Příhody Řeka Melikla
Witold Makowiecki
Dobrodružný románový příběh o mladém řeckém námořníkovi Meliklovi přenáší čtenáře do starobylého Kartága, na Sicílii a do Egypta v VI. stol. před naším letopočtem. Popisuje dlouhou a dramatickou cestu Meliklovu z Kartága, kam byl fénickými piráty prodán do otroctví, do rodného Milétu. Melikles, mladý, bystrý mořeplavec, je chlapec plný zájmů a nadšení pro svobodu, kterou se naučil cenit, proživ potupné zajetí a kruté otroctví. Samozřejmě že pak vždy stojí na straně utiskovaných, že podporuje útěk veslařů na galéře, že se pokouší vysvobodit zajaté rukojmí, že v bitvě Řeků s Egypťany statečně a s důvtipem bojuje proti egyptské přesile. Jinou z výrazných postav příběhu je tajemstvím obestřená postava Nehurabheda, velekněze boha Ormuzda – boha spravedlivých. Je to vyrovnaný, klidný a moudrý stařec, plný lásky k člověku, jenž v příběhu ztělesňuje autorovu víru v převahu rozumu a vědění. Melikles a Nehurabhed jsou si věrnými společníky na té dlouhé dobrodružné cestě, plné nebezpečí, při níž si navzájem pomáhají, jeden svým mladistvým nadšením a tělesnou zdatností, druhý rozvahou, zkušenostmi a moudrostí stáří. Oba jsou spojeni poutem téměř otcovské a synovské lásky. Třetí zajímavou postavou je námořník Kalias, přítel a pomocník obou předchozích, v jádru čestný, ale chlubivý, prolhaný a hádavý chlapík, který svou žvanivostí způsobí nejednu zápletku, kterému však pod touto maskou buší správné, upřímné chlapské srdce. S těmito třemi hrdiny projde čtenář kus starověkého světa, seznámí se s životem za otrokářského řádu, s těžkým údělem veslařů na galérách, pozná starověké námořnictví, báje o antických bozích… A nebude to poznání suché a nudné, ale právě naopak. Neboť Makowiecki vládne svižným perem, které dovede barvitě vylíčit mořskou bouři i dramaticky popsat rozhodnou bitvu, vdechnout postavám příběhu a sdělit i čtenáři jako hlavní myšlenku: lásku ke svobodě, lásku k vlasti a lásku k člověku. Edice KOD, svazek 37. Identifikační číslo tohoto vydání knihy je 13-846-74.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1974 , Albatros (ČR)Originální název:
Przygody Meliklesa Greka, 1947
více info...
Přidat komentář
Perfektný napínavý príbeh doplnený opisom života na mori. Čitateľa upútajú statické aj dynamické veľmi podrobné opisy a zaujímavá zápletka v obidvoch častiach tejto knihy. Prvá časť- Melikles opisuje život mladého bývalého otroka Melikla a cestu do Egypta so sympatickým námorníkom Kaliom a starcom Nehurabhedom. Druhá časť Diossos- opisuje útek chlapca z chudobnej rodiny, kvôli zachráneniu svojej rodiny pred nespravodlivosťou. Obidve knihy dokumentujú často neľahký život ale aj dôležitosť priateľstva, rodiny,odvahy a vzájomnej pomoci. Odporúčam všetkým milovníkom dobrodružných románov odohrávajúcich sa na mori aj mimo neho.
Volně navazující román Tři útěky z Korintu (v originálu Diossos) se mi líbil o poznání více, ale i Příhody Řeka Melikla jsou velmi poutavým a pěkným dobrodružným románem pro děti a mládež. Titulní postava románu i moudrý médský "stařec" Nehurabhed měli při čtení mé obrovské sympatie. Poutavé vylíčení potýkání se řeckých městských států s okolím - Kartágo, Féničané, upadající Egypt (ne příliš dlouho po ději románu došlo k slavnému boji Řeků proti Peršanům). Celkové hodnocení: okolo 80 %, tj. 4 hvězdy
Dětsky předvídatelná ale o to milejší a čtivější dobrodružství mladého Řeka Melikla a jeho přátel Kalia a Nehurabheta i nepřátel z let cca 572-570 př.n.l. Vše na pozadí velké politiky během nastupující řecké expanze ve Středomoří, které se snaží bránit proradí Karthaginci, Foiničané či egyptští kněží, což ústí v napadení řeckého města Kyrenaiky v dnešní Libyi vojsky egyptského faraona Apriese.
Skutečné události o válce s Kyrenaikou a následném pádu faraona Apriese nám popsal Herodotos a autor Melikla se jich, zdá se, i při vší dobrodružnosti věrně držel.
Kosmetické chyby (např. placení drachmami- mince se ještě v té době neužívaly) na kráse neubírá.
Neuvěřitelně poutavá kniha pro mládež. Příběh drží od začátku do konce. K těmto knihám se člověk rád v dospělosti vrací, třeba na záchodě :-D
Po přečtení Černých korábů byla laťka nasazena hodně vysoko. Není to špatná knížka, ale vyprávěcí styl autora mě nedokázal úplně vtáhnout do děje a nacházela jsem i nějaké skuliny ve vyprávění. Celkově je to ale hezký příběh a napínavější části vyrovnají ty méně napínavé.
Knihu jsem dostala od tety jako užnáctiletá a přečetla ji několikrát po sobě. Dobrodružství řeckého chlapce mě hrozně bavila. Náhodou jsem ji našla založenou v krabici s knihami,které jsem chtěla podarovat,ale asi to rozhodnutí přehodnotím a nechám si ji,kdybych se do toho světa chtěla ještě někdy podívat
Když mám vybrat knihu mého dětství, mám velký problém. Nejraději bych tam dala knihy, které vycházely v edici KOD- Černý šíp, Čtyři kapitáni, Bezhlavý jezdec a další. Nicméně tato kniha na mne zapůsobila - dálky, romantika, napětí. četla jsem ji několikrát a vždycky jsem litovala, že už je konec. Jsem knihovnice už od roku 1988 a je mi líto, že tyhle knihy dnešním dětem už nic neříkají.
Jedna z nejoblíbenější knížek mého dětství. Jak jsem jen na ni mohla zapomenout?
V určitém věku jsem na ní strašně ujížděla. Teď se mi to vybavuje:
"Jakou máš oblíbenou knihu? Mně se strašně libí Příhody Řeka Melikla."
"Me-li-co???"
"No tak nic..." :-)
V dětství jsem přečetl jen polovinu KODovek a tu druhou doháním až teď skoro nad hrobem. A je to zajímavá náplň. Příhody Řeka M. lehce nedosahují kvalit Tří útěků, občas je nějaká pointa předvídatelná. Prostředí starověkého Řecka a okolí však jen tak v dobrodružných knihách pro děti nenajdeme a připadalo mně velice atraktivní.