Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402345/bmid_martan-kID-402345.jpg 5 4314 4314

4. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení…Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci‚ s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian, 2014

Meybe-
20.11.2016 3 z 5

No, noooo nic moc. Tedy spíš nic, než moc...

Edda18
17.11.2016

Tak za mě super, super a ještě jednou super. Určitě mi unikly technické detaily, na to nejsem zařízená, ale tak jsem se pobavila, že jsem si ráno chtěla dát i "nicotný čaj"...... pak jsem to vzdala. Kdo se chce naladit na vlnu nefalšované pozitivity, ať po ní sáhne.

Janadvorackova
13.11.2016 5 z 5

Jizi: Mám naprosto stejný dojem. Také jsem poslouchala a neubránila jsem se nečekaným projevům, pro okolí nepochopitelného pobavení. Ale kašlala jsem na to, kniha byla bombastická.
Takové to očekávání: "Dobrý, je v pohodě, ale něco se..., něco se, né! Posralo se to :), určitě umře."
Nebo spíš, co udělá, aby neumřel :).
Musím si víc vážit tmelu a lepící pásky :).

Trošičku jiný druh sci-fi, který je ale svým způsobem osvěžující. Až interaktivní, protože nevím jak kdo, ale já si připadala chvílemi jako člen expedice :).
Určitě dám časem znovu.
A film také splnil očekávání.

Jizi
11.11.2016 5 z 5

Knihu jsem poslouchala v audioverzi v podání Jana Zadražila a je to pro mě jedna z nejlepších knih, která se mi letos dostala do ruky (resp. do ucha). Mark Watney je novodobý Robinson Crusoe, jen místo Pátka je vybavený naprosto výborným smyslem pro humor (a taky nějakými těmi špičkovými znalostmi z botaniky a strojního inženýrství). Po delší době zase jedna z knih, při jejímž poslechu na mě náhodní kolemjdoucí koukali jako na potenciálně nebezpečného blázna, protože jsem zdánlivě bezdůvodně prskala a chrochtala smíchy, a u které mi je vážně líto, že nebyla delší, mnohem, mnohem delší, třeba o pár set solů... Pokud vás zajímá vesmír, přimyslete si ještě jednu hvězdičku navíc a jestli nevíte, co dát jakémukoliv muži v okolí, jenž čte, pod stromeček, tak nemusíte dál hledat. "Posnídal jsem bramboru s vicodinem."

Marcela52
11.11.2016 5 z 5

Sci-fi jsem už dlouho nečetla, ale na doporučení několika přátel to po delší době zkusila, a dobře jsem udělala. Myslím, že překladatel Michal Prokop se u toho jak se říká skutečně "vyřádil", protože se mu podařilo zachytit nejrůznější situace muže, který se ocitne úplně sám na planetě Mars, velmi výstižně a s velkou dávkou humoru. Jen mi trochu ze začátku dělaly problém technické popisy, ale pak se to vyrovnalo tím zvýše zmíněným humorem i lidským rozměrem, který rozhodně této velmi čtivé knížce nechybí. Rozhodně doporučuji, včetně filmu, který podle této čtenářsky velmi úspěšné knihy vznikl.

lakme
07.11.2016 5 z 5

Tohle je první knížka, u které jsem si poctivě vypisovala pasáže, které mě dostávali smíchy do kolen. :D
Jinými slovy budu pirát!
Vesmírný pirát!

laepus
06.11.2016 5 z 5

Parádní záležitost. Jedna z těch vůbec nejlepších, co se mi loni dostala do rukou. Pořádná porce černého humoru v těžké situaci neustále vyvažovaná neutuchající touhou po přežití. Ani to pro mě vlastně není sci-fi příběh, protože nic zásadně technologicky převratného se tam neděje; tohle je mnohem víc - je to o síle a odhodlání člověka, o jeho výdrži a touze po přežití. Jo a u filmu jsem se totálně bavil při scéně, kdy dělá z lodi kabriolet - kdo četl nebo viděl, pochopí.

