Tma

Tma
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292755/bmid_tma-z7q-292755.jpg 4 1972 1972

Martin Servaz série

Na Štědrý den objeví Christine Steinmeyerová, rozhlasová moderátorka z Toulouse, ve své poštovní schránce dopis od ženy, která v něm oznamuje svou sebevraždu. Christine je přesvědčená, že se dopis dostal do její schránky omylem. Chyba? Hoax? Jenže druhý den ji zavolá do rádia neznámý posluchač, který ji obviní z toho, že nic neudělala. Brzy se urážky, hrozby a různé incidenty znásobí. Jako by se někdo snažil převzít kontrolu nad jejím životem, který se jí začne rozpadat pod rukama jako domeček z karet a promění se v noční můru. Martin Servaz se léčí na klinice pro policisty trpící syndromem vyhoření. Pronásledují ho zlé sny o bývalé lásce Marianne, unesené sériovým vrahem Julianem Hirtmannem. Jednoho dne dostane poštou obálku obsahující elektronickou kartu od hotelového pokoje, v němž před rokem spáchala sebevraždu jakási umělkyně. Někdo si přeje, aby se Martin vrátil do práce. A Martin Servaz se cítí být připravený. Co když naši nejbližší nejsou takoví, jací se zdají? Co se stane, když někdo převezme kontrolu nad vaším životem a vztahy? A co se skrývá ve tmě? Nezhasínejte světlo… a pokud to uděláte, připravte se na nejhorší!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

N'éteins pas la lumière , 2014

Lindulinek
23.09.2019 5 z 5

Další díl úspěšné série jsem přečetla jedním dechem. O překvapení nebyla nouze a těším se na další knihu tohoto autora.

Daduška
18.09.2019 5 z 5

Tak to byla bomba. Zatím nejlepší díl z celé série. Postupně budovaná atmosféra strachu, zoufalství, nemohla jsem se odtrhnout. Předchozí díly mi přišly chvílemi překombinované, ale tohle mě skutečně pohltilo. Doporučuji.

polednice1705
17.09.2019 5 z 5

Opět skvělý pan Minier, nevím, kam na ty příběhy chodí, ale jsou výborně propracované a vždycky vymyslí neuvěřitelný a skoro šokující závěr... za mě pět *

Jaroushek
15.09.2019 5 z 5

Já tedy začal netradičně z druhého konce série, jelikož to byl dar, nicméně návaznost na předchozí díly není nijak závratná, tak si toufnu soudit, že se zase nic moc nestalo. I když něco mi asi sepne až zpětně, když se nyní pustím do prvních dvou dílů.

Začátek nechodí kolem horké kaše a rovnou jsme vrženi do řešení onoho tajemného dopisu. První třetinu bych hodnotil jako vysoce napínavou a asi nejlepší z celé knihy. Druhá třetina se trochu vleče a souhlasím s některými komentáři, že kniha by mohla být o několik stran kratší, díky roztáhlému středu děje. Finále nicméně opět šlape na plyn a vskutku nešlo jinak, než posledních 200 stran dočíst najednou. Za mě veliká spokojenost a jsem rád, že jsem se k pravidelnému večernímu čtení vrátil zrovna tímto kouskem.

ivoiro
07.09.2019 5 z 5

Přibývajícími stránkami se do nás stále víc a víc vtírá strach. Skutečně jsem tohle napsal já?

karin4338
06.09.2019 5 z 5

úžastná knižka so skvelým záverom

Pietra
03.09.2019 5 z 5

Tma je dalším z čistokrevných thrillerů Bernarda Miniera. Nutno podotknout, že velmi dobrých thrillerů.
Vedlejší účinky této knihy mohou zahrnovat: kontrolování již zamčených dveří; fobii z operních skladeb; velké účty za elektřinu způsobené nepřetržitě svítícími světly nebo insomnii.

ladaol
25.08.2019 5 z 5

No, ano, v dnešní době opravdu je možné všechno, jak snadno přijít o téměř vše, co si člověk vybudoval... Není jednodušší nelpět na ničem? Ale na nikom? Ta představa je dost depresivní. Příběh mně velice bavil, doporučuji, nečekaný závěr, žádné fádní pasáže. Doufám že další díly budou také tak povedené.

