Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402345/bmid_martan-kID-402345.jpg 5 4314 4314

4. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení…Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci‚ s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian, 2014

galadrielin
12.04.2017 5 z 5

Nejlepší je, když od knížky nic nečekáte a ona vás úplně uchvátí. :) Bavila jsem se, a to hodně a fandila Markovi až do poslední chvíle.

Siwan
07.04.2017 3 z 5

DOBŘE. Nebavily mě technické pasáže, ale je to dobře vystavěná kniha. Takže za mě dobře. Jenom nějak nic víc :) prostě dobrý, fakt dobrý.... :)

makke
06.04.2017 5 z 5

V otázce výběru knih jsem zlehka zkostnatělá a v mém čtenářském portfoliu dominují detektivky a thrillery. O to šťastnější jsem, když mi někdo doporučí knihu odlišného žánru a ona je skvělá !

BlaniVan
03.04.2017 5 z 5

Na knihu jsem narazila až po zhlédnutí filmu, který mě naprosto nadchnul. A musím říct, že opět kniha předčila film ve všech ohledech. Ač ten film mám ráda tak s knihou se nadá srovnat. A to nejsem žádný chemik, fyzik, biolog ani astronom.

mynamail
03.04.2017 3 z 5

Film byl lepší. V knize mě časem začala unavovat teorie z chemie, fyziky, astroNOMIE, biologie......

Isew
02.04.2017 2 z 5

Pokud bych ztroskotala na pustém ostrově, chtěla bych mít s sebou knihu Robinson Crusoe. Pokud bych měla trávit čas v ponorce, chci mít po ruce po 20.000 mil pod mořem. Pokud bych zůstala viset na Marsu, asi bych ocenila Marťana. Na Zemi jsem ho neocenila. Kniha mě nebavila, nedokázala jsem se začíst. Až ztroskotám na Marsu, třeba ji ocením víc, takhle ji nechávám nedočtenou. Třeba se k ní někdy vrátím, ale teď ne.

teresinha
28.03.2017 5 z 5

Marťana jsem četla coby audioknihu a opravdu mě nadchnul. Jan Zadražil coby Mark Watney je perfektní, vtipy jsou vypointované a celé to krásně plyne a graduje.

Poppík
26.03.2017 4 z 5

Narazil jsem na Marťana až s hollywoodským pozlátkem. Někdy mám pocit, že je to trošku škoda. Knížka je to podle mého názoru naprosto skvostná. Technické detaily jsou sice trošku nečtivé, pokud se neutvrzujete v názoru, že jste dobrý chemik, fyzik a biolog, ale jinak je ve spoustě věcech originální a přitom je v ní cítit autorovo skvěle odvedené řemeslo, působí sociálně čistě - přesto uvěřitelně, nechybí v ní notná dávka napětí i laskavého humoru. Zfilmovaná verze mě také neurazila, ale knížka Vás zavede do rozměru pochopení přeci jen logicky více, nemluvě o scénách, které ve filmu chybí (bouře, rozbitý rover...atd). Film s knihou se liší i v detailech závěrečného zachycení aj. ale je to vcelku pochopitelné. U knížky mě mrzí jen odstřižený konec, kdy kniha končí zachycením, trošku bych se chtěl tetelit na vítězné vlně o něco déle...né vážně, kniha je super. Převládá nadšení !!!

Petka82
26.03.2017 5 z 5

Mohu jen doporučit, upřímně jsem se pobavila, místy byla nervózní jak to dopadne. Pěstování brambor na naší zahradě už pro mě rozhodně nebude nudná činost:-)
Včera jsem mrkla na film, knížka se mi líbila mnohem víc, ale i film byl pěkný, ale za mne rozhodně čtení tomu dodalo víc dramatičnosti, než pohled na filmové zpracování.

