Mé cesty do hlubin mozku
Vladimír Beneš , Martin Moravec
O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Audioknižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění.“ „Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text
Literatura česká Zdravotnictví Přírodní vědy
Vydáno: 2022 , TémbrInterpreti: Jiří Langmajer , Martin Moravec , Vladimír Beneš
více info...
Přidat komentář
Knihu rozhovorů s panem profesorem Benešem bych nazval takovým křach bum prásk rozhovorem i s určitými "Aha, tak počkat!" momenty.
Lékaři neocení jako dar alkohol, ale mládí jsme zčásti strávili v hospodě? Američani nebyli žádní Einsteini, ale zdravotnictví měli o míle napřed? Komunisti byli prevíti, ale rodiče vyhodili z partaje, takže tam zřejmě "museli" být také?
Pan doktor Beneš je svéráz, přesto z rozhovoru s ním nakonec vytane pro pacienty to podstatné. Je ve svém oboru hvězda a na tuto pozici se vypracoval sám svým úsilím, pílí a přístupem. Pokud někdy onemocníte v oblasti jeho působnosti, chcete se dostat k němu, protože to je neuvěřitelně pracovitý a odborně zdatný člověk, který ví co a proč dělá, i to, kdy je čas říct ne...
Pokud máte rádi, stejně jako já, zajímavé příběhy podle skutečných osobností a událostí, pak by vaší pozornosti rozhodně neměla uniknout audiokniha Vladimír Beneš: Mé cesty do hlubin mozku.
Vladimír Beneš je významný neurochirurg, který má obdiv nejen mezi českými lékaři, ale také mezi těmi světovými. Řadí se ke špičkám ve svém oboru a přestože se mu „pod ruce“ nikdo dobrovolně dostat nechce, tak pokud to už musí být, pak si všichni přejí, aby je operoval právě on. A není se čemu divit! Lepšího neurochirurga u nás budeme hledat těžko.
Audiokniha Mé cesty do hlubin mozku je výborným a inspirujícím dílem, které přináší posluchačům nejen fascinující pohled na lidský mozek, ale také pohled na běžný život neurochirurga.
Autor nás seznámí se zkušenostmi s neurochirurgickými operacemi a s neurochirurgickým oborem jako takovým. Nečekejte však nic náročného a odborného. Vše je nám předkládáno osobitě, lidsky, s citem a s empatií, což dělá z příběhu něco ojedinělého, nezapomenutelného a nesmírně cenného.
Interpretace byla naprosto perfektní! Hlas Jiřího Langmajera, který můžeme vedle hlasu Martina Moravce a Vladimíra Beneše slyšet při poslechu nejčastěji, byl uchu velmi líbivý a vtahující do příběhu. Vynikající zpracování textu umožnilo, aby složité myšlenky byly podány jasně a postupně, což dělá z audioknihy příběh, který si může poslechnout úplně každý.
Tento titul mohu doporučit všem, kteří se zajímají o vědu, o medicínu, o psychologii a také těm, kteří mají chuť na velmi zajímavý, poučný a pokorný příběh. Tato audiokniha nejen vzdělává, ale také nás nutí k zamyšlení o vlastní lidské zkušenosti, o lidských možnostech a o možnostech našeho mozku.
Poslouchat tuto audioknihu byl nádherný zážitek.
Oproti předchozím knihám mi tato přišla taková suchopárná. Chvílemi mi to přišlo jako přednáška, což by asi nevadilo. Ale po předchozích knihách jsem čekala v odpovědích více humoru. Pan doktor pořád říkal, jak je humor důležitý, ale tedy i když se pan Moravec snažil, vtipné odpovědi se často nedočkal.
Obdivuji přehled pana doktora, ale nad některými jeho názory jsem zůstávala stát. Třeba o výchově a trestech, nebo o vyhoření. Ale má na to právo, jen s ním v tomto nebudu zajedno.
Kniha se mi četla hůře než předchozí, ale zajímavá rozhodně byla. Občas mi bylo líto, že se podle odpovědi nabízely další otázky, ale nebyly položeny. Škoda.
Poslední ze série a opět kniha nezklamala, četla se sama a je výborná! Jedné je lepší než druhá! Pan profesor je úžasný!
Další úžasný kousek. Knihy pana Moravce se čtou samy. Přečteno jako čtvrtý kousek ze série a opět paráda. Užívala jsem si to od začátku do konce. Doporučuji všemi deseti.
Velmi zajímavá kniha se spoustou informací. Některé pasáže byly pro mě méně poutavé ale například více medicínsky založené to výborně vykompenzovaly.
Bála jsem se že skoro 300 stran rozhovoru mě brzo přestane bavit ale opak byl pravdou a kniha se četla velmi dobře.
Poutavé čtení o českém nejznámějším chirurgovi. Knihy Martina Moravce mám moc ráda. Tato není výjimkou i když na Marka Dvořáka to nemá.
