Migréna
Oliver Sacks
Ve své knize světoznámý neurolog Oliver Sacks netradičně pojednává o migréně, onemocnění, jež postihuje až pětinu žen a šest procent mužů. Detailním přiblížením této nemoci všem lidem s „bolestmi hlavy“ ukazuje, že trpí nejspíše neurologickým, po všech stránkách složitým onemocněním, které v jejich životě sehrává jedinečnou roli a je jakýmsi jejich určitým a osobitým „výrazem“. Migréna tak z tohoto pohledu není nepřítel, jehož je třeba se co nejrychleji zbavit. Je to naopak životně důležité sdělení organismu, kterému je nutno naslouchat, porozumět mu a adekvátně na ně reagovat. Jelikož migréna se vyznačuje mnoha odlišnými projevy, které se mohou výrazně lišit od pacienta k pacientovi, je třeba vždy zvolit individuální přístup beroucí ohled na pacientovu anamnézu, rodinnou historii, biologické a psychologické pozadí. Autor během svého života léčil více než tisíc migreniků a nastudoval historické prameny vztahující se k bolestem hlavy. V knize se čtenář dozví podrobnosti jednotlivých případů i okolnosti, které je třeba brát v úvahu při léčbě tohoto náročně léčitelného onemocnění. Dočteme se mimo jiné i o častých matoucích příznacích, které migrenici zakoušejí, například o zvláštních zrakových halucinacích a pokřiveném vnímání prostoru, času a tělesného obrazu, zvláštních stavech, které našly své vyjádření v mnoha uměleckých dílech.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Zdraví
Vydáno: 2016 , DybbukOriginální název:
Migraine, 1970
více info...
Přidat komentář
Rozsáhlé dílo snažící se říci o migréně úplně všechno. Včetně vývoje, jak na ni pohlíželi jiní lékaři. Vzhledem k tomu, že projevy i důvody vzniku i léčba jsou značně různorodé, působilo na mě zpracování místy až nepřehledně, ale v tomto případě je to pochopitelné.
Horší bylo, že autor vycházel ze svého původního rukopisu z roku 1968, který pro vydání 1992 upravil, aktualizoval a tak. Bohužel ne vždy bylo patrné, zda slovy "v poslední době" či "nedávno" myslí sedmdesátá nebo devadesátá léta - na pár místech rok uvádí a je to tak i tak. Navíc by bylo potřeba už pomalu aktualizovat pro rok 2020, hlavně odbornou část zabývající se výzkumy a léčebnými postupy. Škoda, že knihy tohoto typu tak rychle zastarávají, svého času to musela být opravdu hodnotná publikace.
Doporučuji každému bez rozdílu náchylnosti k migréně. Odborné pojetí, avšak podané dostatečně srozumitelně i pro nás laiky, mi naprosto vyhovovalo. Ze svého osobního hlediska bych se možná ráda více dozvěděla o ostatních příznacích (především o zkušenostech s bolestí), jelikož autor se věnuje s velkou měrou spíše popisu aury. Ale z objektivního hlediska knihu považuji za vhodně podaný souhrn informací o této nemoci. Možná zjistíte, vy, kdož jste již strávili s touto nezvanou společnicí trochu času, že ji vlastně neznáte tak dobře, jak jste si mysleli. Tím chci říci, že ač mám s migrénou své zkušenosti, nikdy mě vlastně nenapadlo vnímat u ní ostatní nuance příznaků, vždy jsem se zaměřovala především na bolest a její podoby. A nejen naučné hledisko je správně podané, ale kniha mi dala i zamyšlení se nad takovým spíše příjemným nadhledem nad situací.
Túto knihu v prvom rade docenia migrénici. Je to výborné repetitórium známych poznatkov a vyslovených teórii o tak komplexnej poruche, akou je migréna. Sacks sám migrénami trpel a táto zdieľaná empatia pridáva knihe na hodnote.
Autorovy další knížky
2010 | Probouzení: Příběh o nečekaném probuzení ze spavé nemoci |
1997 | Antropoložka na Marsu |
2009 | Musicophilia |
2013 | Halucinace |
2016 | Vděčnost |
Naprosto skvělá kniha od známého neurologa, která srozumitelnou a zajímavou formou vysvětluje snad vše kolem migrény.