Marie Magdalská
Giorgio Maria Carbone
Šifra mistra Leonarda, nebo evangelia? Autor nedávno vydaného románu Šifra mistra Leonarda přišel s hypotézou, že Maria Magdalská byla Ježíšovou družkou. Tento zkreslený pohled podněcuje k otázkám: Kdo vlastně byla Marie Magdalská a jaké postavení zaujímala v Ježíšově životě? Co o této světici víme a na základě jakých dokumentů si o ní utváříme svou představu? Kromě evangelií, apokryfů a gnostických textů se touto ženou zabývá celá řada teologických textů. Náležitou pozornost jí věnovali církevní otcové i různí mystici a teologové jako například svatá Kateřina de Ricci, svatá Terezie z Avily, Pierre de Bérulle a Louis Chardon. Kniha G. M. Carbonea je výzvou, abychom se zamysleli nad pravým významem této odvážné a věrné Ježíšovy učednice, která se jako první dozvěděla o Kristově zmrtvýchvstání a ohlašovala tuto radostnou novinu světu.... celý text
Literatura světová Náboženství Literatura naučná
Vydáno: 2008 , Karmelitánské nakladatelstvíOriginální název:
Maria Magdalena
více info...
Přidat komentář
Jedna z mála knih o Maří Magdaleně, které byly přeloženy do češtiny a které nejsou zatíženy esoterickými výklady a konspiračními teoriemi. Možná jediná. Název je sice trochu provokující, což si vykládám jako záměr - jednak upoutá, jednak naznačuje snahu vyvážit početnou skupinu výše zmíněných knih a poskytnout čtenáři trochu jiný pohled na Kristovu učednici.
Kniha je čtivá, čtenář se ve stručných kapitolách a podkapitolách dozví, jak se o Marii Magdalské píše v evangeliích, v apokryfních i gnostických textech, ve spisech církevních otců i středověkých legendách; krátká kapitola je věnovaná mystické literatuře, konkrétně užšímu výběru čtyř osob, které o Maří Magdaleně psali (sv. Kateřina de Ricci, sv. Terezie z Avily, Pierre de Bérulle, Louis Chardon). Autor pojednává i o základní problematice prolnutí/splynutí několika biblických žen - Marie Magdalské, z níž Kristus vyhnal sedm démonů, Marie z Betánie, sestry Lazara a Marty, a bezejmenné hříšnice, která Kristu v domě Šimona farizeje skrápěla chodidla svými slzami, utírala je prameny svých vlasů a pomazala drahou mastí (a v souvislosti s ní také o omilostněné cizoložnici) - v jednu osobu, sv. Maří Magdalenu. Stranou nezůstává ani kult světice, žebravé řády i současné pojetí sv. Maří Magdaleny.
Vzhledem k tomu, že knížka má cca 143 stran, nejde o vyčerpávající přehled, spíše jen o uvedení do problematiky (vážnějším zájemcům bych doporučila knihy od Susan Haskins "Mary Magdalen: Myth and Metaphor", Isabelle Renaud-Chamské "Marie Madeleine en tous ses etats", Ingrid Maisch "The Image of a Woman through the Centuries" /v originále "Zwischen Verachtung und Verehrung : das Bild einer Frau im Spiegel der Jahrhunderte"/ a Katherine L. Jansen "The Making of the Magdalen: Preaching and Popular Devotion in the Later Middle Ages"). Byť je z textu cítit určitý specificky katolický pohled na věc (což nemíním nijak hanlivě) a byť mi jisté závěry nebyly zcela po chuti ("Proč bychom měli definitivně odmítnout možnost vidět v Marii Magdalské bývalou prostitutku, jež se stala apoštolkou [...]?"), svůj účel kniha plní: poskytuje základní informace o Maří Magdaleně vycházející z písemných pramenů a vyvažuje alespoň zčásti určitý nepoměr v oblasti literatury věnované této světici, který na českém knižním trhu panuje.
Zajímavá a čtivě napsaná kniha o Máří Magdaléně, kde se autor snaží vyvrátit hypotézy, že byla Ježíšovou manželkou, či milenkou a že nemusela být ani tou přistiženou cizoložnicí.