Marie Terezie - zakladatelka moderního státu
Jean-Paul Bled
Marie Terezie, rakouská císařovna, česká a uherská královna, byla ve své době považována za „matku Rakouska". Nejen proto, že z jejích sedmi dětí se dva synové stali císaři (Josef II. a Leopold II.), ale především proto, že tato osvícená absolutistická panovnice objevila způsob vlády, který smiřoval tradici s modernitou, řídila se pragmatismem a svou intuicí. Odvolávala se na svou pevnou katolickou víru stejně jako na ideály osvícenství. Uvolnila přísné mravy panující u habsburského dvora a položila základy moderního státu. Četnými reformami, jež uvedla v život, stvrdila jeho autoritu nad místními partikularismy: sjednotila legislativu a zavedla některé instituce pro státní zaměstnance a vojsko. Současně však musela upírat pozornost za hranice říše. Stála proti ní mocná koalice v čele s Francií, která po smrti jejího otce ohrožovala její dědictví (války o dědictví rakouské). Nakonec musela postoupit Prusku Slezsko, avšak získáním jiných území promyšlenou sňatkovou politikou Rakousko zabezpečila.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2013 , Slovart (ČR)Originální název:
Marie-Thérèse d’Autriche, 2001
více info...
Přidat komentář
Poutavě psaná kniha, která čtenáře seznámí s politickými dějinami i se soukromým životem Marie Terezie. Dozvíme se i o osudech jejích potomků. Nedostatkem knihy je obrázková příloha.
Po shlédnutí kousku dvoudílného filmu v koprodukci myslím Němcům s českou televizí jakože biografického, musím tuto knihu doporučit zájemcům o skutečnou biografii, střízlivou, bez výmyslů a historických lží.
Knih mapujících život a vládu Marie Terezie je nepočítaně, navíc v rámci výročí jejího narození rozšíří toto portfolio letos jistě další publikace. Tato kniha nepřináší v podstatě nic nového, jen sumarizuje dosavadní poznatky, Rozhodně se nejedná o přelomovou knihu jako od Tapieho. Nicméně kniha má svá nesporná pozitiva, která ji odlišují od "konkurence". Je to větší důraz na každodennost panovnice a jejího dvora, prostor dostane také sídlení struktura nebo popis vztahu panovnice k polozapomenutému Sedmihradsku. Což je vítaná změna oproti záplavě militárií a správních reforem, které čtenář nalezneme v podobných knihách.
Další z mnoha knih o životě a vládě Marie Terezie, která se mi dostala do rukou. Tahle kniha je čistě faktická, plná informací, a a jmen. Tím se stává ale lehce nezáživná a působí spíš jako učebnice. Nedozvěděla jsem se nic moc nového a ani jsem to nečekala, ale s ohledem na způsob, jakým je kniha napsaná, jsem se do čtení spíše nutila a neoslovilo mne to tolik, jako jiné knihy o jejím životě.