Martina
František Bálek
Příběh o Martině je v dobrém slova smyslu románem pro ženy. Ale nejenom pro ně, neboť je to vyprávění neobyčejně poutavé. Autor zavádí čtenáře do pohraničního šumavského městečka, kam v prvních poválečných měsících roku 1945 přichází Martina se svými rodiči. Její otec, marhoulovský dobrák, si chce zařídit truhlářství, ale dostává se do vleku svého světem protřelého bratra Milana a stane se výčepníkem v jeho hotelu. Milan zasáhne i do osudu Martiny a a dotlačí ji ke svatbě se slabošským lékařem. Její osobní drama se odehrává na pozadí složitého politického zápasu před Únorem 1948 a oživuje události z osidlování pohraničí jako živá kronika. Tato historie zklamané lásky a nové naděje mladé dívky připomíná osudy podobných hrdinek, které po dlouhém období tápání a nejistoty našly konečně smysl svého života v kruhu obrozené společnosti.... celý text
Přidat komentář
Četlo se to dobře. Osidlovaní pohraničí, možnost zařídit si lepší život, ale taky mamon po penězích a majetku. Dost mi to připomnělo Zdivočelou zemi...
Četla jsem to do výzvy, jinak bych se k tomu asi nedostala.
Zajímavé téma - osídlování pohraničí i zajímavé osudy. Jde poznat, že se kniha psala v 50. ketech - Američani a podnikatelé mají špatný charakter, myslí jen a jen na sebe a raději umřou než se vzdát peněz. Naproti tomu komunisti jsou čestní a myslí na lidi.
Noví usedlíci v pohraničí,nová naděje pro lidi,kteří ve vnitrozemí celá léta živořili a najednou měli šanci mít se lepší.Ale také usedlíci,kteří se vrátili do svého,ze kterého je odsunutí Němci po zabrání Sudet vyhnali.O tom se dneska ani moc nemluví a nepíše.Zatímco o únoru 1948 se popsaly už stohy papíru.Já za svůj život slyším už dneska třetí verzi,jak to vlastně v roce 1948 bylo.Zatím věřím pouze verzi,kterou mi vykládala moje mamka,která neměla důvod mi lhát.Proto je třeba ne hned odsuzovat,ale zjistit si toho o té době víc a znát i pohled druhé strany.
Kniha je zajímavá pouze svým popisem osídlení poválečného pohraničí, kdy si nový čeští usedlíci zabrali, co se jim zlíbilo a co zde zbylo po odsunutých Němcích. Dále je zde popsán počátek socialismu a jeho krůčky ke znárodňování. Komunistická propaganda samozřejmě nezbytná :-).
Autorovy další knížky
1981 | Martina |
1987 | Past na vlka |
1969 | Kandidáti smrti |
1975 | Spiknutí stínů |
1972 | Smrtihlav |
Historie zklamané lásky a naděje mladé dívky připomíná osudy podobných hrdinek, které po dlouhém období tápání a nejistoty našly konečně smysl svého života. Odpočinkové čtení.