Inteligentní, vyrovnaný, vtipný muž..měla jsem strach, že mě to nebude bavit a bude to moc odborné..ale přečetla jsem to jedním dechem a klobouk dolů......
Nádory, cévy, aneurismata. (Kdyby někdo nevěděl) A taky sport, etika a třeba Hippokratova přísaha.
Začátek knihy může být pro někoho náročná záležitost, ale pak přijde další a rozhodně zajímavé a zábavné povídání.
Za mě jedna z top knížek, které jsem letos četla. Líbila se mně osobně mnohem více než první díl a před panem doktorem a jeho názory smekám. Jsem velmi pyšná, že takový člověk pochází a stále žije ve stejné zemi jako já. Vřele doporučuji.
Kniha se mi moc líbila, měla jsem ji půjčenou od kamarádky. Ta mě trochu odrazovala od toho, abych ji četla hned po knize doktora Dvořáka. Ale mě to vůbec nevadilo. Každý z lékařů se věnuje jinému oboru, jinak zajímavému, a je mu plně oddán. To musím ocenit. A oba umí poutavě vyprávět a čtenářům mají co nabídnout. A Martin Moravec umí skvěle naslouchat, výborně se ptát a pak nám to umí skvěle naservírovat :-) Je zajímavé si přečíst, jak se medicínské postupy během let měnily, co se týká operací mozku. Kam až lidské poznání v tomto oboru sahá, ale stejně je to pořád málo, v očích těch, kteří by si přáli pomáhat víc. Na mě pan profesor působí jako charakterní člověk, který toho ve svém oboru mnoho dokázal, takových lidí si velice vážím.
Knihy jsem se dlouho bála, musela jsem k ní uzrát. Maminka zemřela na nádor mozku.
Odhodlala jsem se k audio verzi a byla krásně namluvená panem Langmajerem. A velmi zajímavá. Mám ráda rozhovory s lidmi, co něco umí a dělají svou práci dobře a rádi.
Další zajímavý a opravdu kvalitní knižní rozhovor, Martin Moravec prostě umí. Uděluji 5 hvězdiček a už se těším na autorův další rozhovor s Adamem Dolníkem. ;-)
Opravdu Martin M. umí, i když jsem se namlsala knihy J. Mareš a M. Dvořák hodně zajímavé rozhovory a hodně latka vysoká!!!
Pana doktora Beneše sleduji delší dobu a jeho práce je úžasná, kniha nebyla špatná, ale hodnotím 4*
Těším se na další novinku a ještě mě čeká kniha D. Hecl a zbytek mě moc neláká...
Obdivuji pana doktora Beneše a kniha byla zajisté velmi zajímavá, ale bohužel mne nenadchnula jako panové Hecl, Mareš a Dvořák. Dozvěděla jsem se i spoustu zajímavých věcí o sběru brouků :o)
Další populárně naučnou knihu mám za sebou.
Papírová forma mě moc nelákala, tak jsem sáhla po namluvené verzi a byla nadměrné spokojená.
Samotná publikace zahrnuje šest Kapitol (čtvrtá zabrala nejvice času) a hlas Jiřího Langmayera příběhu dodal šmrnc.
Díky ní jsem strávila příjemnou cestu vlakem - už se těším na další díly.
Jednu hvězdičku jsem musela ubrat na základě porovnání této knihy s knihami Josef Mareš a David Helcl od stejného autora. Všichni jmenovaní jsou špičkami ve svém oboru, ale tato kniha se přece jen vzhledem k odborným termínům četla o něco hůře. Naopak často kritizované ego a některé osobní názory pana doktora mě nijak nevadily - beru to tak, že přece nemusím vždy s každým souhlasit, naopak si ráda poslechnu i jiné názory ostatních. A s tím egem to vlastně je i v knize výslovně zmíněno - jestli neurochirurgům určitě něco nechybí, tak je to právě ego - bylo by vlastně spíš divné, kdyby neměl takové, jaké má.
Velmi čtivá a opět zajímavá kniha. Pan doktor působí sebejistě a svérázně, což je na místě v rámci jeho povolání. Ne úplně souhlasím s některými názory, ale zase s některými souhlasím plně. Není to tak působivé čtení jako ostatní knihy ze série, ale i tak jsem se dozvěděla spousty zajímavých věcí. Hlavně v kapitole 4 to byl chvílemi slušný nášup. Celkově je rozhovor milý a krásně plyne. Rozhodně jsem se nenudila - i něco k smíchu se tam našlo.
Tak tentokrát jsem nečetla knížku, ale poslouchala audioknihu. Téma se sice k pečení vánočního cukroví moc nehodilo, ale byla to jediná možnost k poslechu.
Téma bylo vážné, ale velmi zajímavé a poučné. Profesor Beneš je člověk na svém místě. Jeho slova "Největší štěstí člověka je, když dělá co ho těší" mluví za všechno. Protože profesor Beneš, přestože by si již mohl užívat důchodu, dál operuje, školí, přednáší.
Nesdílím všechny jeho názory na život, ale věřím, že jako lékař bude těžko nahraditelný.