Mezi vodou slanou a svěcenou: Dějiny jižní Itálie
Tommaso Astarita
Dramatická krása pobřeží a úrodné roviny kraje, kterému se později říkalo „Království obou Sicílií“, od pradávna lákaly jak Římany, tak Řeky. Jižní Itálie a Sicílie vždy byly průsečíkem nesčetných vlivů vytvářejících současnou civilizaci. První sekulární univerzita světa vznikla v Neapoli. Četné složky italské kultury, které dnes zná celý svět – od komické opery až po pizzu – se zrodily právě na Jihu. Tady vzkvétalo umění a hudba, stejně jako koncepce vzdělávání, snášenlivosti a státní správy. Uznávaný vědec Tommaso Astarita, rodák z Neapole, nám nabízí výklad dějin, který je vysoce faktografický, ale zároveň i hluboce osobní. Na stránkách knihy potkáváme výrazné osobnosti – od volnomyšlenkářského a kosmopolitního krále Fridricha, který debatoval s židovskými a muslimskými filozofy (a troufl si i na setkání se sultánem), až po rybáře Masaniella, který inspiroval revolucionáře a umělce celé Evropy. V období šestnáctého až osmnáctého století Neapol byla vedle Paříže jedním z největších center evropské kultury. Návštěvníci města díky dramatickému osudu regionu a jeho kráse začali říkat: „Vidět Neapol a zemřít.“ Goethe poznamenal, že v Římě rád studoval, ale v Neapoli by chtěl „jen žít“, neboť „Neapol je ráj: každý, mě nevyjímaje, tu žije ve stavu blaženého zapomnění“.... celý text
Literatura faktu Literatura naučná Historie
Vydáno: 2006 , BB artOriginální název:
Between Salt Water and Holy Water: A History of Southern Italy, 2004
více info...
Přidat komentář
vyborna historia juzneho talianska. asi vas musi zaujimat juzne taliansko aby ste to hltali. ak ste tam boli a poznate tu mentalitu a zvyky, tak fakt vyborne a celkom obsiahle.
....navazuji na dévoreur de livres...a taky kdo tuhle nádhernou část Itálie znají a milují...
Zajímavé čtení, ale určené spíše pro studenty historie a pro lidi, kteří již o této oblasti mají nějaké povědomí.
Autorovy knížky
2006 | Mezi vodou slanou a svěcenou: Dějiny jižní Itálie |
Kniha čtenářům přibližuje nejen politický, ale také kulturně-společenský a náboženský vývoj oblasti jižní Itálie, jež na rozdíl od Itálie severní nepředstavovala roztříštěnou mozaiku městských států. Rovněž v případě osob podílejících se na správě a ovlivňujících samotný vývoj jihoitalských oblastí během jednotlivých staletí zpřístupňuje překlad Astaritova díla informace, jež ve výraznějším množstí do Češtiny přeložených publikací doposud dohledatelný nebyl. Společně se všeobecnými znaky vývoje tohoto regionu popisuje kniha naopak také dobová regionální specifika.