Marxovka
Martina Svobodová
Novela Marxovka se odehrává ve druhé polovině 70. let na severu Čech, v malém průmyslovém městečku na okraji hnědouhelné pánve, v Marxově ulici, v domě určeném k demolici kvůli stavbě silnice. Hlavní postavou, novely je šestileté děvčátko, které své dětství prožívá právě v Marxovce. Se svými rodiči a sestrou žije ve starém domě za oprámem. Vše, co je za oprámem, jako by k městečku ani nepatřilo. V bývalé dělnické kolonii malá Janinka žije obklopena lidmi, kteří se od běžných nájemníků běžných domů velmi liší. Frau Špilfógl je neodsunutá Němka, pan Veselý přežil holocaust a atmosféru domu dotváří početná romská komunita. Důležitou roli hrají i Janinčiny babičky, které se tak málo smějí a které stále prožívají více než třicet let staré události. Ti všichni tvoří její dětský svět. Malé děvče díky velké fantazii proniká do minulosti, do strašidelné minulosti svých blízkých. Ve svých snech a představách komunikuje s mrtvými, aby pomohla živým pochopit, co se kdysi stalo.... celý text
Přidat komentář
Krásný jazyk, příjemné dialogy, tajemný příběh a jak píše JindřiškaW, nechce z hlavy odejít. Krásně se četlo.
Tenká novela, která se ale tváří jako jednohubka. Ani zdaleka ne. Dočtením posledních řádek příběh neodchází, ale doznívá dlouho. A v hlavě spousty otázek. Co je autentický příběh a kde už fikce? Má Janinka ještě desku Marlene Dietrich? Viděla se ještě někdy s panem Veselým? Dostal její obrázek? Podíval se děda na Bučinu? Mám ráda knihy, které z hlavy nechtějí odejít.
Mile překvapilo. Knížku mi půjčila kamarádka, že si ji MUSÍM přečíst. Po přečtení jsem rovněž začala pátrat, kde byla moje babička, když čekala mou maminku. To propojení babička - matka - dcera opravdu funguje, jedinečné spojení, mám potvrzeno z vícero stran, nejen ze své rodiny.
Útlounká knížečka potěšila, zahřála u srdce, vrátila v čase do dob minulých. Dnes už by soužití tolika národnostních a rasových etnik bylo složitější, možná i nemožné. Díky za ten návrat a za představení Severních Čech trochu jinak, než je znám dnes, coby přistěhovalec.