Mama milovala Gabčíka
Veronika Homolová Tóthová
Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa. Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pri¬pomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám. Pani Alena sa však na ňu nehnevá: „Som na mamičku hrdá, bola to veľmi statočná žena.“... celý text
Přidat komentář
Malinko jsem od toho čekal víc, příběh zajímavý, ale jsou tam věcné chyby, například Lidický farář, který se nechal sám popravit, jako poslední je mýtus, pak mám obavy, co z toho použiji jako argument. Je to čtivé, ale v podstatě hodně podobné dva proti říši, čekal jsem, že to bude odbornější a víc zaměřeno na Annu Malinovou, popřípadě její dceru Alenku, ten Gabčíkův příběh je obecně známý, tak bych ho trochu umenšil.
Doporučila bych to jako povinnou četbu dětem. Spoustu faktů zabalených do krásné formy. Všichni v odboji byli velmi stateční lidé a doufám, že i v dnešní době by se našli odvážlivci.ptedstava,co poté museli snášet, chápala jsem jejich volbu rychlé smrti. Člověk v dnešní době občas řeší hlouposti, po téhle knize už to dost dobře nejde. Romantická linka to trochu odlehčila, škoda, že aspoň Anna se pro svou dceru nezachránila.
Od autorky jsem četla Mengeleho děvče, byla jsem zvědavá na další její dílo.
Tak tohle bylo něco! Knih okolo atentátu na Heydricha jsem přečetla hodně, není snad nic, co by pro mě bylo nového.
Až tahle kniha. Popis celého života - od raného dětství - Kubiše a Gabčíka jsem četla poprvé....
Popisuje i životy dalších, důležitých lidí, o kterých se moc nemluví a moc se o nich neví. Kolik lidí se zachovalo neskutečně statečně.....až jsem měla husí kůži. Sami nacisté z toho byli překvapení a nepočítali s tím, že nikdo z Čechů nikoho neudá....
Po čase přiznali, že kdyby parašutisty Čurda neudal, nikdy by je nenašli.....
Většina parašutistů byla hodně mladí lidé, dnes neuvěřitelné....
Kniha se četla úplně sama, je psaná hodně čtivě.
Je to tedy i k zamyšlení....bránil by ještě dnes někdo takhle naši vlast??
Velmi oceňuji fotky v knize.
Knihu bych rozhodně doporučila jako povinnou četbu.
Tato kniha velmi předčila má očekávání. Mohu souhlasit se všemi superlativy zmiňovanými níže, za mě ještě přidám, že co na knihách oceňuji zejména je ucelenost celého příběhu se zmínkou v současnosti, jako zde v knize v roce 2014. To byl momemt, kdy se mi koulely slzy po tvářích, přestože na ně byl důvod i v jiných silných momentech dříve. Doporučuji k přečtení všem!
Úžasné. Velkolepé. Dechberoucí. Citlivě napsané. Silné téma, ale z každé stránky na vás dýchne naděje. Není to napsané drastičtěji, než je s ohledem na téma nutné. Samozřejmě jsem si několikrát poplakala.
Tahle knížka mě dostala. Musela jsem si koupit svoji, měla jsem jen půjčenou. Silný příběh a napsaný velmi čtivě.
Velice čtivě sepsaný silný příběh účastníků operace Anthropoid. Moc se mi kniha líbila a jako vždy po dočtení knihy s touto tématikou jsem v úžasu, kolik odvahy v období krize v sobě lidé naleznou.
Přečetl jsem více knížek o odboji i atentátu na Heydricha, nicméně tuhle řadím mezi ty nejlepší, možná jako tu úplně nejlepší. Přečetl jsem ji jedním dechem s tím, že po dočtení jsem si opět řekl, jak se v současné době máme skvěle. Doporučuji všemi deseti!!
Knihu už jsem měla dlouho na seznamu,přečetla jsem ji skoro jedním dechem za jeden den.Nemohla jsem přestat číst,tekly mě slzy,uplně mě to rozsekalo.Je to čtivě napsané,fandila jsem hrdinum i když jsem věděla jak to dopadne.
