Mefisto - A co všechno odnes´ čas
Milan Vobliza
Šedesátá léta. Byla to doba závanu celkového společenského uvolnění, období zrodu slavné české filmové vlny, ale hlavně nástupu hudebního žánru, který změnil svět. Do Prahy přišel rock’n’roll! Začaly se rodit kapely, které měly v pozdějších letech dobývat srdce statisíců mladých. Olympic, Matadors, ale především legendární Mefisto. Bubeník Milan Vobliza nejenže prožil s touto kapelou všechno dobré i zlé, a může tedy, jako málokdo jiný, psát o lidech, kteří Mefistem prošli, at mosféře stovek a tisíců koncertů i životě rockových hvězd oné doby. A vlastně i o době jako takové, kde se lidé setkávali, kam chodili dobře jíst i pít, kde se bavili a žili. Historie Mefista je tedy i odrazem nálad té zvláštní doby 60. let. A už jen tak mimochodem – kdo si dneska vzpomene, že zakladatelem a nepsaným lídrem Mefista byl skladatel Karel Svoboda, že jeho složením prošly takové osobnosti, jakými byli Pete Kaplan, Viktor Sodoma, Karel Kahovec, nebo že Mefisto v 60. letech doprovázelo Golden Kids, tedy Neckáře, Kubišovou a Vondráčkovou a celé jedno období bylo i doprovodnou kapelou Waldemara Matušky v letech, kdy byl na vrcholu popularity.«... celý text
Přidat komentář
Mefisto byla první skupina, která přešla z beatové scény na scénu malého hudebního divadla, nejdříve to byla Laterna magika a koncem roku 1965 začalo Mefisto účinkovat v Divadle Rokoko, posléze v divadle Semafor. Skupina doprovázela zpěváky v čele s W.Matuškou a Martou Kubišovou . A také jezdila po republice s vlastním programem.
Olympic Petra Jandy a Mefisto Karla Svobody byly svého času vůdčí české beatové skupiny. Začínal zde dnes u nás zapomenutý zpěvák a nyní kanadský občan Jaromír Mayer.
Pro pamětníky jde o příjemnou četbu a osvěžení vzpomínek.
Mefisto bylo vždy bráno trochu s rezervou, vzpomínám si na výrok baskytaristy Pavla Chrastiny: „Jít na vojnu znamenalo vypadnout z dění a pak se člověk mohl vrátit jen do nějakého orchestru - nebo do Mefista.“ Je pravda, že se o něm tolik nepsalo a Voblizovo vzpomínání má zajímavý rozměr. Bohužel ho zbytečně shazuje několik vyslovených historických úletů - zejména týkající se Tony Sheridana a Beatles - a pak člověk má tendenci brát i některá další tvrzení s jistou rezervou. Připomenutí éry Mefista vnímám jako čin záslužný, vždyť ani v publikaci Bigbít se o něm příliš nedozvíme.