Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku
Sean Howe
Příběh Stana Leeho, který toužil po slávě a získal ji díky Spider-Manovi, Avengers, Fantastické čtyřce nebo X-Menům. Příběh Jacka Kirbyho, o němž jste nikdy neslyšeli, přestože v kině fandíte i jeho hrdinům. Příběh o autorských právech, kdo na nich vydělal a kdo ostrouhal. Příběh o proměně kreslených superhrdinů ve figurky, reklamní předměty, videohry, televizní seriály a velkorozpočtové filmy. Příběh o budování značky i kultu osobnosti. Příběh o tom, že komerční úspěch je pěkná věc, ale někdy vás přinutí dělat dost ošklivé věci nejlepším kamarádům. Tohle je skutečný a srdcervoucí příběh vydavatelství Marvel. Sean Howe napsal fascinující dějiny slavné společnosti a zachytil její přerod od skromných začátků po současnou nadvládu nad Hollywoodem. Obnažil pravdu skrytou za červenobílým logem a spoustě z nás vzal veškeré iluze. Na základě ohromujícího množství výzkumů, rozhovorů a rešerší vznikl poctivý portrét Marvelu, který se mnohým z těch, o nichž se v knize píše, nelíbí. Ale čtenářům rozhodně ano.... celý text
Literatura faktu Literatura naučná O literatuře
Vydáno: 2016 , PasekaOriginální název:
Marvel Comics: The Untold Story, 2012
více info...
Přidat komentář
Než jsem si tuto knihu koupil, chodil jsem kolem ní nějakou dobu jako mlsnej pes. Její podtitul mi nedal spát - co můžeme být na Marvelu tak zvláštního, abychom to neměli vědět? Teď už to vím a musím dát tomu podtitulu za pravdu, tohle jsem vědět opravdu neměl. Asi takhle..., čtení to není věru veselé. Mám dost kámošů, co žerou komixový svět, většina současné populace žere marvelovské filmy. Ale jaktěživ jsem neslyšel nikoho mluvit o pozadí, které za tím vším stojí. Já beru komixovou popculture jako alternativní zábavu pro mimoně, nebo tomu tak donedávna bylo. A tvůrce bych si dovedl představit dost podobně, jako nadšence oddané věci. Nenechte se vysmát. Marvel je klasický korporát a továrna na prachy a tahle kniha vám přiblíží podrobné detaily o super-hrdinech, o jejich tvůrcích a veškeré té špíně, která se kolem toho motá. Prakticky jedinou světlou stránkou knihy, je číst si o tom, jak společnost generovala neuvěřitelné peníze, ale jinak je to v podstatě historie handrkování se o práva autorů, souboj eg, soudních procesů, tahanic o centy, procenta nebo miliony a miliardy dolarů. Je to vezkrze zajímavé čtení, ale těch 60-70 let historie firmy je obrovský objem dat, aniž by se osudy všeho a všech neopakovaly stále dokola. Chce se mi říct, že tohle by měl číst každej fanoušek Marvelu, aby věděl, že jeho utracené prachy ani pořádně nejdou na platy tvůrců, ale ve skutečnosti by to fanoušci číst neměli vůbec, protože by si o Marvel už neopřeli ani to kolo...
Obsáhlá historie obchodní značky, kterou teď už znají úplně všichni. O tom snad po Avengers: Endgame není pochyb. Kniha o důležitosti propojení tvůrčího ducha s bezcitným businessem, který v čase (a díky načasování) vytváří hodnotu. Hodnotu vytvořenou z nadbytku času. Hodnotu danou posedlostí a touhou vědět. Zájmem mít. Vlastnit. Mít dříve než druhý, vědět dříve než druhý. Prodat. Všechny ty na oko se tvářící kamarádské kolektivy, firemní hodnoty, úsměvy a boj za lepší svět jsou jen prachsprostým kalkulem několika málo lidí, kteří jsou přesným opakem těch, kteří je živí.
Výborně zpracovaná historie redakce Marvelu. Velký Stan z toho opravdu nevychází úplně nejlépe, ale samozřejmě těžko soudit. Pro dokreslení četby komiksů od Marvelu ideální doplněk.
Tak tohle rozhodně není kniha pro každého. Já jsem však vášnivý čtenář komiksu, od Marvelu toho mám načteno hodně a zajímá mě zákulisí komiksového průmyslu, takže tohle je pro mě naprostá trefa do černýho.
Sean Howe je borec. Ve své 450stránkové bichli se postupně zabývá vývojem Marvelu od počátku 20. století, kdy ještě ani Marvel oficiálně neexistoval, až po žhavou současnost. A soustředí se především na lidi. Howe efektivně popisuje všemožné autory i vedení a především ukazuje spoustu trápení, kteří lidé pod záštitou tohoto podceňovaného média zažívali. Autor se ale ani nevyhýbá popisům různých zásadních komiksů, které ovlivňovaly komiksovou historii.