I když je dějová linka Anny a Jozefa fikce,moc se mě líbila a doufala,že alespon Anna a Alenka ...prostě,že to dopadne jinak,ale bohužel.A poslední věta
Dívala jsem se za ní,za tou malou Alenkou,jejíž máma milovala Gabčíka.I ji...
Od V. Homolové Tóthové jsem četla již Mengeleho děvče, které bylo velmi zajímavé, a tak jsem chtěla zkusit i další autorčinu knihu o Jozefu Gabčíkovi a obecněji o operaci Anthropoid - nejen z pohledu Gabčíka, ale i Anny Malinové, která se zapojila svojí pomocí do protinacistického odboje.
Autorka se tu opírá jednak o historické dokumenty, jednak o vyprávění paní Aleny Voštové, dcery Anny Malinové, a podává tu vcelku ucelený obraz o životě Jozefa Gabčíka, jeho zapojení do odboje, o jeho spolupráci s Janem Kubišem a dalšími parašutisty a členy odboje. Vypráví tu ale i o životě Anny Malinové.
Pokud si o této skupině lidí chcete utvořit určitou představu a mít to celé v souvislostech, je tahle kniha určitě velmi dobrou volbou. Autorka píše velmi čtivým stylem, který vás velmi rychle vtáhne. Je to psané srozumitelně a za mne dostatečně obšírně, aby člověk získal ucelený příběh z naší historie, ale přitom tak, aby čtenář nebyl zahlcen detaily, které by čtenáře při čtení mátly nebo nějak zahlcovaly.
Je to příběh o hrdinství, sebeobětování, lidství a hlavně odvaze postavit se nebezpečí na úkor vlastního pohodlí, na vzdory tomu, že řada lidí s některými rozhodnutími nebude souhlasit a odsoudí to. Myslím, že s příběhem parašutistů zapojených do operace Anthropoid by se měl seznámit každý, kdo se aspoň trochu zajímá o historii. A tato kniha je k tomu určitě vhodná. Rámcově popisuje nejen to, jak ta akce probíhala, ale i co tomu předcházelo a i to, co následovalo potom.
Autorka navíc na konci knihy odkazuje na další literaturu, z níž sama při psaní čerpala, takže případní zájemci si pak mohou rozšířit obzory o tomto tématu i díky dalším titulům.
Za sebe určitě mohu doporučit - jde o velmi silný příběh a tato kniha určitě má svým čtenářům co předat.
Myslím, že dobře zpracované téma akce Anthropoid a následků. Milostný vztah Gabčíka a Anny Malinové mi připadal trochu nadnesený, autorka přiznává, že je v podstatě nepodložený a nedoložený, ale proč ne. Je to beletrie, čte se to velmi pěkně, i když jsou některé pasáže docela drastické. Ale myslím, že jako obraz doby a některých historických událostí je tato forma působivější něž seznam dat a událostí. Hrsdinové, ale i ty "bestie" byli lidé.
Naprosto úžasná kniha dokonale popisující všechny události spojené s atentátem na Heydricha a s osudy jak parašutistů, tak všech, kteří jim jakkoliv pomáhali. Velmi silný a dojemný příběh popisující osudy lidí, kteří se statečně postavili na odpor zlu a kteří za to všichni krutě zaplatili. Na tuhle část našich dějin nesmíme nikdy zapomenout a nesmíme nikdy přestat věřit, že zlo se dá vždy porazit, jakkoliv neskutečné se to může zdát.
"Diktatura se nikdy nespokojí s poslušností, jakou si vynutí na počátku. Vždy chce víc. A žije ze strachu. Buď patříš k těm, kteří strach rozsévají, protože jsou u moci, nebo k těm, kteří se bojí neposlechnout. Tvoje máme bojovala za návrat společnosti, ve které chtěla žít a ve které by sis zasloužila žít i ty. A podařilo se jí to."
Kniha je to bezesporu velice čtivá, ale moc mi tam nesedla ta milostná linka.Připadlo mi to trochu už přes čáru.
Naopak Osudy některých postav,kapitolu na konci knihy kvituji s povděkem.
Mě osobně víc sedla kniha Dva proti říši.
