Meč a tomahawk
Miroslav Žamboch , Jiří W. Procházka
Audiokniha Meč a tomahawk, autor Miroslav Žamboch , čte Luboš Ondráček. Agent JFK #3 „Agent JFK – Meč a tomahawk“ je dalším pokračováním rozsáhlé fantasy/sci-fi série; ale nyní se se příběh výjimečně odehrává na úplně jiném kontinentu...
Přidat komentář
Třetí díl opět podobný dvěma předchozím s rychlým koncem. Když už konečně víte, kdo je kdo, tak je konec knihy.
Zábavná akčná jednohubka. Priamočiary dej, prepracované postavy, epická bitka indiánov s vikingami proti zmutovaným krvilačným indiáno-zvieratám. Čo viac človek od života chce.
Agente Johne Františku Kováři, dokončil jste svou třetí misi, provedeme tedy krátké shrnutí. Tentokrát jste byl vržen do dlouhodobější akce bez parťáka, infiltroval jste se mezi skupinu Vikingů a měl jste za úkol dohlédnout na to, aby výprava uspěla - doplula k severoamerickému pobřeží a navázala přátelské vztahy s domorodci. Vaše cíle se snažili zhatit nepřátelští agenti, o kterých jste nám toho ovšem příliš neřekl. Přiznejme si, zápletka nic moc, více jste se soustředil na popis prostředí, zvyky vašich druhů ve zbrani, na jejich mentalitu, každodenní život, plavbu a samozřejmě souboje. Tentokrát jste nebyl takový neporazitelný superman, JFK, působil jste přirozeněji, lidštěji, nebyl jste ani tolik vtipný, více jste odhalil své nitro, zkrátka jste se nějak umírnil a zmoudřel. Někomu se možná nelíbilo, že vaše mise nebyla obvyklým ohňostrojem krvavé zábavy a černého humoru, já si však nestěžuji. Vaše hlášení bylo srozumitelnější, jaksi kvalitnější. Připouštím, nehltala jsem ho s kdovíjakým zaujetím a napětím, ani jsem se nenudila. A mimochodem, Johne, ty vaše úvody a závěry v agentuře jsou takové... umělé, rozpačitě kýčovité, tak trošku na prst do krku, chtělo by to na nich zapracovat.
No, agente, příjemně jste zabavil, byť dosud neuchvátil, ale jste stále pouhý nováček, jistě se budete zlepšovat, zrát jako víno. Čtvrté hvězdičce jste se přiblížil na dosah, hodně zdaru do příští akce!
Myslienka nebola zla, vikingovia a John preplavaju ocean na novy kontinent aby naviazali vstahy s indianmi, ale aj v tomto svete sa John stretava s problemami. V tejti casti sa John snazi zistit co najviac o nakaze, ktora necakane nastala v tomto svete a este k tomu sa niekto pokusa sabotovat vikingsku vypravu. Ale aj tak mam pocit ze tato cast bola o dost slabsia ako 2. cast JFK.
Opět jsem si knihu užila. Od začátku knihy Vás příběh tak vtáhne, že prožíváte jaké je to plavit se po moři, jak unavení Vikingové musejí být při boji se živlem a plavbě na moři, jakou bojechtivost v sobě ukrývají, ale i radost s nadcházející bitvy a objevení pevniny. Četla jsem to jedním dechem a jsem ráda, že jsem se k této sérii dostala.
Správná jízda a zajímevé prostředí. Trochu se divím, že tento příběh má zde celkem nevalné hodnocení. Má to akci, tajemství a velmi povedené prostředí. Není to sice ten správný JFK, ale toto dobrodružství se mi líbilo.
Equilibrii Ferrarius – Kováři Rovnováhy nás tentokráte zavedou do paralelního světa, kde se obávaní bojovní Vikingové setkávají s Indiáni. Něco vám to říká? To byl přeci až Kolumbus, ne?
V této dimenzi prostě ne a pěkně podle pravdy – Vikingové byli první na Americkém území.
Ale něco nebo spíš někdo se snaží tuto realitu pozměnit. A od toho je tady John Francis Kovář.
V tomto světě řečený Jonhe.
Dostává se tak do výpravy Vikingů aby vše uvedl do původní časové linie.
A všechno začalo tak dobře.
