Maryla
Alois Jirásek
Maryla je rozsáhlejší povídka Aloise Jiráska, která byla 2x zhudebněna jako opera. Děj je situován do Domkova (okres Náchod) a do doby po Husitských válkách po dobu volby (1458) Jiřího z Poděbrad za českého krále. Celý děj se odehrává okolo sporu o Doubravu (pozemky) na hranici dvou usedlostí, tvrzí Domkov a Šonov. Na Šonově vládne dědic – Jan Rozvoda a v tvrzi Domkov Zbyněk Buchovec. Oba jsou přesvědčeni o svém právu na Doubravu a odmítají spolu jednat i mluvit. Schovanka Maryla – kterou si Buchovec přivezl z válečných tažení a žije na Domkově, se právě ve sporné Doubravě setká a zamiluje do Šonovského zemana. Děj vyvrcholí při útěku Maryly do Šonova, což způsobí téměř ozbrojenou bitku. Buchovec jede osvobodit „unesenou“ Marylu a po zjištění, že odešla dobrovolně se jí zříká. K obratu dochází až následkem volby nového krále, kterým se stává Jiří z Poděbrad.... celý text
Přidat komentář
Příběh o zakázané lásce, sporech nižší šlechty o majetek a o životě na zemanských dvorcích v době vlády Jiřího z Poděbrad nám Jirásek podává lehkou formou, která není nic náročného na čtení. Děj je vcelku předvídatelný a vzhledem k tomu, jak všechno dobře dopadne ku spokojenosti všech, působí vyprávění spíše jako pohádka s historickými reáliemi.
Předmluva toho řekne mnohem víc, než by asi měla. Následující historická novela začíná skoro jako pohádka: „A všecko jest lacino bylo.“. Pak ovšem dojde na spor o majetek a tam už lidi neznají bratra ani souseda.
Jak mnohý čtenář ví, dějiště pro Marylu Jirásek objevil, když o prázdninách roku 1884 procházel krajinou, o níž měl psát pro vlastivědnou publikaci. Zajímavostí také je, že Maryla byla třikrát zhudebněna jako opera, ale nedochoval se ani jeden zvukový záznam.
A nakonec jedna řečnická otázka. Není to hazard zamilovat se do Rozvody?
Celkem jednoduchý příběh na pozadí historických událostí.Rozkol mezi dvěma sousedy kvůli pozemku a unáhlené svatbě.Poslouchala jsem rozhlasovou hru - příjemné.
Pěkný, svižný a poměrně jednoduchý příběh. Podrobným popisům historických skutečností (např. oblečení) jsem z větší části nerozuměla, ale předkládám, že u Jiráska může být mnohem, mnohem hůř.
Docela svěží, přívětivý a nejiráskovsky stručný středověký příběh z doby, kdy Jiří z Poděbrad měl být zvolen českým králem.
Štítky knihy
historické povídkyAutorovy další knížky
1970 | Staré pověsti české |
1951 | Psohlavci |
1965 | F. L. Věk I. |
2000 | Temno |
1955 | Z Čech až na konec světa |
Posloucháno jako rozhlasová hra, která byla dobře zpracovaná.
Vlastní příběh je bohužel prostinký a na naše poměry poměrně cudný.