Především je tato kniha prostě božsky napsaná. Často je to drsně kousavé - Howe nemá problém bez patosu kritizovat cokoliv - ale nikdy to není vyloženě zlé a cynické. Těžko říct, jak ta kniha může působit pro někoho, kdo toho o prostředí komiksu moc neví, ale pro mě byla četba téhle knihy jako sledování kvalitního seriálu od HBO. Úplně mě pohltilo číst si o všech těch šílenostech, které Marvel a jeho pracovníci zažívali.
V knize převažují smutné okamžiky a jen málokdo by si asi po přečtení této publikace řekl, že by chtěl pro Marvel v minulosti pracovat. Vše kolem Stana Leeho, Jacka Kirbyho a Stevea Ditka mi připadá dost depresivní. Ale čtení pro mě nebyla jen depka, protože ta šílená jízda Marvelu je taky pořádně zábavná a ani Howe neopomíjí skutečnost, že se jeho zaměstnancům podařilo vytvořit něco výjimečného, něco Zázračného.
Devět superhrdinských zázraků z deseti.
Kniha je sice dobře napsaná, ale když na sté stránce stále stejně popisuje nepravosti a machinace, které se v Marvelu děly, začíná to být trochu ohrané. Bez ilustrací, či fotek se na 500 stranách sejde kolem 500 jmen a 500 superhrdinů a pokud je neznáte už z dřívějška, budete se v nekonečném příběhu o tom kdo kdy skončil a kdo koho vyhodil, či kdo vymyslel koho a kdo mu ho zase ukradl, docela ztrácet. Kdyby vyšlo několik dílů (oddělených desetilitími) a doplněných přehlednými fotkami, ilustracemi... případně i tabulkami či grafy, mohli by tuto knihy číst i lidé, kteří se ve světě Marvelu denně nepohybují. Ale to by samozřejmě nesmělo jít o presně mířenou kritiku. Tím sice činy lidí, o kterých kniha pojednává neschvaluji, ale po prvních stránkách vám bude jasné, jakým směrem se bude kniha ubírat...
Díky tomu, že jsem si rozflákal čtečku, jsem se konečně donutil dočíst tuto vynikající knihu o zákulisních dějích v dějinách Marvelu. Jistě, je to čtení hlavně pro komiksové fanoušky, ale nejen pro ně je dobré zvědět, jak to všechno možná bylo. Najednou si uvědomíte o čem to celé je. Pamatujte, vždycky jde o prachy. Kniha je opravdu docela čtivá a asi bych ji i v papírové podobě přečetl dříve,kdyby vyšla v normálnější verzi a ne jako gigantická bichle. Zamrzí také totální absence nějakého obrazového doprovodného materiálu, především portréty komiksových autorů, o jejichž práci a životě kniha především je.
Načasování vlastně nemohlo být lepší. Díky všem těm komiksovým kompletům totiž může i zapálený český čtenář, který si neobjednává booky přímo od zdroje, číst o Jimu Shooterovi, Chrisi Claremontovi nebo Johnu Byrnovi a vědět, o čem je řeč. Jak už bylo ale mnohokrát níže řečeno, rozhodně to není čtení pro začátečníky. Množství práce s pořizováním a kompilováním rozhovorů je ohromující a výsledek rozhodně stojí za to. K dokonalosti ale leccos chybí. V prvé řadě se některé věty pohybují na hraně srozumitelnosti a gramatičnosti. Prvé je spíše chybou autora (resp. anglické redakce), druhé padá víc na vrub českému překladu. Naštěstí takových pasáží není tolik, aby to čtení zásadně narušovalo. Podstatnější problém vidím v určité nevyrovnanosti. Howe se věnuje marvelovskému kolosu v celé šíři - rozebírá vnitřní rozepře, změny na různých postech a v autorství sérií, soudní tahanice, vlastnická práva, merchandisingové odvozeniny ze značky atd. Poměr informací o jednotlivých oblastech je však v každé kapitole úplně jiný, což zamrzí zejména v případech, kdy se nedostane na to hlavní - tj. komiksy. Dalo by se říct, že o tom nejpodstatnějším, co se vydávalo v šedesátých a sedmdesátých letech, nás autor zpravuje poměrně podrobně, od osmdesátých let dál už jednotlivé série, jejich obsah a autoři ze zřetele mizí ve prospěch pohledu na celý trh a na pletky ve vedení firmy. Nejpodstatnější, co si ze čtení odnáším, je, že mi bude o trochu víc blivno, až uvidím příště zas na plátně Stana Leeho.
