Markýza z O… (8 novel)
Heinrich von Kleist
Tento svazek obsahuje všechny Kleistovy novely, např. Michaela Kohlhaase, jehož slavný hrdina neústupně, posedle trvá na svém právu, dále neobyčejný příběh Markýzy z O..., Zemětřesení v Chile, v němž nepoučitelný fanatismus způsobí tragédii milenců, Souboj, ve kterém se neotřesitelná víra ve vnitřní hlas citu stává nástrojem spravedlnosti, aj. Mistrným, v klasické německé literatuře zcela ojedinělým stylem, přísnou kompozicí, neobyčejnou schopností vcítit se do duševního života hrdinů, postavených do mezních, vypjatých situací, dramatičností zápletek a vysokou mravní náročností stávají se Kleistovy novely silným zážitkem zejména pro moderního čtenáře. Kniha vychází k dvoustému výročí básníkova narození a je prvním českým vydáním souboru všech novel.... celý text
Přidat komentář
Stravitelná jednohubka, která je o buchtě, kterou někdo znásilní a otěhotní a ona neví kdo a nakonec si uvědomí kdo to udělal a vezme si ho, LOL. V minulých stoletích asi skandální dílo, ale teď už se to u nás na vesnici děje běžně, Spacák takhle dokonce sbalil dvě holky, takže jsem z toho nebyl vůbec paf.
Uplaltňují se tu všechny atributy doby v níž autor psal, a právě ona síla dělá zejména z první povídky neocenitelný čtenářský zážitek. Vůdčí empatie autora, silné až nevstřebatelné situace, kdy co slovo to metr a zákon. První povídka mě natolik vysílila že jsem musela knihu na chvilku odložit a vrátit se k ní po pár dnech, je to neuvěřitelný boj, který hrdina vede.
Knihu mohu doporučit všem kteří mají zájem o dobře provedené literární dílo.
Štítky knihy
německá literatura výbor z díla
Část díla
- Markýza z O… / Markíza O… 1808
- Michael Kohlhaas 1810
- Nalezenec 1811
- Souboj 1811
- Svatá Cecílie aneb síla hudby / Svätá Cecília čiže moc hudby 1811
Autorovy další knížky
1957 | Rozbitý džbán |
1960 | Michael Kohlhaas |
1985 | Markýza z O… (8 novel) |
1912 | Penthesilea |
1943 | Princ Bedřich Homburský |
Kleist není pro každého, jeho dramata jsou vyhrocená a jeho próza zvláštní kombinace snahy o suché, exaktní, skoro reportážní vyprávění s divokou větnou stavbou a šílenými náměty.
Já ho mám hodně rád: je filosofický, aniž by filosofoval, je romantik, který se zuby nehty snaží o klasický styl. Z jeho nejlepších novel se toho dá opravdu hodně vzít. Třeba v Michaelu Kohlhaasovi se mi líbí, jak si hraje s různými představami a pojetími spravedlnosti a autority (také v Souboji).
Cituji ze svého deníku před pár lety: druhá polovina téhle novely s trochou interpretace "ukazuje, jak se politická uskupení jako státy chápou příběhů jednotlivců a jejich osobních bojů za niterná přesvědčení, morálku a svědomí a zneužívají je k podpoření vlastních politických účelů (to, co se stalo Kohlhaasovi skrze Branibory a Poláky se stalo Kleistovi skrze německé nacionalisty, zvlášť nacisty)". A dneska bych tam určitě našel zase další podnětné věci!