Matematika: příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy
Jindra Petáková
V knize uvedené ISBN 80-7196-099-3 je chybné. V tiráži chybně uvedeno: dotisk 1. vydání, správně je: 2. vydání. Sbírka obsahuje 4 500 úloh. Úlohy jsou uspořádány do 20 kapitol. Na závěr jsou uvedena zadání písemných zkoušek při přijímacím řízení na některých vysokých školách. Kromě třídění úloh do jednotlivých kapitol jsou úlohy ještě systematicky seřazeny v rámci jednotlivých kapitol. Vyučující tak může podle typu třídy, ale i podle zvolené vysoké školy, snadno provést výběr úloh, které budou studenti řešit. U každé úlohy je obvykle několik variant. To proto, aby si student mohl úlohu zopakovat, ale aby i vyučující měl ještě další úlohy, které může zadat např. při písemném zkoušení. Při přípravě k přijímacím zkouškám lze studentům doporučit, které kapitoly mají podle typu zvolené vysoké školy podrobně propočítat. Sbírka obsahuje dostatečné množství úloh jednoduchých, ale i úlohy náročnější. Maximální rozsah je dán osnovami pro třídy se zaměřením na matematiku a fyziku. Je tedy možné sbírku použít také pro seminář z matematiky, kdy s minimálním výkladem lze řešit další úlohy, které úzce souvisejí s běžně probíraným učivem.... celý text
Přidat komentář
Středoškolská učebnice s poměrně dost vysoko nasazenou laťkou. Je tu hodně příkladů, kde si nevystačíte s prostou aplikací vzorců/postupů z právě probrané látky, ale musíte aplikovat i další učivo a nasadit logické myšlení.
Pokud máte matikáře s mozkem jako paní Petáková a vám samotným toto nadání chybí, máte problém. Kniha obsahuje pouze zadání a výsledky, nic nevysvětluje, neuvádí žádné vzorově řešené příklady.
Na gymnáziu kniha, bez které student nepřežije. Pro budoucí studium VŠE a dalších ideální.
Můžu dát přečteno? - Rozhodně ne, spíš prolistováno. Čirou náhodou jsem se k ní dostala a s neskrývaným zájmem si půjčila na jedno odpoledne a s čistým svědomím mohu říct, že bych už vůbec neodmaturovala, a vlastně i pochybuju, že bych po letech udělala přijímačky z matiky i jen na střední školu. A to nám matikář říkal, že kdo pochopí matematiku, pamatuje si to celý život . I já se - 32 let po maturitě- budím hrůzou , když ve snu slyším větu - :" tak kdopak tady dlouho nebyl, tak třeba Ivana, ta si moc nerozumí s triviální lineární rovnicí". O kolik bezesných nocí nás matika připravila.... ale vzpomíná se na to ve finále moc hezky a našemu matikáři do nebe vzpomínku a pět *****
Legendární kniha a zárověň symbol zla. Nad touhle knihou se rvou vlasy z hlavy, potí krev a občas štěstím zavískne při úspěšném pochopení (které však většinou bývá jen shodou náhod). Z recese jsme Petákovou zvolili jako "knihu srdce" našeho gymnázia. Přesto pevně doufám, že jednou... možná... u mě přestane jméno Petáková vyvolávat husí kůži a mrazení v zádech.
Na tuhle knihu nikdy nezapomenu! Výzva naší matikářky: "Otevřete si Petákovou.", mě bude strašit asi nadosmrti! Přesto dávám 5 hvězd, protože je to legendární sbírka.
Matematická "bible" co mě provází celým středoškolským životem. Neříkám, že jsem měla lehké spaní po některých příkladech, ale je to symbol a 54% mi přijde vážně málo.
4* za pár chyb ve výsledcích.
"Matematika je nejsnazší studium. Je pouze chybou lidí, že málo přemýšlejí," pravila Jindra Petáková. Co na to říci... tato kniha představuje čiré zlo pro kohokoliv, kdo nemá matematické vlohy. I přesto, že takoví lidé dle RNDr. Petákové vůbec neexistují :)...
Jak může žena umět matematiku?