Šíp času
Martin Amis
Amisova kniha, která byla v roce 1991 navržena na Bookerovu cenu, je patrně jedním z prozaicky nejlépe zpracovaných námětů, které odhalují zvrácenou logiku nacistické morálky. Hlavní postavou příběhu je doktor Tod T. Friendly, muž dvou tváří a dvou životních příběhů, spořádaný občan s děsivou minulostí, o které však s výjimkou jeho niterného svědomí nikdo netuší. Friendlyho totožnost se začíná odhalovat v okamžiku, kdy je životní pouť hlavního hrdiny u konce a vyprávění se postupně vrací do jeho minulosti. Najednou se ocitáme v některé z řad kinosálu a kde se nám před zraky začíná odvíjet příběh běžící jako film, ten však kdosi nevědomky spustil POZPÁTKU. Počáteční harmonie se tak záhy mění v destrukci, stáří se stává mládím a nevinnost ustupuje strašlivé realitě prodělané zkušenosti hlavního hrdiny. Tod německy smrt, friendly anglicky vlídná – vlídná smrt přichází ke svým obětem a dějištěm je najednou neblaze proslulé působiště doktora Mengeleho – vyhlazovací tábor Osvětim!... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2003 , Volvox GlobatorOriginální název:
Time's Arrow, 1991
více info...
Přidat komentář
Z dvaceti procent jsem chápal, proč je příběh vyprávěn pozpátku (nepoučitelnost z dějinného vývoje), z osmdesáti mi toto podání přišlo samoúčelné, málo důsledné, aby nutilo k jinému způsobu čtení (tak, jako filmový Happy End nutí k "přepnutí" do jiného modu sledování).
Skvělé, výborný nápad, možná škoda trochu rozvleklejší střední pasáže.
Akorát... Martin Amis údajně kdysi řekl něco v tom smyslu, že nechce, aby jediná věta, již napsal, vypadala tak, jako by ji mohl napsat kdokoliv jiný. Netroufám si posuzovat, jak mu tenhle záměr vyšel jinde, ale nemůžu si pomoct, tahle kniha celá mi přišla tak nějak - vonnegutovská (o větičce "A teď si poslechněte tohle:..." nemluvě :-) ).
Není to jen vyprávění pozpátku. Není to jen zábavné a hořké a fascinující. Ale je to skvěle zakončené, pointa dlouho doznívá v hlavě, byl to vážně nevšední zážitek.
Po Londýnskych zatial jeho druhá najlepsia kniha hmyriaca originalitou, ,,back" dialogmi. A to som od tohto frajera ešte nečítal The Information a Money. Je sa na čo tešiť. Šip času je určite jedna z najoriginalnejsichknihktoresom v ostatnom case cital.
Výborná knížka, sice mi chvilku trvalo, než jsem si zvykla na netradiční způsob vyprávění, ale poté mě úplně pohltila.
Štítky knihy
nacismus anglická literatura morálka válečné zločiny
Autorovy další knížky
2016 | Zóna zájmu |
2001 | Peníze |
2003 | Šíp času |
2007 | Londýnská pole |
1996 | Jiní lidé: Tajemný příběh |
Čas nehraje v životě, podobně, jako ve fyzice, vůbec žádnou roli. Ovšem pouze za předpokladu, pohybuje-li se světlo rychlostí světla. Což je z principu nemožné myšlenkově správně uchopit. Z toho by se jeden zbláznil. Jenže Amis o tom píše až nehezky hezky. 5*