Malý princ

Malý princ
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249439/bmid_maly-princ-249439.jpg 4 16449 16449

Nie je rozprávka ako rozprávka, nie je princ ako princ. Tento je skutočne iba jeden - Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho, jedno z najslávnejších diel modernej svetovej literatúry. malý princ, kúzelná rozprávková bytosť, prichádza na našu Zem zo vzdialených vesmírnych svetov, aby sa kdesi v Africkej púšti stretol s autorom nášho príbehu a zjavil mu tajomstvo svojej podivuhodnej životnej púti. Ale zjaví mu ďaleko viac: tajomstvo čistého srdca, dobra a krásy.... celý text

Literatura světová Sci-fi Filozofie
Vydáno: , Mladé letá

Le Petit Prince, 1943

perdida
12.08.2020 5 z 5

„Jednou jsem viděl západ slunce čtyřiačtyřicetkrát za jediný den!“
A po chvíli jsi dodal:
„Víš...když je člověk hodně smutný, západy slunce má moc rád...“
„Takže ten den, kdy jsi ho viděl čtyřiačtyřicetkrát, jsi byl hodně smutný?“
Jenže malý princ neodpověděl.

„Pokud chci poznat motýly, musím dvě tři housenky snést.“

„Od každého je třeba vyžadovat jen to, co může splnit.“

„Dobře vidět se dá jedině srdcem. To hlavní oči nevidí.“
...
„Právě proto, že jsi kvůli své růži promarnil nějaký čas, je pro tebe tolik důležitá.“
...
„Když si něco ochočíš, navždycky už za to máš zodpovědnost. Máš zodpovědnost za svou růži...“

„Hvězdy jsou krásné díky jedné květině, která není vidět...“

„Poušť je tak krásná, protože má určitě někde schovanou studnu.“

„Lidé pěstují pět tisíc růží v jedné zahradě...a přesto tam nenajdou, co hledají...“
...
„A přitom to, co hledají, by se dalo najít v jediné růži nebo v trošce vody...“
...
„Jenomže oči jsou slepé. Musí se hledat srdcem.“

„Co je důležité, to není vidět...“

„Když máš rád květinu, která je na nějaké hvězdě, je příjemné dívat se v noci na nebe. Všechny hvězdy kvetou.“

„Lidé mají různé hvězdy. Jedni cestují a hvězdy je vedou. Pro jiné to jsou jenom světýlka.“

MAVIS66
11.08.2020 5 z 5

Malý princ mě provází od dětství a myslím, že by ji měl mít doma každý :o)
Pravda je, že ne každé dítě si k ní najde cestu, spíše v pozdějším věku. Ale rozhodně pohladí po duši a právem se řadí k nejčtenějším knihám na světě ♥

medojed_01
10.08.2020 5 z 5

Kniha mého dětství :) A při čtení v dospělosti je příběh snad ještě lepší.

cukrovka
04.08.2020 5 z 5

Knížka ke které jsem se poprvé dostala až v pětadvaceti. Nyní jsem si chtěla připomenout tento pohádkový příběh a opět mi přinesl něco nového. Myslím si, že je to knížka pro opakované čtení, pokaždé najdete další rozměr příběhu.

MarkétaKočí
30.07.2020 5 z 5

Překrásné kniha, musela jsem k ní ale dospět. Škoda, že je v čítance pro 3. třídu a proto spoustu děti odradí a nelíbí se jim! Možná se, ale k ni vrátí v dospělosti a budou unešeni stejně jako já.

Daben
30.07.2020 5 z 5

Jsou to dvě knihy v jedné knize. Kterou z nich právě čteme, záleží jen na tom, v jakém věku ji čteme.

Esteria
27.07.2020 4 z 5

Nostalgická knížka, která podle mě není tak geniální, jak jí všichni prezentují, přesto má něco do sebe a každý si v ní najde svoje.
Kniha určitě stojí za opětovné přečtení, ačkoliv já jsem to chápala už jako dítě. Všechny myšlenky v ní jsou pravdivé a rozhodně vedou minimálně k zamyšlení.
Můj nejoblíbenější citát: "Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné." To bych dala vytesat do kamene.

houbaaa
17.07.2020 5 z 5

Myslím, že vše již bylo napsáno níže. Pohádka pro dospělé, která vám na první čtení neodhalí všechno a proto je fajn si ji přečíst vždy po pár letech znova, a pak zase znova a tak dále. Postupem věku v ní budete schopni najít víc než při předchozím čtení.

perdida
16.07.2020 5 z 5

Nádherný příběh. Mám velmi ráda filozofii, a proto se mi tato kniha líbí. Jsou v ní zajímavé myšlenky - dětský a dospělý svět, láska,... Dokonce mi v hlavě utkvěly některé citáty. Každý by si Malého prince měl přečíst, zamyslet se nad ním. Tuto knihu můžu číst pořád dokola - nikdy mě nepřestane udivovat. Velmi doporučuji.

