Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402345/bmid_martan-kID-402345.jpg 5 4315 4315

4. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení…Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci‚ s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian, 2014

Lena78537
22.07.2020 3 z 5

Super kniha, úplně mě pohltila. Působila tak realisticky, že jsem se od ní nemohla odtrhnout a bavila mě více než film, což jsem od ní vůbec neočekávala.

elis-93
17.07.2020 5 z 5

nejlepší, bavilo víc než film

Tess23
15.07.2020 5 z 5

TOP ze Sci-fi, co jsem za poslední dobu četla. Chytlavá a vtipná kniha, filmové zpracování je věrné knize a neméně dobré.

Aprilek
12.07.2020 5 z 5

Marťana už jsem dříve viděla jako film, takže když jsem narazila na knihu, okamžitě jsem ji chtěla. Jediné, co lze říct je: NEZKLAMALA.

enymey
30.06.2020 5 z 5

Dobývání vesmíru tak trochu jinak - nedobrovolně. Příběh sleduje osud výzkumníka, kterého "zapomněli" na Marsu a jeho boj o život. Děj vás vtáhne hned na začátku a ke konci autor dokázal ještě přitvrdit. Místy byla kniha i vtipná, i když ke konci to bylo trochu přehnané (když astronauty tlačí čas a oni se místo záchrany vybavují - haha...). mrzí mě, že už jsem viděla film, protože bych si Watneyho originální řešení skoro neřešitelných problémů užila ještě víc. Opravdu doporučuji přečíst.

StarPopcorn
27.06.2020 5 z 5

Výborná kniha, přečteno za chvíli
Dokonalé

Meginho
26.06.2020 5 z 5

Skvělá! Stejně jako film. Jen knižní Mark je o něco vtipnější než ten filmový. Sorry Matte!
Pořád jsem musela přemýšlet nad tím, jak obrovsky silnou psychiku by skutečný Mark musel mít. Doporučuju, dávám pět hvězdiček a jedno srdíčko k tomu!

Limonadovyjoe
24.06.2020 5 z 5

"Jsem v hajzlu. Šestého solu jsem nezahynul. Zbytek posádky si to určitě myslel, což jim nemůžu mít za zlé. Stránka na Wikipedii teď praví: Mark Watney je jediným člověkem, který zemřel na Marsu. A pravděpodobně to tak dopadne. Protože tady umřu. Jenomže ne šestého solu, jak si všichni myslí.."
Výborná One man show Marka Watneyho. Sice přes všechny fyzikální, chemické a biologické zákonitosti jsem si často připadala jako Penny v Big Bang theory, ale i přesto jsem si knihu užila. Díky humoru, deníkové formě a napětí až do samého konce, se kniha čte výborně. Můžu jen doporučit. Taky doporučuji shlédnout film Marťan Ridleyho Scotta, v hlavní roli s Mattem Damonem. Opravdu podívejte se na to. A vy co jste film viděli, přečtěte si to

karel.kral
22.06.2020 5 z 5

Super kniha, úplně mě pohltila. Působí velmi reálně, žádná vymyšlená pohádka. Napínavé od začátku do konce, skvěle a vtipně napsané. Spousta technických detailů, které kupodivu nenudí.

tami1
21.06.2020 5 z 5

Jako novodobý robinson je Mark Watney naprosto dokonalý. Strhující story je plná nezapomenutelného humoru, vůle překonávat překážky a odhodlání to nevzdat, ať se situace jeví jakkoli beznadějně.
Kupodivu je film stejně dobrý jako kniha.
Doporučuji!

Annelies
17.06.2020 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. Je zahrnuta i v mé čtenářské výzvě, jako malá jsem totiž chtěla být astronautkou. Byla jsem překvapená formou, jakou je kniha napsaná. Deníkové zápisky jsou poměrně originální. Děj odsýpal. Zároveň byl napínavý. A nejvíc oceňuji kvalitní humor a spoustu technických podrobností, které autor knihy ovládá a docela hodnověrně je zvládl v knize ztvárnit (alespoň nám laikům). Není nic horšího, než když v knize čujete nonsensy partné hned na první podívanou.