Pěkný čtení. Je mi teda líto, že autoři nezařadili ukázky komiksů z jednotlivých období a od jednotlivých autorů :(
Marvel si prošel různými obdobími a kniha "Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku" je dobře zachycuje. Pokud vás baví historie, v tomhle případě i se snahou o objektivitu, případně o zjištění různých názorů, je tohle kniha pro vás.
Zajímavá kniha, kterou si užijí hlavně ti, co o historii Marvelu nebo komiksů obecně něco vědí. Začátek knihy je totiž plný spousty jmen tvůrců a nejrůznějších komiksových řad a není úplně snadné se v tom všem neztratit. Nenechte se ale odradit, časem se začnete orientovat a dozvíte se hodně o tom, jak jednotliví tvůrci pracovali a jaké mezi sebou měli vztahy, jak a proč vznikaly některé tituly a řady, jak Marvel bojoval s konkurencí, jak se snažil dostat své postavy na televizní obrazovky a především na filmové plátno, a jakou roli v tom všem hrál Stan Lee. Přestože je kniha někdy možná až zbytečně detailní, čte se dobře a můžu ji doporučit.
Velmi čtivě sepsána kniha o historii firmy a životních osudech, především pro fanoušky, kteří znají aspoň minimum z oblasti komiksů. Zajímavé, místy i zábavné, smutné a dramatické životní příběhy lidí, kteří vytvořili fenomén Marvel.
Unikátní pohled do zákulisí komiksového giganta. Najdete tu vše, co jste chtěli vědět, i spoustu věcí, co jste vědět nechtěli.
Tohle opravdu není odpočinkové čtení. A prakticky to vystihuje i název samotné knihy. Tahle kniha je napsaná pro geeky a geekové si jí nejvíce užijí. Normální čtenáři z toho nebudou mít takový zážitek, jako znalci komiksů. Sean Howe mám můj velký respekt, že se mu to povedlo napsat, tak jak to napsal. Zábavně a čtivě. Problém, že kniha zachycuje velký časový úsek a to se neobejde bez velkého množství informací, jmen a jistých znalostí komiksu. Howe se snaží všechno co nejlépe popsat, aby to pochopil i normální čtenář nepolíbený komiksy, ale tady selhává. A je to jen z jediného důvodu, a to z toho, že knize chybí obrázky a fotografie. Kdyby je kniha měla, tak by sice měla o dvě stě stránek víc, a taky by byla dražší, ale ten zážitek ze čtení by byl mnohonásobně vyšší. V knize je tolik autorů a tolik důležitých osobností, že se v tom dá hodně snadno ztratit, a jménům chybí obličej. A to samí i postavám. Já většinu postav znám, ale chápu, že někdo neví, kdo je Captain Marvel, Namor, původní Human Torch nebo Dazzler. A takhle je to se spoustou věcí, jako když se baví o obálkách, změně šéfredaktorů, prezidentů nebo o tom jak skvěle byla nakreslená Elektra z Daredevila. I tak se Howe povedlo zachytit nakladatelství Marvelu bez růžových brýlí. Pro některé fanoušky to bude docela velký šok, až zjistí kolik sviňáren si kolegové navzájem udělali, jak moc se ničila kreativita, a že dnes celkem úspěšné nakladatelství, mělo na přelomu století co dělat, aby se zachránilo. Jak říkám, je to velmi dobré čtení pro fanoušky a pro geeky, pro normální čtenáře nepolíbené komiksy, je to velmi těžké čtení. Za mě velký palec nahoru.
Populárně naučná knížka, která se tváří jako strohý dokument a postupným čtením a čím dál větším vtahováním do děje jste rádi, že tomu tak není.
Souhlasím i s předchozím komentářem, byť jsem daleko větší zaujatý fanda Marvelu a postavy jsem znal kompletně všechny, ale přesto jsem se dozvěděl spoustu nového.
Pokud nejste přímo skalní příznivci Marvelu, i přesto knihu doporučuji, pokud chcete vědět, že ani ve 40-ti letech není pozdě, jak přijít k milionům dolarů.
Zábava plynoucí ze čtení se odvíjí od vašich znalostí postav (rozuměj lidem), které se za tu dobu Marvelem prohnali. Pokud jste geekem ponořeným až na dno, budete se skvěle ukájet. Já osobně jsem znal jen pár autorů a i přesto jsem si knížku užil. Když se ale začalo mluvit o jméně mně známém, dostalo se čtení na vyšší level.
V podstatě bych řekl, že publikace funguje na dvou úrovních - marvel jako firma a vztahy mezi zaměstnanci. První si užije každý, druhou především skalní fanoušci "komiksového zázraku".
Hodně, ale opravdu hodně jmen. Události se obtiskly pochopitelně i do komiksovych dějů (jednou nahoře a poté dole a poté ještě níž několikrát po sobě). Nejvíc zajímavá část, pro mě byla paradoxně nejkratší.