Mezi proudy II. - Syn Ohnivcův
Alois Jirásek
Mezi proudy série
< 2. díl >
Třísvazková (Dvojí dvůr, Syn ohnivcům, Do tří hlasů) trilogie Mezi proudy Aloise Jiráska popisuje počátky českého odboje proti německému utlačování za doby krále Václava IV. První svazek „Dvojí dvůr“ (1887) se věnuje zejména sporům mezi dvěma národy. Češi se snaží všemožně domoci svého práva, což se jim nakonec aspoň částečně podaří. Druhá část „Syn ohnivcův“ (1888) přetřásá téma rozpínavosti českých pánů. Ti se snaží podrýt autoritu krále ve svůj vlastní prospěch. Třetí svazek „Do tří hlasů“ (1890) vypráví o nástupu českého lidu do boje a vrcholí dosáhnutím tří hlasů na universitě. Celou trilogií pak prostupuje problém církve. Je zde popisována špatná morálka vysoko i nízko postavených členů křesťanské církve. Oproti tomu několik dobře smýšlejících Čechů se snaží o nápravu a o prosazení dobrých mravů a českého jazyka. Autor zde vycházel z doložených historických faktů, nicméně nechal zde prostor také své představivosti. Skutečné postavy (Jan Žižka,Jan Hus, Jan z Jenštejna, král Václav IV., král Zikmund) se prolínají se smyšlenými a do fiktivního příběhu jsou citlivě zasazeny skutečné události. Většina postav, které se v knize objevují, má jasně vyhraněný charakter – buď se jedná o správně smýšlející, pobožné Čechy bojující za svou vlast, řeč a práva nebo o záporné hrdiny, většinou Němce nebo pyšné české pány libující si v moci a penězích. Jen u krále Václava je ukázáno, že kromě kladných vlastností a oddanosti Čechám, má také své velké vady, kterými jsou zejména slabá vůle, neovladatelný temperament a problémy s pitím.... celý text
Přidat komentář
Pogromy na židy, intriky, magie, léčitelství, vraždy, politika, náboženství, tajemno ..neuvěřitelně dobré
Druhý díl série Mezi proudy se mi líbil o jednu hvězdičku méně, je ovšem také možné, že jsem už byl poněkud unavený Jiráskovou češtinou. Na další díl si dám oddych, ale stejně je to krásné čtení !
Nejkratší díl trilogie, kde sledujeme další osudy dvou hlavních hrdinů o pár let později. Přidávají se noví, mladší. A já zjišťuji, že už to s tou starou češtinou není tak zlé, kupodivu už čtu stránky stejně rychle jako u normálních knih a mám pocit, že tuto trilogii dočtu celou, jelikož překvapivě nenudí.
Eskalace celé neutěšené situace v Čechách je zřejmá už tady v duhém díle.Páni se snaží Krále otrávit, Hlava nehlava bijí všichni všechny v r. 1339 při bouřích téměř kde koho a prvně jsou zde vyřčena slova o náboženské toleranci, ovšem nemá to sílu, je to jen volání ve větru, ale silné volání ve větru. Rozehrává se štvanice na krále který se dostává z moci pánů do moci svého bratra a vše vyústí ve třetím dílem chaotickou situací kdy všemu takříkajíc dojde dech při snaze urovnat papežské schizma. Krize vyvrcholí.
Autorovy další knížky
1970 | Staré pověsti české |
1951 | Psohlavci |
1965 | F. L. Věk I. |
2000 | Temno |
1955 | Z Čech až na konec světa |
Neshody mezi panovníkem a arcibiskupem pokračují, na stranu arcibiskup a se přidává část vysoké šlechty v čele s Rožmberky.