Hesonit
11.06.2020

Stylem vyprávění se Marťan neliší od Artemis, dokonce nechybí identické otázky, jimiž se autor obrací na čtenáře, typu: "Vzpomínáte?" Co mi bylo líto, že i když jde o dva odlišné typy hrdinů (zde vědec, v Artemis samorost) jsou svým způsobem vyjadřování naprosto stejní.
K mému překvapení se mi líbil Marťan víc jako film, který vynechal toliko putování k MAV Aresu 4 a je chudší jen o několik málo vysvětlujících detailů. Matt Damon, zdá se mi, dodal svému hrdinovi charisma, které z knižní předlohy není patrné. Navíc film nevyznívá tak naivně stran lidské obětavosti.
S rozčilením jsem si uvědomila, jaký strašný bordel po astronoutech zůstává nejen v zemských oceánech, ve volném Vesmíru, ale i na samotné planětě Mars (či kdekoliv, kam se dostanou)... Zkrátka, lidstvo hnojí všude, kam vleze, nebo kudy prochází. Andy Weir je dobrý, pečlivý autor, ale míjíme se. Milovníci vesmírných sci-fi si knihu jistě užijí.

AnnaR.
11.06.2020 5 z 5

Naprosto úžasná story. Byla jsem neuvěřitelně vtažena do děje.

pavlina3016
30.05.2020 4 z 5

Knihu jsem si velmi užila a nemůžu říct, že by mě nebavila. Přestože nejsem technický typ, nenudily mě ani pasáže, kde převažoval vědecký popis toho kterého postupu. Knihu jsem přečetla jedním dechem a oceňuji i humor. Filmové zpracování je také povedené.

m_martina
24.05.2020 5 z 5

Jak už jsem zmínila u jiné knihy, žánr sci-fi běžně nečtu. Ale tuhle knihu mi doporučil syn, tak jsem se do ní pustila. A nezklamala jsem se. Měla jsem ji přečtenou za pár dní a výborně jsem se u ní pobavila.

kokrokr
23.05.2020 4 z 5

Je to sci-fi robinzonáda, která pobaví většinu technicky založených čtenářů. Dokáže zaujmout řešením různých problémů spojených s přežitím na pusté planetě.

blackoutzuzi
19.05.2020 5 z 5

Tohle je rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla a to nejen díky tomu, že je příběh skvěle vystaven, ale především osobností hlavního hrdiny, kterého si prostě zamilujete. Marťan je sci-fi, kterou doporučuji úplně všem!

gemi
16.05.2020 4 z 5

Výborná a v první čtvrtině naprosto strhující záležitost. Dokud je Watney "alone in the dark", úplně sám a všichni si myslí, že je mrtvý, je to neskutečná jízda a člověk hltá řádek po řádku.

Jakmile se spojí se Zemí, je to pořád skvělý thriller, ale vytratí se takový ten tísnivý pocit beznaděje, který čtenáře žene kupředu v touze vědět, co bude dál.

Kniha je neskutečně vtipná. Ve filmu se taky tu a tam vtípek objeví, ale toto je teda jízda! Jedna kapitola končí slovy: "I’m saved and I’m gonna live!" a hned ta další začíná: "I’m screwed and I’m gonna die." Watneymu jde o život a člověk se u toho nahlas řeže jako pako.

Celá kniha je přehlídkou neskutečné mechanicko-chemicko-technologické invence autora, protože Watney je MacGyver ve vesmíru, který z hovna uplete bič. A světe div se, ten bič i zapráská. Tedy obrazně řečeno...

Každopádně opět platí, že kniha je mnohem lepší a mnohovrstevnější než film. A film je přitom výborný!

capar
03.05.2020 4 z 5

Asi první kniha, u které mi nevadilo, že příběh znám zfilmovaný.

marcela0282
30.04.2020 4 z 5

Film jsem nevidela, ale kniha se mi moc libila. Naloz spousty zajimavych informaci, ktery vubec netusim, jestli jsou pravdivy, me hrozne bavila :D behem cetby jsem nasla mapu Marsu a sledovala kazdy hrdinuv krok a celou dobu jsem mu fakt drzela palce. Kazde otevreni knihy bylo mym malym vyletem mimo tenhle vsedni svet, az mi bylo lito, ze uz je konec.