Maryša
Alois Mrštík , Vilém Mrštík
Realistické drama o pěti jednáních od autorské dvojice, bratří Aloise a Viléma Mrštíkových. Čtenářské vydání. Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. Ilustrovala Petra Antonovová. ... celý text
Přidat komentář
Česká divadelní klasika, která mě chytla za srdce. Velmi silný a skvěle napsaný příběh z Moravy. Užívala jsem si to nářečí a bravurní popisy scén, i když mi přišlo, že někde bylo trochu moc scénických poznámek. Musím ještě zmínit skvělou práci s vesnickými motivy, scény, kde akční vesnický život kontrastuje s temným a tragickým životem Maryši, jsou výborné.
Je to tak smutné...
Jenůfka z Její pastorkyně, gazdina Eva a také Maryša bratří Mrštíků - to jsou tři portréty vlastně stále stejné hrdinky, toužící po lásce a štěstí, nešťastné, nepochopené, tragické. V době, kdy "žily", neměly vlastně proti tehdejší společnosti žádnou šanci. Svobodná matka, žena žijící "na hromádce" s cizím mužem, žena, kterou rodiče ne provdali, ale prodali - jak se mohly proti svému osudu bránit?
A Števa, Mánek, Vávra? Škoda slov...
Pro mě je kniha nestárnoucí klasikou a líbilo se mi číst ji jako divadelní hru. Oceňuji i popisy scény, díky kterým je možné si celou hru při čtení krásně představit.
Četlo se mi to hodně blbě kvůli nářečí. Za mě tam bylo i zbytečně moc scénických poznámek. Příběh je známý, četla jsem to jen kvůli maturitě a hlavně protože je to tak krátký.
Klasická moravačina po našem. Spolužáci s ní měli problém, ale já to četl jedným dychem. Příběh zná snad každé a ta forma tomu dává autentičnost.
Divadelní hru bratří Mrštíků jsem četla v rámci povinné školní četby. Divadelní hry nejsou mé oblíbené a tato je krátká. Má skvělou zápletku, spád a otevřený konec.
Story této knihy zná asi každý. "Od koho je kafe? Od žida." Kdo se s tímto strohým popisem na nějaké ze svých škol nesetkal. A já se dnes dostal k tištěné formě. A poprvé si ji skutečně prošel.
Nářečí, v kterém je kniha psaná mě prostě bavilo. Možná i proto na mě kniha působila docela "exoticky" (!ne eroticky!) byť jsem v oblasti s podobným nářečím vyrůstal. Četla se mi dobře a lehce, scény byly velmi barvitě popsány a děj napínavý a lidský, což bylo také plus. Věřím, že v dané době by se dal příběh označit za "ze života". Bylo bezpochyby zajímavé se nad tehdejšími poměry zamyslet a pořádně si to v hlavě popřekulovat. Za dvě cesty MHD jsem měl knížku přečtenou. Ono s tím, že v době čtení padalo na zem hodně vody a z 30ti minutové jízdy se stala jízda 80ti minutová tomu dost pomohlo. Možná bych uvítal nějaké dovyprávění, co se dělo dál, ale chápu že to mysterično dodává konci prostor pro fantazii.
Resumé: Kniha se mi líbila. Díky nářečí působila osvěžujícím dojmem, děj byl zajímavý, lidský a měl spád. 4/5 80%
18. AUDIOKNIHA
Tuhle knihu - hru jsem četla pár let zpátky k maturitě, dokonce jsem ji i viděla, a tak jsem si řekla, když jsem ji uviděla na Audiotéce, proč si ji neobnovit a neposlechnout.
Musím říct, že dneska už ji tak nějak lépe chápu a i charakteristické nářečí se mi, v tomto případě poslouchalo, lépe než před těmi cca sedmi lety. Chápu i důležitost díla, ale...
Musím říct, že jsem z toho celého měla nepříjemné pocity a jsem ráda, že dneska už se u nás tohle nedělá - že ženicha vyberou rodiče. Jak strašně těžké to kdysi muselo být... Maryša mě každopádně nenadchla, ale to jsem od ní ani nečekala. Je to prostě klasika, v podstatě krátký, ale těžký příběh.
Tradiční kniha českého realismu, která nám ukazuje jistou problematiku tehdejší doby a to domluvené sňatky. Bohužel pro Vávru i Maryšu se tady nejedná a romantickou knížku s nucenou blízkosti a se sladkým happyendem, ale o drama, ve kterém Maryša podlehne přání rodiny a zničí si tím život. Kniha byla fajn, ale četla se mi bohužel trochu pomaleji než bych si přála. Ale i tak knihu můžu doporučit. Dívala jsem se i na divadelní hru Maryši na YouTube, která se poměrně dost držela díla, teda do té doby, než Maryša otrávila Vávru slepičím vývarem:D takže žádná káva od žida, ale obyčejný vývar.
Realistické drama z 19.století, které nás zanese na moravskou vesnici a do dob patriarchální společnosti, kdy láska šla stranou a hlavním motivem byly peníze a dobré provdání, které ale skončí katastrofou. Po celou dobu jsem s Maryšou soucítila. Je dobře, že je toto dílo součástí maturitní četby a může nám připomínat, jak vděčni můžeme být za svou svobodu se rozhodnout :)
Velmi realisticky zobrazená moravská vesnici. Peníze nejsou v životě tím nejdůležitějším. Dobrá ukázka toho, když někdo dá penězům přednost před štěstím vlastní dcery. Spojování majetků a získávání věna.Tenkrát to bohužel bylo běžné. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy, když jsou dotlačeni do bezvýchodné situace. Maryši mi bylo líto. Na nářečí je potřeba si zvyknout. Ale zase výborně dotváří atmosféru.
