Charlungští bojoví obři
Louis Richard (p)
Mark s věrným androidem Rayem jsou vysláni do vesmíru na pravidelnou kontrolní návštěvu dosud nekolonizovaných planet. Inspekce bývá zpravidla zcela rutinní záležitostí, nicméně tentokrát je na planetě Stamis čeká překvapení. Zuří na ni kruté boje, kdy spolu zápolí nejen dvě skupiny lidského osídlení, ale do boje zasahuje i kolonie útočných humanoidních bytostí a obrovití němí tvorové – charlungští obři…... celý text
Přidat komentář
Mark Stone je sci-fi kultovní klasika. Přestože jednotlivé díly (byť od různých autorů) mají šablonovitý děj a jsou to v podstatě hlouposti, zatraceně dobře se to čte.
Taková klasická oddechovka. Nebylo to špatné, ale další knihy ze série Mark Stone už asi číst nebudu.
Z českých Stoneovek, co jsem zatím četl, podle mého skromného názoru nejblíže stylu původních Stoneovek. Vlastně se tu mnoho motivů opakuje, což není nezbytně špatně, čte se to příjemně a svižně, ale myslím, že to mohlo být i na víc.
Pro toto mám označení literatura MHD. Ideální do dopravního prostředku, tedy pokud nejste řidič. Nenáročné, dobré pro ukrácení času.
Štítky knihy
vesmír česká literatura mimozemské civilizace mimozemšťané akční dobrodružství dramata sci-fi
Autorovy další knížky
1991 | Gooka a dračí lidé |
2008 | Pašeráci v oblacích |
2012 | Mrtvý v parovodu |
1992 | Conan a Krvavá hvězda |
2007 | Sorry, vole, error |
„Když
člověk
vyhrává,
nemění
taktiku.“
Když bych chtěl tuto knihu očíslovat, rozhodně by dostala číslo 1 v sérii Mark Stone: Kapitán služby pro dohled na primitivními planetami – napsáno Českým spisovatelem. Ano, tohle je první Mark Stone napsaný perem našeho spisovatele. Pokud pátráte po tom, kdo je Louis Richard, tak věřte, že to je Vlado Ríša. Jinak je tohle číslo 60 v klasické sérii vydávané u nás. A nutno dodat, že v této knize, v tomto příběhu opravdu už zase vystupuje Mark Stone a jeho robot Ray. A vlastně je to logické.
Malá ochutnávka:
Když Mark vyjížděl brzy ráno z hostince, musel dát přednost karavaně zajatců a otroků. Chvíli je sledoval, ale když viděl, že je odvádějí do chrámu, pokrčil rameny a vydal se k městské bráně. Bylo mu jasné, že se sem bude muset vrátit s Rayem, protože velká spotřeba otroků, obři nasazení do boje a onen přístroj využívající podprahových zvuků byly údaje, které musel vyšetřit už ze své pozice agenta Služby pro dohled nad primitivními planetami.
Ale pojďme k příběhu. Tohle je hravé, akční dobrodružství. Jsou zpět postavy jako je Peggy, sekretářka velitele SDPP generála Knova, zpět je Markova přítelkyně Elsa, i když jen okrajově. A zpět jsou i ty rozhovory Ray versus Mark. Je tu spousta bitev, lásky a napětí. Kdybych nevěděl, kdo je Louis Richard, klidně bych řekl, že tohle se tak podobá příběhům Jean-Pierre Garena, že to mohl napsat i on. Ale vlastně se to tady všechno přelamuje a krom dvou příběhů Stanice 46 (České pořadí 61) a Meč světla (České pořadí 67), už další dobrodružství budou psát jen naši spisovatelé. A pokud to pojmou jako zde Vlado Ríša, máme se na co těšit.
Citát: Nechť tvé cesty jsou vždy správné.
PS – Na základě této série jsem si dal Jean-Pierra Garena do oblíbených a napsal k němu i malý komentář:
https://www.databazeknih.cz/diskuze-o-autorovi/jean-pierre-goiran-3995