Mezi tibetskými mnichy a kočovníky

Mezi tibetskými mnichy a kočovníky
https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90396/bmid_mezi-tibetskymi-mnichy-a-kocovniky-3lI-90396.jpg 4 5 5

Manželé Rijnhartovi jsou misionáři "na volné noze". Žijí v tibetském klášteře Kumbum a snaží se hlásat křesťanství. Pak se pokusí o cestu do Lhassy, ale jsou zapuzeni a na cestě zpět muž zmizí a ona se samotná s revolverem v ruce probíjí mezi divokými kočovníky zpět do Číny. A protože v tibetských pustinách pochovali manželé také svého synáčka Charliea, přichází paní Rijnhartová v zoufalém stavu do domu evropských hostitelů. - Styk dvou kultur, v nichž buddhistická, ač silně v těchto oblastech pozměněná, je bezmála o 600 let starší než křesťanská. S 15 obrazy a mapkou.... celý text

Přidat komentář

cmelda87
28.07.2024 4 z 5

Nečetla jsem. Spíš jsem si poslechla opravdu hluboký a rozsáhlý rozbor této knihy i s četnými dost dlouhými úryvky. A i to mi stačilo. Je až odzbrojující a dechberoucí, co všechno dokáže unést lidský život a s jakou silou a co všechno dokáže zvládnout žena, se kterou se život ani okolnosti v něm, opravdu nemazlily.
Každý jsme si něco prožili a prožíváme, každý si něco těžkého neseme.
A každý máme možnost výběru, jak se k tomu postavíme.
Smekám před Susii Rijnhartovou.

Zelený_Drak
05.01.2020 4 z 5

Výzva každý rok přinese aspoň jednu skutečnou výzvu a v roce 2019 to byl cestopis. Cestopis jsem ještě nikdy nečetla. Nechala jsem si jeden doporučit a dostal se mi do rukou tento. Četl se dobře a obsahoval mnoho zajímavých postřehů. Jak vypadal na přelomu 19. a 20. století Tibet viděný očima křesťanské misionářky? No nebyla to žádná země dokonalých mnichů oproštěných od světa, jak si ji dnes často představujeme. Buddhismus byl v podání mnoha lamů i obyčejných lidí podobně pokřivený jako křesťanství na západě, Číňané se ze zkušeností Susie Rijnhart nejeví jako ti nejhorší světoví záškodníci a největší rozbroje dělali v Tibetu muslimové (když se zrovna nebili s ostátními skupinami obyvatel, válčili aspoň mezi sebou o otázky víry). Doporučuji všem, kteří si představují, že Tibet býval zemí zaslíbenou než ho Čína začala zlikvidovat. A zajímavé to je i z medicínského hlediska. Ne vždy, byli "předci" a "lidé v dřívějších dobách" moudřejší ve věcech zdraví než "my dnes". Ne všechna "tradiční východní medicína" musí být úžasná. Někdy šlo o metody dosahující kvalit metod "tradiční západní medicíny" (jako je pouštění žilou). Jediné, co mohu cestopisu vytknout, je, že není podrobnější a obsáhlejší.


Jelitovna
06.06.2014 5 z 5

Drsný.

Štítky knihy

Tibet Čína cestopisy

Autorovy knížky

Susie Rijnhart
americká, 1868 - 1908
1921  88%Mezi tibetskými mnichy a kočovníky