Vcelku zajímavé dílo, příběh mě docela bavil. Ovšem nechytlo mě to tolik, jak jsem očekávala. Také nářečí se mi nečetlo nejlépe. Má oblíbená kniha z ní bohužel nebude, ale k maturitě asi fajn :)
K maturitě určitě dobrá volba... kdo by neznal frázi : ,,Kafe od Žida...."
Pokud bych měla srovnat a někomu se nechce číst, tak doporučuji film Maryša z roku 1971 s J. Obermaierovou, J. Satoranským, J.Bekem
Příběh se mi líbil. Na divadle to musí mít grády, když se toho tedy ujmou zkušení herci a režisér.
Normálně bych si knihu nepřečetla, ale jako knížka k maturitní četbě určitě dobrá. Dá se o ní dobře mluvit, je krátká a rychle se čte.
Knížka má určitě důležitou historickou váhu, ovšem mě osobně nějak zvlášť nezaujala. Příběh musel být sice dříve průlomový, dnes by však šlo jen o další průhledné klišé.
Co opravdu oceňuji, je nářečí, které zde opravdu pomáhá a dodává skvělou atmosféru. Také se mi líbil konec. Celkově jsem se ale do příběhu nějak extra nevzila, jsem ale ráda, že jsem si ji přečetla.
Po dočtení tohoto díla jsem se cítila poněkud rozpolceně.
Jelikož mi bylo vyvrcholení příběhu známo dřív, než jsem se do knihy pustila, nedokázala jsem si četbu užít. Podobný pocit jsem měla např. u Romea a Julie - zkrátka víte, že s každou další stránkou jste blíž nevyhnutelné tragédii... Nicméně když se na příběh podívám jako na celek, tak je velice kvalitní. Nechci říkat, že se mi líbil (je neveselý od začátku až do onoho hrozného konce), ale napsaný je dobře.
Autoři zde vykreslují pro ženy tvrdou a nesmlouvavou dobu. Maryši mi bylo neskutečně líto. Její osud je odstrašujícím příkladem, jak se z hodného milého děvčete stává chladná žena a pro Vávrovy děti ne příliš laskavá nevlastní matka. Velice oceňuji, že tu autoři ukázali prozření Maryšiných rodičů - stávají se dalším důkazem, kam může člověka dovést touha po penězích (tím spíš když je to na úkor jiného člověka). S Franckem jsem nedokázala moc sympatizovat. Sice se na první pohled mohlo zdát, že to s Maryšou myslel dobře ale krom toho, že se vůbec neptal na její názor (což bohužel nedělal nikdo) ani dostatečně nedomyslel, že by jejich život "na hromádce" nepřinesl nic dobrého ani jednomu z nich.
Shrnuto a podtrženo - Maryša je dílo, které stojí za přečtení a zamyšlení. I přestože je psané nářečím, neměla jsem se čtením problémy. Možná se k němu za nějaký čas ještě jednou vrátím, ale jak jsem psala na začátku příspěvku - není to nic pěkného, co bych potřebovala mít v knihovničce. Je to de facto do knihy přetvarované rčení "zlo plodí zlo".
Pokud vás tohle dílo zaujme, zkuste mrknout na filmové zpracování z roku 1935. Oproti knižní předloze je zde lehce nastíněno, co se s Maryšou bude dít po jejím nešťastném činu.
Kdyby žil Steve Jobs už v 19. století a já bych stvořil na jeho Iphone 2G Tinder, měla by to prý pohledná žena Maryša o poznání lehčí a já bych byl bohatší než Andrew Carnegie za pár tédnů. Kromě toho, že by bylo asi poměrně obtížné vytvořit Iphone v roce 1886 bylo to drama fakt bombový a to jsem ho jenom četl. Budou spoilery. Jako hrdého Brňana mě samozřejmě zklamalo její rozhodnutí radši vražda než útěk do Štatlu. Když jí o útěku do Brna Francek říkal, zdálo se mi, že to chápe jakoby si dnes měla postavit průhledný byt uprostřed Times Square. Další dílo na které jsem díky hodnocení nahlížel trochu skrz prsty. Nevěděl jsem že najdu něco co mi je tak blízké. Ten jazyk je špica jak sviňa. Pociťoval jsem objemné kapky dopaminu když jsem rozpoznával slova, které zřídka používají babička, děda a prababička na dědině. Jsem fakt rád, že se pojmy svatba, manželství a vztah od doby 19. století hodně uvolnily. Užil jsem si to. Nevole postav měnit své názory je tu monumentální.
„Ste na mě jako ti sršni, kteří se na člověka sesypó a tak dlóho bžodajó a štípajó, až uštípajó. Každé jako ten ščór na člověka přileze, ani člověk neví, a répne, až krev v žilách se zastaví.“
Skvělý příběh, který bych rád viděl na prknech. To nářečí je prostě úžasné. Jediný problém je, že v tom prostě slyším Lábuse.