Manželka boha kuchyně
Amy Tan
Hrdinkami románu jsou amerikanizovaná dcera, devětatřicetiletá Pearl Brandtová a matka, imigrantka první generace Winnie Louieová (v Číně Jing Weili). „Dohlíží“ na ně „tetička“ Helen (v Číně Chu-lan), která zachránila Winnie při náletu na Nanking a po letech v Americe vyhrožuje, že prozradí Pearl pravdu o čínské minulosti Winnie. Matka se s dcerou (a dvěma vnučkami) setkává po dlouhém odloučení v roce 1989 na „víkendu s velkorodinou“ v San Francisku pod záminkou zásnub bratrance a pohřbu pratety. Setkání rozkolísalo křehkou rovnováhu tajemství, která obě ženy skrývají. Roztroušená skleróza Pearl a pohnutá minulost matky ve válkou rozvrácené Číně jsou „rozbalovány“ jako „dárky“ pečlivě skrývané čtvrt století od rozkolu na pohřbu amerického manžela Winnie...... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1994 , Knižní klubOriginální název:
The Kitchen God’s Wife, 1991
více info...
Přidat komentář
Asi kategorie ženských románů, ale rozhodně to není prvoplánové ani slaďoučce romantické. Spíš bych řadila do kategorie společenský román. Poprvé u nás kniha vyšla jako Manželka boha kuchyně, pak zřejmě z marketingových důvodů byl pro další vydání zvolen připitomělý Sen na prodej, který zavání červenou knihovnou. Hodně reálií z Číny, hodně historických faktů čtivě ztvárněných, hodně o Číňanech v USA i v Číně, hodně o jejich mentalitě a uvažování.
Autorka opět nezklamala. Poutavý příběh odehrávající se z převážné části v Číne za druhé světové války. Samozřejmě se mohl odehrát kdekoliv. Kromě zajímavostí z života číňanů jde především o psychologický román . A ty já mám opravdu ráda.
Rýdzo ženský, vzťahový román. Ľahké, nekomplikované čítanie s pomerne jednoduchou dejovou líniou, bez väčších prekvapení. Nájde sa v nej zopár zaujímavostí (tradície, zvyklosti, výchova, spôsob života príznačný pre Čínu v období pred 2. svetovou vojnou a počas nej), ale celkovo formou ani obsahom neprekvapuje a nevyčnieva z radu.
Zajímavá kniha, která popisuje život v Číně - předválečný i v době války s Japonci. Matka, žijící teď v USA, vypráví své dceři, co prožila a jaké měla trápení s manželem . Zároveň jí objasnila věci, o kterých již naturalizovaná Američanka,její dcera, neměla ani tušení. Lidé mnohdy žijí v úděsných podmínkách, což si my ani nedovedeme představit.
Štítky knihy
Čína matky a dcery čínské dějiny americké romány
Autorovy další knížky
2004 | Klub radosti a štěstí |
2015 | Údolí úžasu |
2004 | Sen na prodej |
2003 | Dračí kosti |
2003 | Mastičkárova dcéra |
Druhý román americko-čínské autorky. Matka se svojí přítelkyní 50let udržují svá tajemství, a pak se rozhodnou je sdělit Pearl (dcera), která má zase svá talemství.
Velmi čtivé a zajímavé. Čínská mentalita i složitost života v jiné kultuře.
(2008)