Nie každému vyhovuje čítať suchopárne fakty (tak ako mne), ale ak sa realita navlečie do hávu románového spracovania, tak je to (pre mňa určite) viac stráviteľné. Presne tak je to aj s touto knihou, kde hneď na začiatku autorka na rovinu napíše, čo si a prečo vymyslela a už to čitateľsky frčí. Zároveň tak autorka dáva možnosť nahliadnuť do histórie mnohým ľuďom, ktorým sa strohé podanie udalostí prieči a teda nemajú pocit čítania učebnice dejepisu. Slovenský čitateľ túto formu potrebuje viac ako čitateľ Český, pretože téma atentátu na nacistickú sviňu (týmto sa ospravedlňujem všetkým ošípaným) bola pomerne dlho a cielene utláčaná do úzadia. Z môjho pohľadu ide o veľmi chvályhodný počin pani Homolovej a som rád, že som si knihu prečítal, napriek tomu, že mi pri kapitolách po atentáte bolo občas nevoľno. Za to však autorka nemôže, na vine sú sparchantelí aktéri.
[audiokniha]
Poslouchala jsem ve slovenčině a musím souhlasit s Cori, že kniha asi vznikla hlavně pro mladé slovenské čtenáře. Dva proti Říši bych už určitě neučetla, i zde jsem kapitoly z Mauthausenu přeskočila - jsou scény a témata, co nepotřebuji omílat do nekonečna. Před každým jedním z parašutistů se i tak hluboce skláním.
Fiktivní vztah Jozefa s Annou, co si autorka vzala jako pomyslný 'věšák', na který pověsila tuhle zásadní historii, funguje za mě dobře odlehčeně pro zásadní fakta o odvaze a statečnosti.
3/5
Od autorky jsem už četl knihu MENGELEHO DĚVČE, která se mi líbila. Myslím si, že tato kniha patří k tomu nejlepšímu, co mohlo být napsáno z 2. světové války. Kniha MÁMA MILOVALA GABČÍKA se mi také velmi líbila a je s podivem, že jsem si knihu nepřečetl mnohem dříve. Je to určitě škoda, ale nikdy není pozdě. Určitě knihu doporučuji k přečtení a tuto knihu také zařadím mezi nejlepší knihy v roce 2023.
Kniha vychází ze skutečných událostí, kdy JOZEF GABČÍK a JAN KUBIŠ spáchali atentát na říšského protektora REINHARDA HEYDRICHA a následně po smrti Heydricha následovala jako pomsta nacistů heydrichiáda, při které v Lidici zemřelo nespočet lidí. Milostný vztah ANNY a GABČÍKA, jak sama autorka uvádí v Doslovu, je autorskou fikcí. Kniha vypráví o vojáku JOZEFU GABČÍKOVI, mladé vdově ANNĚ MALINOVÉ, která pomáhala skrývat Josefa Gabčíka ve svém bytě během 2. světové války před Nacisty a její dceři ALENCE.
Kniha se četla jedním dechem a byla velmi čtivá. Některé historické informace jsem znal, mnoho informací bylo pro mě nových, překvapivých a děsivých! Kniha byla hodně emotivní, takže během četby se mi několikrát stalo, že slzy zaplavily moji tvář. Nedalo se jim ubránit. Dá se říci, že tato kniha mě emočně vyčerpala a úplně jsem se do knihy ponořil.
Určitě obdivuji autorku za to, že se pustila do zpracování takto náročného tématu z našich novodobých dějin a kniha je napsána skvěle. Plným právem si zaslouží vysoké hodnocení v DK. Pevně doufám, že autorka časem napíše další knihu.
Vzpomínám si, jak jsme s dědou probírali události, které se odehrály v Lidicích. Děda měl na tuto část historie jiný pohled, poněvadž jako mladík prožil 2. světovou válku a nesouhlasil s atentátem na Reinharda Heydricha. Asi lidé budou mít na tyto události odlišné názory.
Kniha má pěkný přebal. Kniha obsahuje řadu černobílých fotografií a dokumentů. Kniha obsahuje DOSLOV, OSUDY NĚKTERÝCH POSTAV, PODĚKOVÁNÍ a SEZNAM LITERATURY, ze které autorka čerpala.
