Mise na Šámatu
Vlado Ríša
Generál Khov poslal Marka Stona na rutinní inspekci na planetu Šámat. Takových inspekcí agenti SDPP vykonají za rok mnoho. Planeta je však velmi nepohostinná. I přes mistrovské pilotní umění androida Raye jsou sestřeleni. Opravit astronef je vzhledem k nedostatku náhradních dílů nad síly i takového odborníka, jakým je Ray. Na Šámatu se některé dají najít, ale… Přežít a splnit úkol, v tom je Mark Stone mistr. Podaří se mu to i na Šámatu?... celý text
Přidat komentář
Mark Stone je sci-fi kultovní klasika. Přestože jednotlivé díly (byť od různých autorů) mají šablonovitý děj a jsou to v podstatě hlouposti, zatraceně dobře se to čte.v
Kapitán Mark Stone přijme rutinní úkol spočívající v prověření středověké planety, na které samozřejmě neplánovaně ztroskotá. Následuje asimilace mezi obyvatele a boj o přežití. Nic, co by kteréhokoliv fanouška téhle série nějak překvapilo. V tomhle ohledu Vlado Ríša razí cestu nejmenšího odporu a jedinou inovací z jeho strany je velmi volná adaptace báje o Heráklovi, přičemž na mysli mám teď tu část o dvanácti úkolech. Výsledek pobaví, ale zároveň irituje pro svou prvoplánovost, což je však u Stonea prakticky standardem, než výjimečností.
Milovníci jeho dobrodružných eskapád si tedy opět přijdou na své. Nechybí milostné pletky, vesmírné přestřelky a pranice s monstry. To ovšem znamená i dosti jednoduchou zápletku, košilatý děj a nějaké ty nelogické sekvence. Prostě všechno to, čím si cyklus Jean-Pierre Garena udělal jméno a zároveň se tím nechtíc pohřbil. Opakování je sice matkou moudrosti, ale taky osvědčená cesta do pekel.
Autorovy další knížky
1991 | Gooka a dračí lidé |
2008 | Pašeráci v oblacích |
2012 | Mrtvý v parovodu |
1992 | Conan a Krvavá hvězda |
2007 | Sorry, vole, error |
„Je to snad
poprvé od doby,
co jsem nastoupil k SDPP,
kdy mě generál
neodvolal z dovolené.“
Vlado Ríša se vrací do světa Maarka Stonea s dalším příběhem. Je v pořadí již šestá Česká osobnost, která svým dobrodružstvím přispěla do rozmanitého díla Jean-Pierra Garena. Mark Stone: Kapitán pro dohled na primitivními planetami tak může nadále prožívat svá dobrodružství a čtenáři s ním. Pan spisovatel tento příběh pojal spíš jako počítačovou hru. Mark Stone dostává postupně několik úkolů a pokud je nesplní, čeká smrt, jak jeho, tak i jeho věrného robota Raye.
Malá ochutnávka:
Ray se opřel o zeď nejbližšího domu a vypadal, jako kdyby patřil k těm nejlenivějším flákačům v celé Galaxii. Za chvíli se uvolnil zbytek stolu, u něhož trůnil Mark Stone, obklopený několika talíři plnými dobrot, grilovaného masa, salátů, a také vysokým skleněným pohárem plným napěněného světlého piva. . .
Musím však také napsat, že Charlungští bojový obři, které napsal pod pseudonymem Louis Richard byli lepším příběhem. Mise na Šámatu je rozjeta za podivných, nePierovských, pravidel a sem tam to ztrácelo logiku. Ano, i v těchto lehkých příbězích by nějaká logika měla být. Tady jsem třeba nechápal, proč se Mark Stone nechal do této hry vůbec zasáhnout. Ano, Ray byl uvězněn, ale s jeho vybavením (laser a dezintegrátor) by nebyl vůbec problém zmizet po „anglicku“, jak se tak říká. Také nesrovnalosti kolem telepatických schopností jsou podivné. Lehce se to čte, ale je to jen průměrný příběh, který asi za několik dní zapomenu.
Citát: Pokud mají přežít v království . . . nemohou vyvraždit většinu jeho obyvatelstva.