Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4271 4271

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

Zulufox
25.10.2019 5 z 5

Monohem víc než se podařilo dostat do filmu.

chaera
23.10.2019 4 z 5

I přes mou nechuť k fyzice a dalším matematickým oborům moc ráda sleduji různé dokumenty o vesmíru i o Marsu samotném, proto jsem se rozhodla po dlouhém otálení pustit i do této knihy. Nevěděla jsem, co čekat, ale nakonec se mi kniha vážně líbila. Sympatické postavy, neotřelé prostředí a plno nesnází a potíží, které provázejí přežívání na Marsu. Technické záležitosti mi až tak nevadily (že by to bylo všemi těmi dokumenty?) a jejich čtení mě bavilo stejně jako zbytek knihy. Sice je děj trochu předvídatelný - hlavně konec - ale za sebe můžu určitě doporučit! 4.5/5

Víťa89
23.10.2019 5 z 5

Skvěle napsané sci-fi, místy působí skoro až jako vědecká práce. Precizní popis technických detailů fungování marsovské techniky ně bavil stejně jako zápletka.

MíšaS.
20.10.2019 2 z 5

Já tedy z knihy moc nadšená nejsem. Asi od půlky jsem se musela strašně nutit, abych knihu vůbec dočetla. Nejsem žádný technický typ, takže jsem se prokousávala desítkami stran nudných technických popisů a většinu času ani nevěděla, o čem je řeč. Párkrát jsem se trochu pousmála, ale všechno to byly jasně čekané vtipy, které v té situaci napadnou každého.
Za mě nejlépe vystihli hodnocení uživatelé Elyen, Purple7, Lubospanda.

thorir
19.10.2019 5 z 5

Kniha je tak trochu zjevením v dnes trochu upadajícím žánru hard SF. Autor se vyžívá v technických popisech, vědeckém zdůvodňování, chemických reakcích, biologii, botanice, geologii, strojírenství, nebeské mechanice, zkrátka ve všem, co dnes patří k cestování vesmírem. Tedy k tomu málu, co dnes za cestování vesmírem považujeme, tj. kroužení okolo planety v ISS a občasné extra-atmosférické skoky soukromníků. Přes značné množství technických detailů se to čte snadno, byť rozumím narážkám na složitost textu v komentářích zde. Příběh odsýpá, čtenář je v podstatě okamžitě vržen do děje, není čas se rozkoukat, nečekejte žádný úvod, protagonista je okamžitě zavalen život ohrožujícími potížemi, musí je řešit a řeší je. A k řešení je toho hodně, stále se něco děje, v textu není hluché místo. Technicky vzdělaní čtenáři se sice mnohdy pousmějí nad naivitou některých řešení, nebo nad „štěstím“ protagonisty, ale tohle lze autorovi snadno odpustit. Fanouškům SF rozhodně doporučuji.

crazyslunicko
19.10.2019 5 z 5

Panebože to bylo skvělý!! Vtipný, úžasný a neuvěřitelný!!! Čekala jsem nějakou psychoanalýzu člověka na Marsu, který přemýšlí o životě, ale pletla jsem se.. tahle kniha je boží a strašně, ale fakt strašně se mi líbila. Škoda, že nemůžu dát 6 hvězd, protože ten příběh si to zaslouží a zaslouží si to i Watney, se kterým jsem ten jeho životní příběh prožívala a byla s ním na Marsu. Watney je geniální vědec, který dokázal na Marsu vypěstovat naše pozemské brambory!! Ano brambory! A to byly původně na den díkůvzdání..

Prosím víc takových knih!!! Marťane jsi boží! :)

LDz8.B
30.09.2019 4 z 5

Tato kniha mi připomíná Trosečníka a to já rád. Velmi mě uchvátil a bavil systém záznamů v deníku. Vše bylo pěkně vysvětlené a hezky popsané. Někomu to může připadat zdlouhavé, ale mně se to líbilo tak jak to bylo. Jediné co bych knize vytknul je konec. Konec byl až moc pohádkový. Za mě 9 z 10. Doporučuji všem.

