Marianela
Benito Pérez Galdós
Román slavného španělského spisovatele a dramatika patří mezi díla zaměřená proti zlu a násilí, opěvující cit, lásku a krásu. Náleží mezi nejvydávanější díla španělského realismu. Příběh tragické lásky chudé dívky ke slepému mladíkovi, synu bohatého otce, majitele obrovského důlního komplexu. Hluboký smysl díla spočívá v idejích o vnitřní a vnější kráse, které Galdós ilustruje na rozporu mezi hluboce chápající a milující Marianelou, jež je pro ostatní pouhou trpěnou hříčkou přírody, versus povrchním vnímáním světa krásného Pabla a Florentiny.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1979 , Mladá frontaOriginální název:
Marianela, 1878
více info...
Přidat komentář
Marianela, Benito Pérez Galdós
Tento krásný příběh nás zavede do Španělska kolem roku 1880. Sledujeme zde mladou chudou dívku Marianelu, která neměla lehký život. Zamiluje se do bohatého slepého chlapce Pabla. Autor nám zde ukazuje pohled světa na krásu - na tu vnitřní i vnější.
Tahle útlá knížečka se ke mně dostala náhodou a jsem za to ráda – je nádherná. Jednoduchý, avšak smutný příběh o lásce, o citech, o kráse, pochopení, ale také o zlu a povrchnosti. Nádherně popsané celé místo, krajina, kde se děj odehrává. Úžasné myšlenky (květiny jsou hvězdy země…). Prostě jako celek to funguje a je to skvělé. V knížce také najdete krásné ilustrace, které vše nádherně doplňují.
Někdy se to chce zastavit, zamyslet se a vychutnat si chvilku klidu v dnešní uspěchané době.
Občas je potřeba sáhnout po starší knížce, která není tak známá a všude vychvalovaná. Může Vás příjemně překvapit a strčí do kapsy kdejakou žhavou novinku :-)
5*/5*
Marianela či prostě jen Nela žije v důlním městě Socartesu. Otce nepoznala a matka se nakonec dala na pití alkoholu a svůj život ukončila skokem do propasti. A tak Nella vyrůstala bez lásky a něhy jen s opovržením, s výtkami, že je hloupá, na nic nestačí a není k ničemu - v rodině kamenných srdcí, mezi dvěma proutěnými koši u pana Centena a jeho ženy Seňany.
A tak se Nela stala věrnou společnicí slepého mladíka Pabla, jehož doprovází po okolí městečka, kde zná každý kout. Pablo je jediný člověk na světě, který jí opravdu miluje. A když se objeví doktor Golfín, je to pro něj velká naděje, že konečně spatří svou krásnou a milovanou Nelu na vlastní oči.
Bohužel, kde je velká naděje pro jednoho, skrývá se beznaděj pro druhého...
Velmi hezká, čtivá kniha. Jen jsem stále věřila v lepší konec.....
Slepota. Kdo jí trpí více? Ten, kdo je nevidomý od dětství, nebo ten, kdo nevidí srdcem? A jsou slepí ti, kdo dovolí, aby se chudákům nedostalo ani základní vzdělání? A jsou slepí novináři, když pod vlivem okázalého náhrobního kamene vytvoří zcela odlišný příběh? A co je to láska? Nakolik je živena vizuální krásou a nakolik hlubokou a upřímnou (ale taky naivní) duší? Dost otázek, které čtenáře nad Marianelou napadají.
Kvalitu však snižuje spousta falešných tónů. Ač vím, že od knihy, která vznikla na konci XIX. století, nemohu čekat moderní jazyk, vadí mi jednostranně (a tedy neživotně) vykreslené postavy i jejich naprosto umělé rozhovory. Proto pouze dvě hvězdičky.
Příběh o lásce chudé dívenky a slepého chlapce, který podstoupí operaci očí a jak celý příběh zkončí se dozvíte po přečtení :-)
Příběh čisté lásky. Příběh ubohé dívky Nely, které říkali María, Marica, Mariquita, Marianela.
Příběh o tom, co znamená někoho milovat. Můj velmi dobrý dojem z knihy byl umocněn tím, že jsem knihu přečetla ve slovenštině, takže líbeznost jazyka a obsahu knihy navozovala dojem značné poetičnosti knihy.
Štítky knihy
milostné romány španělská literatura společenské romány
Autorovy další knížky
1979 | Marianela |
1982 | Fortunata a Jacinta - 1. zväzok |
1955 | Zaragoza |
1936 | Doňa Perfekta |
1982 | Fortunata a Jacinta - 2. zväzok |
Toto je taaaak smutná a zároveň taaaak krásná kniha. Opravdu mě chytil příběh ošklivé ale hodné Nely chytil za srdce...