Město džinů: Rok v Dillí

Město džinů: Rok v Dillí
https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81451/mesto-dzinu-rok-v-dilli-81451.jpg 4 8 8

Město džinů se odehrává se během jednoho roku, který autor strávil v Dillí. Bizarní exotické město se před námi postupně odhaluje, takže jsme brzy vtaženi do jeho křivolakých uliček, na hlučné bazary, do mešit, svatyní a hrobek. Vůbec si neuvědomujeme, že zatímco nás vypravěč baví neuvěřitelnými historkami o kohoutích zápasech, praštěných taxikářích a svatých mužích, bezděky do sebe nasáváme také množství vědomostí. Kromě toho, že se nenásilně seznámíme s celou pohnutou historií Indie, od násilného rozdělení, přes britskou nadvládu a sikhská povstání až do současnosti, potkáme spolu s autorem také nepřeberné množství figurek i osobností, tak živých, že jen těžko uvěříme, že jsme je neviděli na vlastní oči. Chovatelé holubů, súfističtí mystikové, muslimští léčitelé, hudebníci, tančící derviši, kaligrafové, filozofové, potrhlý indický domácí? to jsou jen někteří z mnoha. Pokud jste si až dosud vážně mysleli, že poučování musí být nudné, tahle kniha vás definitivně vyvede z omylu.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Metafora

City of Djinns , 1994

Pablo70
24.07.2023 5 z 5

Autorovi v žilách koluje modrá krev je třetím bratrancem královny Camily, a také je synovcem Virginie Woolfové.
Tato kniha získala cenu pro mladé autory Sunday Times a je naprosto skvělá. Je fascinující, co všechno autor o tomto několik tisíc let starém městě zjistil, a jak poznával osobně jeho zapomenutou historii. Dostával se súfijcům, ale třeba i eunuchům a dalším lidem, které máme za dávno vymřelé. Vše popsal svým barvitým stylem. Jeho knihu je radost číst. Koneckonců každá z jeho knih získala nějakou cenu. Zájem o džinismus, súfismus, buddhismus a hinduismus a historii Indie je tu na prvním místě. A to vše doplňuje vlastními zážitky.
Vřele doporučuji!

slumdog
07.09.2016 4 z 5

Zajímavý a poutavý vhled do bouřlivých dějin Dillí.

William Dalrymple
britská, 1965