Aveli
27.09.2019 4 z 5

Nejdříve jsem si teda musela zvyknout na deníkové záznamy. Ale jakmile se začaly střídat s dějem na Zemi, nemohla jsme se odtrhnout. Byť jsem některým technickým věcem nerozuměla, hrozně se mi všechny popisky a styl vyprávění líbil. Zábavná a napínavá knížka o neskutečně vynalézavém člověku.

Hzjena
22.09.2019 4 z 5

No je zde tolik komentářů (většina výstižných), že už není moc co dodat, aniž bych neopakoval již zmíněné :-) . Jen mě fascinují komenty typu: ,,Nemám ráda technické a odborné specifikace, neumím chemii, nezajímá mě vesmír a vlastně nemusím ani robinsonovky obecně, takže mě kniha opravdu nebavila a překousala jsem to teda s odporem, ale jsem na sebe hrdá.'' Takové existence a popřípadě jejich potomky bych nechal sterilizovat, protože lidskému genomu jen škodí.

Kniha je samozřejmě povedená, plná napětí a zvratů. Krásně prědestřené poselství lidstva: I když jde o záchranu jednoho člověka, peníze, politika, barva pleti atd. jde stranou! Jednu hvězdu, ale musím ubrat, protože nevěřím tomu, že by opuštěný člověk na Marsu vydržel celé ty měsíce a pár momentů, kdy je to opravdu skoro beznadějné v tak dobré náladě.

RMarkéta
18.09.2019 5 z 5

Já jsem tomu chlapovi fandila a všechno s ním až nezdravě prožívala. Několikrát jsem z toho měla i noční můru. To je hrůza co si ten náš mozek dokáže uložit na později a pak to projektovat do snů a přehrávat v různých podobách. Tenhle Robinson z vesmíru mě hodně bavil. Touha přežít dokáže z lidí vymáčknout neuvěřitelné věci a to nemusíme nutně létat do kosmu. Nadhled a humor taky umí své. Mark by se tam musel zbláznit a čekat na smrt.

Princezna22
05.09.2019 3 z 5

Na me az moc popisná kniha... trvalo mi strašně dlouho se díky tomu knihou prokousat.. Ne tohle asi nebylo pro me..

Ládja
31.08.2019 3 z 5

Oddychovka která má spád a která pobaví a která se dobře čte, ale to tak asi vše...

tanjaj
31.08.2019 5 z 5

Marsovský příběh mě doslova pohltil a vtáhl do svého děje. Náhle jsem se ocitla, díky Markově vyprávění, na nehostinné planetě a prožila s ním jeho vzrušující kosmické dobrodružství. A byla to tedy jízda!!!!!!

terezarath
28.08.2019 4 z 5

Marťan mi připomněl, proč jsem tak moc nesnášela chemii! Technických popisů tam byla taky pěkná hromada, ale bez nich by tahle kniha prostě postrádala svůj smysl. Je to neotřelé a místy i zábavné. Není to kniha pro každého, občas se nad popisem chemických procesů nebo oprav zaseknete, ale přes to všechno tahle kniha za přečtení stojí. A na konec si přeci jen nemohu odpustit otázku. Jak může Aquaman ovládat velryby?

work
26.08.2019 5 z 5

Když budu psát jedno slovo za vteřinu, napíšu za minutu 60 slov. Nesmím se ale opravovat ani moc přemýšlet, takže jich napíšu spíš něco kolem 45. Celou tuto recenzi bych tedy mohl zvládnout za nějakých pět minut. Aha, nepočítal jsem s tím, že mi po třech řádcích dojde voda. Buď můžu počkat, až začne pršet, což je vzhledem ke existujícímu stropu v mém bytě nepravděpodobné, nebo můžu vzít sprchovou hadici, propojit s ní hadici od vysavače, celé to namontovat v kuchyni na baterii a pustit vodu. Bude-li stoupat rychlostí 1mm za pět minut, může překročit práh už za 50 minut. Tedy budu-li mít štěstí, to jsem ale neměl. Ta hadice povolila v nejnevhodnější chvíli a tak mají vodu o patro níž. No nic, dnes si dám k večeři celou dávku - ty kalorie si zasloužím - a zítra to vymyslím jinak.
Varování! Jestli se vám tenhle text až doteď četl špatně, rozhodně se do Marťana nepouštějte. V opačném případě jej budete hltat.

