Malý princ

Malý princ
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31173/maly-princ-31173.jpg 4 16449 16449

Jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury z pera autora Nočního letu, Země člověka a dalších knih, čerpajících z nesčetných inspiračních zdrojů spisovatele – letce. Malý princ přichází na Zem ze vzdálené planety azjevuje osamělému muži v poušti tajemství dobra a srdce, tajemství růže, kterou každý z nás má úzkostlivě střežit a za niž cítí zodpovědnost...... celý text

Literatura světová Sci-fi Filozofie
Vydáno: , Albatros (ČR)

Le Petit Prince, 1943

andrii24
18.11.2020 5 z 5

... princip-ál nebeské imaginace. Velký král/grál esence pravd, v hádankách.

Nikotina
17.11.2020 1 z 5

Tuto knihu buď milujete, nebo nesnášíte, popř. nechápete. Já spadám do skupiny číslo dva. Malého prince jsem četla v dětství, v dospívání a i teď. Hned napoprvé mě neoslovila a to samé platí stále. Za mě je to jedna z nejvíce přeceňovaných knih minulosti i současnosti.

VeruRomanská
13.11.2020 2 z 5

Och och. Z me strany asi prilis velke ocekavani vzhledem k tomu jak je tato kniha vsemi vychvalovana. Rozhodne z meho pohledu jsem uz cetla lepsi knihy s hlubokou myslenkou. Tahle mezi ne bohuzel nepatri.

Gweny
13.11.2020 5 z 5

Malého prince jsem za svůj život četla vícekrát a nedávno, během povinné karantény jsem na youtube našla i autodio verzi a ta mě snad ještě víc zasáhla, než čtení samotné knihy. Přeci jen, když dáte slovům jakoukoliv vibraci, jejich obsah vzroste. I proto jsem pochopila, proč jsem jako malá holka, když mi mamka četla pohádky, jsem u většiny z nich brečela.
Když člověk ten příběh slyší, má více příležitostí i času na to si vše představovat - může zavřít oči a přenést se do té chvíle, do toho prostředí, mezi ty, jichž se příběh týká. A tohle mi v mnohém otevřelo oči a vedlo mě k uvědomění. Nemyslím si, že bych dlouhodobě propadla audio knihám, ale jednou za čas si nějakou ráda poslechnu, zavřu oči a nechám se unášet hlasem člověka, který knihu čte a ponořím se zcela do jiného světa.
Malý princ je sám o sobě knihou s nesmírnou hloubkou. Jsou tam přímo citace, ve kterých lze životní filosofii vidět na první pohled, ale člověk, který dokáže číst (slyšet) i to, co je mezi řádky, najde v knize mnohem, mnohem víc. A takových knih, jako je tahle, jsem za svůj dosavadní život tolik nečetla. Je to unikát a pro mě už navždy unikátem zůstane.

Laf
10.11.2020 5 z 5

Příjemná oddychovka pro děti i dospělé. Hodně k zamyšlení. A je pěkné vědět, že se napsalo něco nadčasového, co nezapadlo někde zaprášeno v regálu, ale stále je oblíbeno i po tolika letech.

Renda698
07.11.2020 5 z 5

poučení pro dospělé

Mira7
07.11.2020 5 z 5

Mé druhé přečtení knihy. Od prvního někdy na 1. stupni základní školy ho dělí tři desetiletí. Nemohu si již vybavit, jak jsem příběh vnímal tehdy, ale asi jako pohádku? Pod spíše jednoduše znějícím textem se skrývají hluboké myšlenky. Žádná stránka není prázdná.

Štěpničák
05.11.2020 1 z 5

Ke knize jsem přistupoval s vysokým očekáváním, kvůli dobrým recenzím a doporučením. Už po prvních stranách jsem si ovšem říkal co to čtu. Dětskou knihu ? Knihu úvah ? Bylo to vždy něco od něčeho, ale tak nějak mi chyběla určitá celistvost. Pro děti rozhodně nedoporučuji - nepochopí to. Osobně mě to nenadchlo.

vendy246
02.11.2020 5 z 5

Malý princ mi celá léta nějak nic neříkal. Nyní, naprosto unešena četbou Nočního letu, Země lidí a Válečného pilota, jsem si (s vědomím toho všeho z předešlých knih) přečetla znovu i Malého prince a jsem dojatá. Z Exupéryho.