Tess23
15.07.2020 4 z 5

Kniha, jejíž myšlenky jsem docenila až v dospělosti. Ukázka toho, jak moc je dospělácký svět odlišný od dětského a jak dospělí zapomínají, že také byli dětmi..

Vanula06
13.07.2020 5 z 5

Malého prince považuji za klasiku, která by neměla v knihovně chybět. Četla jsem ji víckrát a pokaždé mi dala něco navíc, co jsem předtím neobjevila. Věřím, že až ji budu číst opět za pár let, opět mi kniha odhalí další tajemství v ní ukrytá.

lucy.sankova
12.07.2020 5 z 5

Knihu čtu už po několikáté, obsahuje mnoho užitečných a naučných úvah :) Vždy mě nutí se pousmát a věřit, že svět bude zase krásnější a zároveň ve mě odkrývá touhu radovat se z maličkostí.

hanakk
09.07.2020 5 z 5

Malý princ je prostě příběh, který si čtenář musí zamilovat. Když mám den blbec, vezmu do ruky tuto knihu. Je to pro mě velké dílo, chovám k němu vlastně takovou úctu.
Krásný kouzelný, ale smutný příběh.

lassse
09.07.2020 4 z 5

Dětská knížka pro dospělé, aby také jednou za čas viděli, jaké to je koukat na svět nedospěle.

Wasylka79
04.07.2020 5 z 5

Pohlazení po duši v každém věku.Užasná

BlankaHill
03.07.2020 5 z 5

29.6. uplynulo 120 let od narození autora a já jsem si řekla, že musím konečně dohnat trestuhodný rest a přečíst si ho. No a co myslíte.... jasně, že jsem okouzlená jako většina z Vás (◍•ᴗ•◍)❤ Má averze z dětství, kdy jsem dílo nepochopila je pryč a já se vznáším na obláčku dojetí a jsem "ochočená" ( ◜‿◝ )♡

ComicGuy899
03.07.2020 5 z 5

Kniha miliónov myšlienok a nápadov, no pritom stále veľmi jednoduchá.
Dielo, ktoré nikdy plne nedokážeme pochopiť.

Aj takto by som opísal najznámejšie dielo pilota/spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho.

Pri tejto knihe bude mať každý svoj vlastný subjektívny názor.
Každý si tu nájde niečo iné a nie každý to dokáže pochopiť aspoň trochu.

Za mňa asi jediná kniha, na ktorú sa musíte pozerať z pohľadu dospelého človeka a z pohľadu dieťaťa zároveň.
Je skrátka až fascinujúce, že vždy keď tú knihu čítam narazím na niečo, čo som predtým prešiel bez povšimnutia.

Pán Exupéry prišiel s unikátnym nápadom napísať knihu pre deti určenú pre dospelých plnú alegórie, kritiky, rozpravy, a iných pre rozprávku atypických znakov.
A tento nápad mu vyšiel na 100%.

Toto "dielko" sa nebojím označiť za najlepšiu knihu, ktorá kedy bola napísaná na planéte Zem.

(Za zmienku tiež stojí film z roku 2015, ktorý sa na knihu pozrel zo všetkých adaptácii najoriginálnejšie a predlohu posunul na úplne iný level)...

Skrátka Malý Princ je ako Biblia.

Je jedno ako ju čítate, je jedno ako dlho ju čítate a je jedno, kde s čítaním začnete vždy si tam nájdete informácie, ktoré práve potrebujete, alebo sa na ne dopytujete.

Ako človek, čo číta malého princa od roku 2013 každý rok srdečne odporúčam.

Kniha, ktorá vám vylepší kreativitu a zmení pohľad na vec.

A to je pritom "iba krátka detská ilustrovaná poviedka"

SanynkaZ
29.06.2020 3 z 5

Určitě je to milá poetická knížka, ve které najdete zajímavé myšlenky a moudra, navíc doplněna krásnými ilustracemi. Ale dle mého názoru v ní lidé spatřují větší hloubku, než má, a než do ní sám autor chtěl vložit (pan Exupery by dnes asi koukal).
Malý princ se stal kultem a proto se očekává, že jej budeme zbožňovat.
Ano, je to pěkná knížka a určitě stojí za přečtení, ale...
P.S. Dětem ji nedávejte, nemohou ji rozumět.

daneczech
24.06.2020

Po každé životní zkušenosti čtenáře zasáhne čtení Malého prince trochu jinak, vždy je to ale hluboko uvnitř duše, kde jsme všichni nejzranitelnější. Už proto, jak se tato kniha mění během toho, jak dospíváme, jde o něco výjimečného.

EliškaMacková
22.06.2020 4 z 5

Knížku jsem četla už dvakrát a pokaždé mě v ní zaujalo něco jiného, myslím, že člověk si v různých životních situacích vezme z děje to, co zrovna sám potřebuje, proto jsem ji při prvním čtení vnímala jinak, než při druhém, hodně jsem se nad sebou při čtení zamýšlela