Město v bouři
Richard Biegel
Kniha představuje urbanistické a architektonické osudy historického centra Prahy v období, kdy se měnilo z malebného historického souměstí v ambiciózní velkoměsto. Téma otevírají první romantické zásahy, které městu daly nábřeží a promenády. V poměrně dramatickém protikladu následuje období radikální asanace, která znamenala demolici celých čtvrtí domů a vyvolala neméně radikální reakci ochránců „staré Prahy“. Samostatnou kapitolu představuje doba pozoruhodných meziválečných proměn města v metropoli nového státu, stejně jako temné protektorátní období megalomanských urbanistických plánů. S poválečnou euforií přicházejí nejen nové představy a sny, ale také brzký nástup komunistické totality, jejíž urbanistické vize jako by přímo navazovaly na protektorátní projekty. Finále knihy pak tvoří období let 1958–1970, které přineslo nejen návrat modernismu, ale také zásadní diskuse, jakou roli má vlastně historické centrum v organismu moderního města hrát. Překotné formování metropole otřáslo téměř vším, co staleté město do té doby představovalo. Práce proto sleduje nejen zrod a prosazení nových idejí, ale také čím dál silnější vědomí památkové hodnoty města, které v roce 1971 vyvrcholí jeho prohlášením za Pražskou památkovou rezervaci. Bylo-li to možné, dostávají v textu slovo přímo aktéři jednotlivých diskusí a ideových bojů. Jejich prostřednictvím lze nejlépe pochopit nejen dobové postoje a dilemata, ale také hlubokou vnitřní kontinuitu, která se s odstupem let ukazuje jako mnohem významnější, než by se z klipovitého střídání architektonických stylů i politických režimů mohlo na první pohled zdát.... celý text
Přidat komentář
S ohledem na rozsah informací obsažených v knize je poměrně těžké být stručný, pokud bych se o to pokusil, tak by potenciální čtenář musel být odrazen. Kniha v podstatě popisuje přístup k plánování a realizaci stavební činnosti v centru Prahy, a to s přihlédnutím k tomu, kde konkrétně by ta která stavba měla stát, a jejímu začlenění do stávající architektonické struktury.
Měl-li bych se rozepsat, možná bych pro změnu takového zájemce připravil o požitek z nových informací a zejména fotografického doprovodu ve stylu - tehdy, poté, později, později a nyní - doplněného řadou informací o pozadí úvah o umístění stavby či bojů o její realizaci. Kniha kromě fotografií obsahuje řadu návrhů ze soutěží o dostavbu např. Staroměstské radnice, stavbu magistrály, a dalších staveb, výkresy archeologických průzkumů komplexů budov na Starém městě nebo srovnání plánů Prahy od 19. století do současnosti.
Jakkoli kniha obsahuje informace, které by bylo možné nalézt i v sérii Zmizelá Praha, a to jak původních pěti dílech, tak tří dodatcích od Kateřiny Bečkové, tak i v knihách o jednotlivých pražských čtvrtích vydávaných Muzeem hl. mastě Prahy, není čas věnovaný této knize ztraceným, neboť i tak je v ní dost místa pro nové fotografie nebo informace, které ty již dříve viděné či zjištěné doplňují.
Mám nicméně takový pocit, že ke širšímu pohledu bude třeba přečíst i trojici knih od K. Bečkové - Hradčany, Staré město a Nové město, od Z. Wirtha - Stará Praha. Obraz města a jeho života a řadu dalších.
Jak jsem uvedl u některých mnou čtených pragensií dříve i zde se dají nalézt fotografie zaměřené sice na centrum, ale s výhledem na ještě holé kopce či pláně Letné, v pozadí Troje, Libně, Žižkova, Vinohrad a údolí pod Vyšehradem. Škoda psát, musí se přečíst.