Úplně jsem tuto výpravu prožíval, ochutnal jsem slanou vodu, bolest z meče, mořskou nemoc, hlad, objevování nových kontinentů a ostrovů, i setkání s indiány.
Vše je opět nádherně napsáno a ta atmosféra na vás úplně útočí.
Malá ochutnávka:
„Tohle je jak ze staré legendy“, zamumlal Sigfüsson
„Jo, tomu říkám hrdinská smrt“ souhlasil někdo jiný.
„Ale kdo o nás bude zpívat, když umřeme všichni?“
Je vidět, že „porovnávací“ humor Jiřího W. Procházky tu ustoupil klasickému ironickému a černému humoru mistra Žambocha a příběh tudíž není zlehčován. Čtenář si tu úžasnou atmosféru vychutná bez nesmyslných přirovnávání. Bez přirovnávání, které tak pokazily předešlou knihu s názvem Není krve bez ohně.
Nemají pivo, ani špatné pivo.
Ano i sem propašoval Miroslav Žamboch zmíňku o pivu. Taky, co by to bylo za Vikingy, kdyby neměli pivo. Ale je tu i situace, kdy to pivo opravdu není. A jak se to mohlo stát? ….........Přečtěte si sami.
Doporučuji: Fajn dovolená, slunce, šumění moře a romantika. :-) i bez piva.
CITÁT - Touha napít se piva člověka často přenese přes největší úskalí osudu. Když žádné pivo nebudeme mít, nebude se nám chtít tolik žít.
Opět zřejmě Žamboch velí, děj je "seriózní" a dle mého se blíží slušným kvalitám původních conanovských příběhů. Nikdo si na nic nehraje a všichni dělají, co mají, totiž plaví se, válčí a chovají temné myšlenky. Nepitval bych se tolik v obecně známých informacích o vikinské éře, a tím spíš bych méně idealizoval jejich společenské zvyklosti.
JFK tentokrát s Vikingy při výpravě za objevením Kanady - zajímavý a čtivý příběh. Prostřední pasáž trochu slabší, ale stále moc dobré čtení, už se těším na další díl.
Agent Kovář se tentokrát stává členem výpravy Vikingů, plavících se z Evropy do severní Ameriky, s úkolem zajistit úspěšné navázání kontaktů s tamějšími indiány.
Dle mého soudu zatím nelepší díl JFK, byť ani zde se autoři nevyvarovali nešvarů z minulých dílů: způsob fungování přenosu mezi paralelními světy, jeho pravidla nebo možnosti nejsou nikde popsány, proto se zde často objeví "novinka", díky níž autoři příběh ohnou tam, kde chtějí. Ano, pomáhá to překvapivým obratům, vůči čtenářům to ale není zcela férové. Nehledě na to se v knize i tak objevují další logické kiksy, které realitu pohřbívají ještě hlouběji. Tak jako tak je příběh vcelku vydařený a vyzdvihuje dílko nad průměr.
Třetí kniha o agentu JFK je opět o kousek lepší. Možná hraje roli fakt, že poslední dobou upřednostňují fantasy a tady jí je o kapku víc. Nicméně, většinu příběhu se nic neděje a děj je připravovaný pro další závěrečnou bitvu. U obsáhlejší knihy, kde je děj podrobnější to není na škodu. Tady to chtělo víc zajímavějších okamžiků.
Opět změna, a znovu hlouběj do minulosti. Vlastně pardon, do paralelního světa. A opět to JFK pěkně schytá. A stále se nic pořádně nedozví. Spíš naopak, vše se tak nějak divně zamotává.
A já jdu na další díl, neb jsem stále víc a víc zvědav jak budou Johna zase mučit :-)
A troch vlastně taky vstupuji do paralelního světa (tedy do své minulosti), kde se vracím ke čtení sci-fi. Jo a můžu říct, že to byli dobré časy. Těžko říct, jestli si to John myslí taky.
Dobrý díl, jak se JFK vydává s Vikingy na výpravu do Vinlandu (Ameriky) a v alternativní realitě se snaží dosáhnout toho, aby Vikingové uzavřeli spojenectví s místními domorodci.
U tohohle dílu vidím jako velkou výhodu, že se jedná jen o obyčejnou výpravu menší skupinky lidí za moře. Svým charakterem se tak jedná vlastně o drobnou událost, přestože je v téhle realitě tak důležitá asi jako byla cesta do Ameriky Kryštofa Kolumba.