Citáty:
Láska nekončí smrtí milované osoby. Zůstává v našem srdci, i když máme pocit, že nám to srdce žalem pukne.
Každý se bojí. Podstatné je nenechat se ochromit tím strachem.
Nemůžeš si, chlapče vybrat, kdy zemřeš. Ale můžeš si vybrat, jestli u toho budeš stát hrdě, nebo zlomeně. Není hanbou být vyděšený a smutný z toho, že jdeš na popravu. Všichni se bojíme. Věříme, že půjdeme na lepší místo, ale ten strach předtím je přirozený.
A kam přijdou po smrti ti, kteří nechali šestitýdenní miminko umřít hlady? Stačí na to nebe? Protože peklo na to nestačí.
Pokud něčemu věříme, musíme být schopní oběti. Zříci se života. I lásky. Aby jiné lásky mohly žít svobodně a beze strachu.
Zlu je třeba se postavit. Člověk si řekne, že jednotlivec nic nezmůže. Že zlo vždy vyhraje. Omyl. Možná nás opravdu zastřelí, ale zanecháme stopu, trhlinu, kterou to zlo už nikdy nezacelí. A když těch trhlin časem přibude, nakonec se zhroutí. A když padne, ti, kteří přežili, uvidí, jak bylo děravé. Jen jsme si toho nevšimli, protože jsme vnímali jeho mohutnost, a ne praskliny.
Mnohem důležitější než vyslovit jméno zrádce, je vyslovit jméno Anny Malinové s úctou a vděkem. Tak jako Gabčíkovo či Kubišovo a všech těch, kteří si nemysleli, že postavit se zlu je zbytečné. Zbytečné je to jen pro ty, kteří nevěří, že zlo se dá porazit. A proto ho ani nikdy neporazí.
O těch, co stojí hrdě před katy, se píší básně. O těch druhých ne. Ale měly by se. Básně o tom, že není hanba mít strach, když vás vedou před hlavně pušek nepřítele. Nenechali jste se totiž ovládnout strachem v tom nejdůležitějším okamžiku – když jste se rozhodovali, na kterou stranu se postavíte. V okamžiku, kdy se rozhodovalo mezi dobrem a zlem.
Co dává smysl životu, dává smysl i smrti. /Antoine de Saint-Exupéry/
Velmi silný příběh o osudech statečných lidí, kteří pomáhali v odboji, včetně pomoci parašutistům Gabčíkovi a Kubišovi a stali se oběťmi heydrichiády, teroru, zatýkání a vraždění po úspěšném atentátu. 294 lidí bylo popraveno, Kubišova široká rodina, lidé, kteří je ukrývali, ale i lidé, kteří jen ušili jejich šaty.
Anna Malinová, jedna z nich, se stává, spolu s Josefem Gabčíkem ústřední postavou této knihy a sledujeme jejich životní cesty, až do momentu setkání až do jejich společné chvíle a konec jejich příběhů.
Myslím, že je v předchozích komentářích již vše řečeno. Pro mě byla kniha velkým překvapením, vřele doporučuji. Autorka našla vyváženost mezi fikcí a fakty, přestože znám příběh atentátu celkem dobře, nenudila jsem se ani vteřinu.
Troufnu si říct, že tohle je jedna z nejlepších a zároveň nejděsivějších knih, které jsem četla. Velmi oceňuji, že se autorka nevěnuje jen osudu hlavních protagonistů, ale popisuje nám příběh těch, o kterých se téměr nemluví, a přesto byli tak důležití. Přestože o atentátu vím hodně, jelikož manželova rodina je příbuzná s jedním z parašutistů, i tak jsem se dozvěděla spoustu nových informací. Veselé čtení to rozhodně není, ale je to příběh, který by si měl přečíst každý.
Štítky knihy
Jozef Gabčík, 1912–1942 Jan Kubiš, 1913-1942 milostné vztahy operace Anthropoid Protektorát Čechy a Morava atentát na Heydricha český odbojAutorovy další knížky
2017 | Mengeleho děvče |
2018 | Mama milovala Gabčíka |
2020 | Šťastné náhody |
Pět hvězdiček, nelze jinak. Zajímavá a velmi čtivá knížka.