antonin0999
15.08.2019 4 z 5

Ahoj Marku, díky za skvělý čas, který jsme spolu strávili na Marsu. No, vlastně jsem jen takový stalker, co rád četl tvý deníkový záznamy. Občas jsem si u nich i pustil disco, snad tě to nepohoršuje. Přiznám se, že někdy jsem nerozuměl všem těm technickým záležitostem, o kterých jsi mluvil. Bál jsem se o tebe jak prase, ale i ty sis určitě kolikrát myslel, že už seš nadobro v hajzlu, viď?
PS: Brambory taky nesnáším...

Mateo67
06.08.2019 5 z 5

Tak to teda byla jízda! Nemám ve zvyku koukat se dopředu, jak se děj bude vyvíjet, ale zde jsem to udělala několikrát, i když jsem věděla, že Mark přežije. Prostě jsem se v tom potřebovala utvrdit. V dětství jsem milovala sci-fi, vlastně jsem na ní vyrostla, a pak dlouhá léta nic, jen občas nějaký film. A tohle byla lahůdka! A poznání, že vyrovnaná psychika, optimistický náhled na svět a především humor (čím černější, tím lepší) jsou nad sebevětší inteligenci, to už byl jen takový bonus. I když bez té by to taky nešlo. Dávám 10* z 5 :-) .
P.S. Kdykoliv teď budu používat lepicí pásku, vždycky si už vzpomenu na Marťana.

Dolik13
29.07.2019 3 z 5

Spíše zklamání. Faktem je, že jsem původně viděl film. Kniha nebyla špatná, měla dost zajímavých i vtipných momentů. Ale proboha ty dlouhé technické pasáže... To je pro normálního fanouška, který není chemikem, botanikem, leteckým inženýrem či technikem jen těžko stravitelná část. Nevadilo by, kdyby tam byly občas zmiňované nějaké technické věci, jenže téměř jedna třetina knížky je právě o tom.
Ale abych knížku jen nehanil. Líbili se mi pasáže ze země. Ty měly rychlý spád a celkově knížka není špatná. Až na ty technické věci se četla dobře a i závěr mě ( i když jsem viděl film) uspokojil.

Purple7
25.07.2019 2 z 5

Jo, tak to je ona! Kniha, kterou tisíce lidí milují a mně způsobila čtenářskou krizi. Nejsem technik, fyzik, chemik, matematik a ani nejsem blázen do vesmíru. A o tom to je. Asi tak tisíckrát jsem ji chtěla vzdát, podrobné technické postupy mě sžíraly zaživa, ale nakonec jsem vytrvala. Tak, jak se Mark blížil k MAVu, já se blížila ke konci knihy a věřím, že naše radost v cíli byla úplně stejná. Zdolala jsem Mount Everest. I když musím uznat, že nápad super, autor je machr a film si pustím.

Gedzita
23.07.2019 5 z 5

Uznávám, je to trochu přitažené za vlasy. Autor to samozřejmě mohl pojmout zcela realisticky jako srdceryvný vědecko-fantastický thriller plný depresí a vážných existenciálních úvah. Díky bohu se ale rozhodl napsat skvělý příběh o věčně fótkujícím týpkovi, co pěstuje brambory, zbastlí nezbastlitelné, nesnáší disco a hm, jo, trčí zaseklý na Marsu. Je to spíš taková scifi dobrodružná literatura a i přes nepřežvejkatelné pasáže o vrtání děr, odborné ničení majetku NASA a výrobě vody z vesmírného paliva jsem se královsky bavila. Plusové body za zábavné momenty mimo povrch Marsu, třeba to, že Číňani dali Majkovi do večeře (pravděpodobně) oko, páč je debil... Ps: Film jsem neviděla.