Ruzaaa
26.03.2017 5 z 5

Super a super. Od začátku jsem se fakt bavila tím stylem, jakým je kniha napsána. Technické výrazy, chemie a další pro mě nebyly na obtíž naštěstí. Knížku jsem si opravdu užila, na konci jsem byla strašně nervózní, jak to dopadne. V blízké době se podívám i na film. Doporučuji.

tomas7320
25.03.2017 5 z 5

Na začátku se člověk trochu musí prokousávat různými výpočty a technickými výrazy, ale jinak super parádní počteníčko!!!

Dáma s hrnstjm
23.03.2017 5 z 5

Netvrdím, že jsem všemu rozuměla, ale dobře jsem se pobavila. A to i ve chvílích, které byly z existenciálního hlediska spíš k vzteku a pláči. Na knihách podobného typu mě obvykle vytáčí "všeumělkovství" hlavních postav a podivné "náhodičky," které usnadňují práci především autorovi. Ale v tomto případě byla Watneyho všestrannost velmi uvěřitelná, ač nevím přesně, co všechno takový kosmonaut musí umět a znát. Přistihla jsem se, že mě bavily víc nedeníkové pasáže, protože jsem věděla, že se toho víc dozvím. Doporučuju jako oddechovku... ale uznávám, že to vůči hlavní postavě není moc fér :)

Karola050716
22.03.2017 3 z 5

Kniha je plná technických údajů, postupů a názvů, což moje hlava především na začátku úplně nezvládala. Příběh je ale parádně napsaný, i když pro mě bez velkých překvapení, protože jsem hlavní obrysy znala z filmu.

Sonik19
17.03.2017 5 z 5

Neskutečná kniha, napínavá a lehko čtivá. I když sem film viděla jako první, kniha mě velmi nadchla. Nadchla i mého nečtoucího manžela a to tak moc, že by si ji klidně přečetl znova.

Kachorra
15.03.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila, rozhodně se ale nejedná o nic jednoduchého, ačkoliv je v ní vše vysvětlováno. Četla jsem ji dlouho, protože jsem ji musela střídat s odlehčenějšími knihami. Ale nakonec jsem ji dočetla. Nejlépe se mi četl konec knihy. Hlavního hrdinu bych zařadila mezi ty nejlepší hrdiny ze všech knih, které jsem kdy četla. Jedná se o knihu, která každého čtenáře velice obohatí. Každý musí být rád, že se nedostal do podobné situace.

nithiel
12.03.2017 5 z 5

Syrové deníkové promluvy působí na papíře mnohem sugestivněji než ve filmu. Nejdůležitější je však nezdolný optimismus prolínající celým beznadějným příběhem... a po hodně letech, nejspíše od Pratchettových Mužů ve zbrani, jsem se nerozesmál nahlas bez ohledu na narvaný vlak :)

Doemit
12.03.2017 5 z 5

Kniha se mi zprvu četla složitě, ale když se dostanete do děje tak už víte co je to MAV, HAB ,... nakonec mě kniha chytla a i když sem jí četla malinko déle než ostatní - z důvodu chemických značek a soustředění na představivost - sem si jí zamilovala. Chvílemi mi už vadilo, jaké má všude Mark překážky, ale bylo toho akorát tak dost na to, aby ta kniha na mně zanechala moc dobrý dojem. Rozhodně doporučuji :)

SamMarešová
08.03.2017 5 z 5

Po překonání počátečních matematických, chemických a jiných výpočtech jsem z knihy naprosto nadšená. Opravdu dlouho jsem nenarazila na knihu která by mě "zdržovala" od ostatních činností.
Suma sumárum přečteno za 3 dny a další den film.

barlow
06.03.2017 5 z 5

Zábavné, svižné čtení, které pobaví nejen svou technickou propracovaností, ale také optimistickým a humorným pohledem na svět hlavní postavy.

tygřík2
06.03.2017 5 z 5

Sci-fi mám ráda a sci-fi o muži, jenž paniku z totálního osamění a strach ze smrti překonává nezdolnou činorodostí a humorem, mne nabila energií. Watney, seš jednička!