Knihu jsem ve svém booklistu měla velmi dlouho, nakonec mě k ní dovedla až maturitní četba. A jsem ráda, že jsem si knihu přečetla až ve věku, kdy příběh nebyl jen pohádkou, ale opravdu krásně podloženým příběhem, nesoucím s sebou určité poselství. Sice se jedná o čtení na pár hodin, ale v paměti se uloží na mnohem déle. Tomu, kdo pochopí, připomene důležité hodnoty a dovede ho k určitému uvědomění.