Pavlačinka
02.11.2016 5 z 5

Kniha se četla sama, přelouskala jsem ji za pár dní.. A zažila jsem u ní takové to napětí, že když ji zavřete a jdete třeba do práce, tak pořád myslíte na to, co se tam děje a jestli Mark ještě žije.. Některé scény sice už byly trochu přehnané, celkově ale kniha byla napínavá, působila reálným a odborným dojmem..

vaclav9214
28.10.2016 5 z 5

skvělá kniha co víc dodat :)

Denika
23.10.2016 4 z 5

Ačkoli nejsem žádný fanda scifi nebo fantasy, tahle knížka mě jednoduše pohltila. Vtáhne do děje a nepustí. Ať chcete nebo ne, Mark vás bude bavit po všech stránkách - v deníkových záznamech skvěle vykresluje napětí, stres, problémy a technické potíže, ale také zábavu a radost z podařených věcí. Skoro bych mu uvěřila, že by byl schopný na Marsu přežít takovou dobu. Chvílemi mi přišlo, že musím číst něco, co se opravdu událo, vzhledem k těm neskutečně složitým popisům chemie, biologie a nejmodernějších technologií. Špatně se mi to říká, ale tyto složité technické údaje knize možná i uškodily - pro laiky, jako jsem já a mnozí jiní, jsou prostě příliš složité a někdy jsem vůbec nechápala, co to vůbec čtu. To je také jediný důvod, proč jsem knize udělila čtyři hvězdy namísto pěti.
Mark je ovšem skvělý chlapík, kterému se nedá než fandit do poslední stránky. Skvělá, napínavá a po všech stránkách obohacující kniha. :)

RiverSong
23.10.2016 5 z 5

Vážně skvělá kniha. Některé hlášky (vlastně skoro všechny) jsou naprosto bezkonkurenční. Moc se těším, až mrknu i na film.

amaenium
22.10.2016 5 z 5

Jako první jsem viděla film. Byl skvělý. A tak jsem se rozhodla přečíst i knihu. Jak to tak bývá, kniha je samozřejmě detailnější. Do filmu jsem se zamilovala a díky knize celkově celý příběh "žeru" ještě víc. Trochu mě překvapil styl psaní, nevím, čekala jsem trošku vážnější, ale knihu jsem jinak přečetla za jediný den, byla velmi čtivá, vtipná a neskutečně mě bavila. Rozhodně jsem ji zařadila mezi mé oblíbenější.

Já :„Rozebral jsem to, našel problém a vyřešil ho.“
NASA:„Blbče.“

Pampalini
20.10.2016 5 z 5

Kritici budú kritizovať nelogické a nemožné postupy a riešenia. My ostatní sa budeme výborne baviť a spoločne s Markom bojovať o život. Z každej situácii je východisko, každý problém má riešenie. Ak ho nevieme, neriešme. A všetko s humorom.

francouz
17.10.2016 4 z 5

Toto bylo moje první setkání s audio knihou. Na cestách jsem chtěl vyzkoušet něco jiného něž "disko" od velitelky Luisové a nebylo to vůbec špatné, až na to, že jsem na konec již nečekal do auta a musel jsem si ho poslechnout doma.
Knížka se poslouchala skvěle, cesta s Markem většinou ubíhala o trochu rychleji než obvykle. To co předváděl Mark, jak se stavěl k otázce přežití, jeho humor, kdy je naprosto sám odkázán pouze na svoje smysly a rozum, no nevím, jestli bych přežil jeden sol.
K tomu vydatně sekunduje obrovský aparát NASA, velmi dobře namluvený. To co ční z této knihy, by se možná mohlo potkat z dnešní návštěvou Dalajlámy, nemyslím ty stovky milionů dolarů, práce stovek lidí, ale to spojení se , pro záchranu jednoho života, no kdyby to tak fungovalo normálně, nebylo by na tom světě o trochu lépe..

peta5472
13.10.2016 5 z 5

Úžasný příběh, hned přečteno. Zajímavá fakta a i návod jak přežít.

i_vanička
13.10.2016 1 z 5

Astronaut Mark Watney je fakt šikulka, ale kde je nějaký příběh ?

achilles
13.10.2016 5 z 5

Veliká spokojenost. Mě zaujal především začátek. Jak začal farmařit. Opravdu vědecky propracované dílo. Lahůdka.

Skaen
12.10.2016 5 z 5

Čekala jsem cosi suchého a připomínajícího Robinsona. Co jsem dostala bylo vtipné, zajímavé a čtivé. Četla jsem v originále, takže nevím, jak s tím zahýbal překlad.

Glam
08.10.2016

Film se mě líbil víc

babsi66
04.10.2016 4 z 5

Na to, že mě sci-fi nebaví a chemii, fyzice ani jiným přírodním vědám příliš neholduji, jsem se výborně bavila. Ať už díky lehce ironickému přístupu hlavního hrdiny, střídání prostředí Země - Mars nebo ichformy a erformy.

Je těžké si Marka neoblíbit a nefandit mu v jeho snaze o přežití a je přitom úplně šumák, že třetinu knihy moc netušíte o co jde, protože popisy všech těch vědeckých věcí vám nic moc neříkají. :)