Amízek
31.10.2020 5 z 5

Číst jako dítě, jako dospělý, jako senior, pokaždé nadchne. Neuvěřitelný svět fantazie, přitahujicí jak magnet. Tady se píše jen a jen chvála.

ashburton
30.10.2020 3 z 5

Ke knize jsem se vrátil v rámci čtenářské výzvy. Není k ní moc co napsat, je prostě fajn

Maria404
30.10.2020 5 z 5

Tohle je moje bible. V kterýkoliv životní okamžik, kdy ji čtete, v ní objevíte něco nového.

CarolineAn
29.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha, donutí vás přemýšlet o věcech, o kterých jste zatím ani nepřemýšlely. Doporučuji!

LillyM.
26.10.2020 5 z 5

"Patří-li mi hedvábný šátek, mohu si ho dát na krk a odnést si ho. Patří-li mi květina, mohu ji utrhnout a odnést. Ale ty nemůžeš utrhnout hvězdy."
"Ne, ovšem mohu je dát do banky."
"Co to znamená?"
"To znamená, že napíšu na papírek počet svých hvězd. A potom zamknu ten papír do zásuvky."
"A nic víc?"
Dospělí jsou rozhodně podivní, řekl si jen v duchu cestou.

Kolombus
22.10.2020 5 z 5

Kto nečítal Malého princa, akoby nečítal vôbec :D Jednoznačne je to kniha, ktorá Vás bude sprevádzať celý život. Od detstva, kde Vás zaujme príbez o princovi a líške, ktorý cestuje po zvláštnych planétach. Neskôr budete vnímať príbeh priateľstva a každým pribúdajúcim rokom Vám tento jednoduchý príbeh stále ponúkne novú a novú myšlienku. Skvelá pomôcka pri zamyslení sa nad životom a hodnotami.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Miluju, miluju a miluju! Tohle se dá číst pořád dokola..

p3tris
21.10.2020 5 z 5

Knížku jsem četl před spaním své šestileté dceři a stejně tak, jako já, si bude muset do jejího pochopení asi ještě pár let počkat. Ta druhá, humanitní, vrstva se totiž vyloupne až s věkem. Pro mě to ale byl, stejně jako pokaždé, když knihu čtu, nádherný zážitek.

Knihu jsem zakoupil znovu, protože vydání z mých dětských let už pomalu dostává salátovou podobu a nechci o něj přijít. A možná je to ve zvyku, ale překlad Zdeňky Stavinohové mi přišel o něco lepší, než od Jiřího Žáka.

gustavo-woltman
16.10.2020

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek - četl jsem ji jako malé dítě, četl jsem ji jako puberťák, čtu ji teď. Doma mám pět různých vydání a budu sbírat dál, kouzelný a velmi poučný a hluboký příběh. Nemohu se dočkat, až ho jednou předám svým dětem :) .
Gustavo Woltmann

Venny345
15.10.2020 4 z 5

Řeknu narovinu, že Malého prince vnímáme každý úplně jinak. Někdo v tom vidí prostou pohádku a jiný zase filosofické dílo plné hlubokých myšlenek. Já se přikláním k filosofickému dílu. Ale! Podle mě, neexistuje žádný jednotný výklad knihy, jediný, kdo jí opravdu rozumí byl autor sám. My ostatní se můžeme jenom domnívat, co autor chtěl vyjádřit. Každý si najde v knize to své.
Příčí se mi vlna zprofanovasti, která kolem této knihy koluje již dlouho. Předurčuje nás k tomu, že Malý princ je to nejlepší a nejmilejší, a že ho zkrátka budeme milovat.
Já to tak nemám, nezaujala mě pohádka o kloučkovi se zlatými vlasy tak, jako mnohé čtenáře ovlivněné touto vlnou, nýbrž snaha autora o podání myšlenek jinou formou a jeho originalita. Teď se nesnažím nic shazovat, jen vyjadřuji svůj názor, který sem poněkud nezapadne, tak snad mě nikdo neukamenuje.
Dílo je to velké a těžké, proto budu hodnotit vysoce, nechci mu ubírat na hodnocení jen proto, že nezastávám ten "správný" názor. Literaturu ocenit dokážu.

knihojed
14.10.2020 4 z 5

Patrně nejznámnější Exupéryho kniha, jakási ikona jeho tvorby. Zvláštní formou jakési pohádky pro dospělé tu autor prezentuje svůj filozofický pohled na všelicos, hlavně na fenomén přátelství a jeho nenahraditelnost v životě.