Maskot roty
Walter Tilemann , Erich Schaake
Do vypuknutí 2. světové války žil Walter se svými rodiči - mladými německými komunisty, kteří uposlechli výzvu k budování nového Sovětského svazu - v Moskvě. Na konci třicátých let však začal Stalin pronásledovat německé přistěhovalce jako nepřátele komunismu. Během čistek byl otec, lektor cizojazyčného vydavatelství, zatčen jako domnělý fašistický špion, matku potkal stejný osud. Devítiletý Walter zůstal najednou sám, sovětskými úřady byl poslán do sirotčince, odkud při první příležitosti utekl. Připojil se k ruským partyzánům, kteří ho nasazují jako zvěda. Od nich se učí jak přežít v osamění, zimě a pustině. Při jedné akci je zajat Němci. Setká se s vojákem wehrmachtu Willy Heinem, k jehož rotě je přidělen. Stane se jejím maskotem. S Willym a německými vojáky přežije i dlouhou ledovou zimu před Moskvou. Po válce se s Willym dostane do Bonnu, kde si ho převezmou příbuzní. Naděje, že rodiče přežili a znovu se setkají, se Walter nevzdává. Teprve po mnoha letech vstoupí matka opět do jeho života - navždy poznamenaná sibiřským gulagem… Příběh Waltera Tilemanna líčí krutý osud dítěte ve válce, vypráví o zimě, hladu a zoufalství, ale také o naději a přátelství. Walter Tilemann přežil, jeho osud představuje nejtragičtější oběti války - děti a stává se tak mementem pro další generace.... celý text
Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: 2011 , VíkendOriginální název:
Ich, das Soldatenkind, 2003
více info...
Přidat komentář
Další z knih, která láká na zajímavý titulek (příběh) ale ve finále je toto téma v knížce na necelých 50ti stránkách.
Nicméně i přesto: kniha líčí zajímavý osud chlapce, který se narodil v Německu ale žil s rodiči v Rusku. Jeho rodina byla pronásledována dvěma diktátory (Hitlerem a Stalinem). Jednomu sice unikli, ale ten druhý je zcela zničil. Příběh líčí jeho rodinu před válkou, během války a po válce.
Kniha je čtivě napsaná a nad hrůzami tehdejší doby zůstává normálnímu člověku rozum stát. "Před jedním diktátorem utekli, druhý je zničil." Těžko říct, kdo byl jen o něco horší, jestli Hitler nebo Stalin. Takže až na občasné faktické chyby (sovětští vojáci v roce 41 opravdu kalašnikov nepoužívali) doporučuji.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) gulagy partyzáni vojáci děti a válka německá armáda sovětští partyzáni
Na tuto knihu jsem náhodou narazil na každoročním výprodeji knih z naši městské knihovny. Nechápu sice, podle čeho knihy vyřazují, ale docela nová, nezničená kniha za 5kč. A teď vůbec nelituju. Doslova skvělá a výborně čivá kniha o osudu malého chlapce v době druhé světové války. Až neuvěřitelný příběh co se doopravdy stal Walterovy Tilemanovy alias Voloďovi. Všem doporučuji, opravdu perfektní kniha autentického příběhu.