efka.saf
01.08.2019 5 z 5

Třetí "Servácovka", kterou jsem četla, mě prozatím zaujala nejvíc. Přišlo mi, že netrpí až tak moc kecacím syndromem (což se o prvních dvou nedá říct) a příběh se rozjíždí velmi dynamicky hned od začátku. Vše bylo velmi napínavé a vpravdě děsivé a já hodně přemýšlela, jak to s Christine asi dopadne. Vůbec mi nevadilo, že Martin Servaz byl tentokrát dost upozaděn a vyskytoval se spíš až ve druhé části, aspoň jsem se nemusela neustále usmívat nad jeho loserovskými tendencemi nebo nad tím, že dostal opět od někoho na budku. Nic to ale nemění na tom, že na všechno přišel skoro jasnovidecky :).
Co se týče hlavní hrdinky Christine, byla mi velmi sympatická a hodně jsem jí fandila. Proto jsem i doufala, že příběh neskončí nějak fádně, ale že nám autor naservíruje zajímavou a šokující pointu, která klidně může být za hranicí uvěřitelnosti. A přesně to se stalo. Jsem se závěrem velmi spokojená a celkově musím uznat, že celý příběh měl šmrnc i šťávu. Jenom je mi proti srsti, že v tomto typu zápletek vždycky musí pachatel oddělat nějaké to domácí zvíře. Proč nemůže být autor originální a oběti zničit třeba cenné modely letadýlek nebo spálit sbírku známek?? :D

kytikyti
21.07.2019 5 z 5

Wow, Minier překonává moje očekávání zas a znova. Knihu jsem četla zase téměř nonstop a dokonce jsem se i občas dost bála a to i za bílého dne. Autor nepracuje se svými hrdiny, kteří jsou pro tentokrát spíše v pozadí . Což ale vůbec neubírá Servaz sérii na zajímavosti a kontinuitě. Když si člověk myslel, že už žádný zvrat nepřijde, přijde další a pak znovu další. Skoro až neuvěřitelné, jak Minierova mysl pracuje a jak moc příběh propracoval a kolik vrstev v něm je. Jediné co bych vyčetla, (i když bez toho by to asi nebylo ono) hodně brutality a krve, ke konci už pak i na mě to bylo trochu moc strašení a stalkerování, ale jinak super. Trochu vtipné mi také přišlo, že osoby vyslýchané Servazem opakují "Vy jste za mnou ale nepřišel, abyste si se mnou promluvil o..."

evask
21.07.2019 5 z 5

Tak jsme si dlouho mysleli, že to je jasný, a ono houbičky, stál za tím někdo jiný. Že se ale Christine dokázala pomstít, co?

Katulinka69
08.07.2019 4 z 5

Opět super,jdu do dalsi

Michaeles
25.06.2019 5 z 5

Zatím nejlepší díl serie. Nevim jestli to bylo čistě kvůli tomu, že vyšetřovatelé byli v pozadí a o Hirtmanovi tam padli jen 2 věty, ale děj plynul, byl záživný, plný zvratů.

Nunynka
18.06.2019 5 z 5

Za mě jeho třetí a nejlepší díl. I když se tady detektiv Servaz moc neobjevuje a vlastně ani nevím jestli se jeho přičiněním něco vyřešilo,ale kniha má spád. Pořád se něco děje a ani na chvilku mě nenechala vydechnout. Jeho knihy mám snad nejrychleji přečtené. Je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů.

Hany.Honey
13.06.2019 5 z 5

Naprosto skvělý příběh. Takovej spád to mělo. Zatím nejlepší!

Marika Vanova
06.06.2019 4 z 5

Kniha je čtivá, ale předešlé díly se mi líbí víc. Zde byl Martin Servaz vlastně trochu mimo a moc toho nevyšetřil, příběh si tak nějak plynul i bez něj. Ale další kousek určitě zkusím.

eliska8413
04.06.2019 3 z 5

Na rozdíl od ostatních výtvorů autora, se tato povídka dala i číst. Líbilo se mi, že tam ten lůzr Servác nemá skoro žádné pasáže, naopak si Christine musela pomoci sama. Nebyl by to autor, aby děj opět nevyfabuloval do monstrózních rozměrů. V podstatě z každého člověka na zemi udělal hackera/zámečníka/soukromého detektiva/elektronického experta.
Zatímco do 2/3 knížky se držel jakž takž při zemi, tak pak si asi něco šoupnul a děj roztočil jako kosmonauta na centrifuze. Závěru je skutečně škoda, kdyby se konečně odprostil od své touhy po šokujícím rozuzlení a po strhující zápletce, bylo by to příjemné letní čtení.

koki.veru
28.05.2019 5 z 5

Super,stejně jako předchozí díly. Moc jsem si Servaze oblíbila a těším se na další díl :-)

Knedlik90
23.05.2019 5 z 5

Uchvatny!!

xflori01
19.05.2019 4 z 5

Třetí díl příběhů detektiva Servaze nelze nazvat pravým kriminálním příběhem. Celou první polovinu knížky je děj zaměřen spíše na reportérku Christine, která je psychicky vydírána a neví se kým. Osobně mi psychická manipulace nedělá vůbec dobře, takže jsem měl problém se čtením pokračovat, ale chtěl jsem vědět, kdo za tím stojí. Celkové vyústění zápletky bylo dokonalé. Takže knížce zase bez problému dám čtyři hvězdičky.

francouzská literatura napětí násilí manipulace (psychologie)

Bernard Minier
francouzská, 1960