Mám to o sobě říct?: Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci
Anita Hubner
Když bylo autorce 21 let a studovala psychologii, byla u ní diagnostikována psychóza a její psychiatr jí řekl: „Někdo s psychózou se nikdy nevyléčí. Raději studium ukončete a najděte si chráněné bydlení.“ Kdyby ho poslechla, nikdy by se nestala známou nizozemskou odbornicí na téma stigmatu duševní nemoci. V knize Mám to o sobě říct? zúročuje své zkušenosti poradkyně a lektorky a snaží se lidem s duševním onemocněním pomoci v tom, aby se v maximální míře zapojili do společnosti a fungovali nezávisle. Dává praktické rady, v jaké míře o své nemoci hovořit třeba při pracovním pohovoru nebo na první schůzce a jak se vypořádat se stigmatem, které člověku dává nejen společnost, ale i on sám. Cílem knihy je stručným, výstižným jazykem posílit a dát naději. Kniha je určena pro lidi s duševním onemocněním, ale i pro jejich blízké a profesionály, kteří s nimi pracují.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2022 , PortálOriginální název:
Vertel ik het wel of vertel ik het niet? Omgaan met het stigma op psychische aandoeningen, 2021
více info...
Přidat komentář
Knížka pojednává o celkem - na naše poměry - netradičním tématu, autorka zmiňuje i různé praktické tipy, což mi přišlo velmi užitečné. Hezky zde skloubuje teoretickou i praktickou část věci, což určitě není samozřejmostí, nýbrž ve většině knihách se vyskytuje mnohem více teorie oproti praxi nebo příkladům.
Autorovy knížky
2022 | Mám to o sobě říct?: Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci |
Je jasné, že péče o duševně nemocné už pokročila od prvního onemocnění autorky v roce 1995, ale myslím si, že tahle kniha by mohla být super knihou pro nově onemocnělé pacienty, ti zkušenější se už nějak otrkali ve společnosti, jak pozitivně, tak i negativně. Tímto nechci shazovat důležitost téhle publikace.