Mezi proudy - díl I. - Dvojí dvůr
Alois Jirásek
Mezi proudy série
1. díl >
Román líčí vztah dvou dvorů – prvním je dvůr prudce vznětlivého, ale i lidového krále Václava IV., který rád chodil v přestrojení mezi studenty i obyčejné lidi. Druhým je palác arcibiskupa pražského Jana z Jenštejna. Tři pražští studenti - tenkonohý Tkanička, jedlík Bernášek a vážný Jan, jehož strýcem je hajný Šíp - se vydali o prázdninách roku 1381 na toulky po Čechách, aby si našli obživu. Zabloudí v křivoklátských lesích a jsou překvapeni zakuklenci a dopraveni na hrad Jivno, kde je čekají různá dobrodružství. Křivoklátský purkrabí, bodrý pan Jíra z Roztok, je v lese tajně vyslechl a podrobí je zkoušce. Dva studenti propadnou, třetí, Jan obstojí a za to je purkrabím podporován ve studiu v Praze. Jan se ubírá ke svému strýci, Šípovi, křivoklátskému lesníku. Zjistí, že se strýc podruhé oženil s mladou a koketní ženou Marií. Té si však všimne při své vyjížďce Jan z Jenštejna, arcibiskup a tehdy ještě elegantní pán a kavalír. Arcibiskup si začne s půvabnou ženou hajného Šípa, Marií, románek a ta za ním uteče z křivoklátské samoty do Prahy, ale je arcibiskupem zavržena - Marie se před ním těžce zraní dýkou. Je ošetřována v klášteře u sv. Anežky. Obstarožný hajný Šíp, jemuž se dostalo povýšení na ohnivý dvůr, je zbaven radosti z vlastního vzestupu a žije potřebou usvědčit viníky svého neštěstí. Naštěstí syn Jan, dlící v Praze na studiích, mu začíná otevírat oči na pozitivní snahy, které se probíjejí k životu. Týkají se práv Čechů vůči Němcům na univerzitě i na pražské radnici a v dalších sférách veřejného i soukromého života. Krouží kolem potřeby mravní očisty v církvi a v duchovní sféře vůbec. Šíp v čele nenávistných houfů pálí arcibiskupské statky a obtížený bolestí z panské křivdy ukládá synovci Janu Husovi zastavit kněžskou pýchu a zasadit se o mravní očistu země. Elška z domu malíře Chvala je vábena německým studentem, který jí proradně slibuje manželství, ačkoliv má závazky jinde. Když se Elšky zastane český šlechtic, její ctitel, je zrádným Frovinem smrtelně zraněn a zemře. Elška rezignuje na světský život a uchyluje se do kláštera. V něm se setkává s Marií Šípovou, které poskytne pomoc a pomůže usvědčit arcibiskupa z krutého jednání. Tato prostá žena, v níž probudil k sobě vášeň, přispěla k proměně církevního velmože z pyšného vládce a milovníka světských rozkoší v trpkého kajícníka a samotáře, pronásledovaného výčitkami svědomí. Svedená a opuštěná Marie Šípová nakonec těžce umírá v Anežském klášteře. Arcibiskup se dovršenou proměnou v kajícníka nepřiblížil králi – jeho vychytralí podřízení, dychtiví statků a moci, ho ženou do vážných střetů s Václavem IV. Když se pak v představě krveprolití, které hrozí vlasti, chce arcibiskupského úřadu vzdát ve prospěch někoho, kdo by byl s to konflikt odvrátit, je i moudrými napomenut, aby v zájmu církve setrval na svém místě. Zdroj: aloisjiraek.cz... celý text
Přidat komentář
Skvělá kniha. Arcibiskup přefikne mladou manželku starýho hajnýho, tři studenti na toulkách polapeni neznámými zakuklenci odvlečeni na hrad Jivno, souboj na nože mezi českým a německým studentem kvůli hezký holce... výslech inkvizice .... do toho plejáda historických postav, intrik , mystiky a magie .. bravo...
Další Jiráskův skvost. Skvěle zde popsal stav tehdejší šlechty, duchovenstva, neschopného krále Václava IV., intriky Lišky ryšavé a především situaci drobných měšťanů a hejmanů. Jirásek zde zkritizoval, zcela poprávu, katolickou církev udírající český lid. Díky tomuto dílu se o cíkrvi může říci, že je nejstarší zločinecká organizace v dějinách.
Po delší době jsem se pustil do Jiráska a musím napsat, že jsem opět ! byl příjemně obdarován velmi čtivým příběhem. Pravda jazyk autora není nejaktuálnější, ale jinak všechny hvězdičky, pustím se do dalších dílů.
Jelikož jsem se nyní stěhoval a celý nový byt je plný beden knížek, nechtěl jsem ztrácet čas přehrabováním a vybral jsem si knihu z bedny navrchu. Ha, klasika. Během prvních stránek jsem se oprávněně zděsil. Musím konstatovat, že takhle dlouho jsem jednu stránku už léta nečetl. Stará čeština, stavba souvětí úplně jiné, než jaké jsem zvyklý. Ale po pár desítkách stran už jsem se do textu jakžtakž dostal a mohlo vše odsýpat. Počátky husitství, všechno hlavní dění je teprve před námi. My tu máme trojici (i když vlastně spíše trojici, jeden mizí z příběhu skoro na začátku) hrdinů a jejich protloukání se světem. Jedná se o mého druhého Jiráska, snad se dohrabu ke zdárnému konci čtení této trilogie.
Nemusím přikládat žádné doporučení co do historické kvality, čtivosti ani zajímavosti.
Děj začíná v Křivoklátských lesích, kudy jsou tři kamarádi ( studenti) ke strýci, který má pod svou doménou ohnivý dvůr a dějí se tam vůbec takové zajímavé věci. Cesta pro ně není vůbec lehká protože jsou přepadeni, takříkajíc prozkoušeni, vyvedeni z míry. Dvojí dvůr lze vyložit takto jako dvůr krále - Václava IV. - a dvůr arcibiskupa - Jana z jenštejna, každý dělal své, takříkajíc, každý běsnil po svém.
Krutost, vzepření,rozporuplnost a na druhé straně se straní bídnost a odevzdání.
Tahle Jiráskova trilogie popisuje v podstatě konflikt dvou vrstev - měšťanstva a drobné šlechty x církve - ze kterého vlastně vyrostlo následně husitské hnutí. Kniha je poplatná době svého vzniku a nedá se předpokládat, že by nad ní současný čtenář slintal blahem, nejsou zde ani žádné bouřlivé akce, ani nadpřirozené potvory, jen obyčejní lidé té doby a jejich život. Autor nezapře profesionála, jednoznačně ale dává najevo, komu straní, kdo jsou jeho koně. Při čtení - pokud se k němu odhodláte - musíte vzít v úvahu skutečnost, že byla napsána před takřka půldruhým stoletím.
Knihu je třeba vnímat spíš jako zrcadlo doby jejího vzniku než jako popis historických reálií.
Autorovy další knížky
1970 | Staré pověsti české |
1951 | Psohlavci |
1965 | F. L. Věk I. |
2000 | Temno |
1955 | Z Čech až na konec světa |
Období vlády Václava IV., spory šlechty a církve. Kdo přečte, má v dějinách jasno. Skvěle napsané, nádherný jazyk, žádná sprostá slova a vulgarismy.