Přidat komentář
Skvělá kniha, které dávám plný počet hvězdiček a měl by ji přečíst a mít v knihovně nejen každý rodič, ale i každý, kdo pracuje s lidmi nebo jsou pro něj dobré vztahy s ostatními důležité. Doplňuje knihy „Nejsou stejné“ a „Ani mámy nejsou stejné“, ale dá se číst i samostatně, protože i v této knize je čtenář seznámen s tím, jak se projevují jednotlivé typy a jak se konkrétní psychické funkce projevují a podle toho se pak určuje typ.
Líbí se mi, že je vše napsané názorně s mnoha konkrétními příklady, takže čtenář snadno pochopí, o čem se píše, a pokud by zpočátku tápal v pochopení nějakého pojmu, právě názorné příklady umožní jeho porozumění. Je jasně ukázáno, že Teorie typů neznamená „udělat si někde test“ a tím se řídit.
Zjistíme, co jsou vrozené potřeby jednotlivých temperament/typů, jak se liší, jak jsou naplňovány, a že naplňování vrozených potřeb osoby jiného typu neznamená, že mi dělá naschvály. A právě při čtení o naplňování/nenaplňování vrozených potřeb a souvislostech se sebehodnotou detailně a prakticky rozebrané pro jednotlivé typy osobností (a z příkladů vidíme, že 16 typů osobností neznamená, že je jen 16 skupin lidí, ale co má každý typ společné) jsem zažívala různé aha momenty týkající se vrozených potřeb, emocí, sebehodnoty u sebe i u druhých. Díky autorce i všem, kteří poskytli pro knihy své příklady, je možné si zřetelně uvědomit, co můžu dělat pro to, abych si budovala zdravou sebehodnotu, zdravé vztahy, měla odpovědnost za svůj život a současně nenarušovala sebehodnotu a vývoj dětí či vztahy s okolím.
Mám-li napsat celkové hodnocení jednou větou – z žádné přednášky z psychologie jsem si neodnesla tolik do každodenního života, co z této knihy (potažmo dvou předchozích), právě proto, že to není „suchý přehled“ definic, ale je to vše ilustrováno názorně bohatou praxí a mohu to už při čtení porovnávat se sebou a svým okolím.
Když jsem knihu převzala opravdu jsem nečekala tak velkou a těžkou bichly. Nicméně kniha je pro mě z části zklamáním z části překvapením. Je to v podstatě bible pedagogiky a výchovy ale na druhé straně pohlíží na přístup k dětem pouze z hlediska osobnostního testu (16osobnosti) a jednotlivě rozepisuje přístup. Myslím že to není od věci a to především z hlediska pochopení vnímavosti něčeho tak křehkého jako osobnost dítěte ale na jednoznačný výsledek testu nemusí nutně existovat jednotný přístup. Líbili se mi i ilustrace a přehlednost i práce kterou autorka do knihy vložila nicméně jsem čekala něco jiného.
Skvělá kniha! Jako jediná na trhu nepředkládá instantní jednotné řešení pro výchovu všech. Všichni víme, že nejsme stejní, přesto většina rodičů stále hledá jeden univerzální recept na svoje děti. Jenže takový neexistuje a Šárka Miková si je toho vědoma. Díky její knize poznáte lépe svoje děti, ale i sebe. Pochopíte potřeby vašeho jedinečného dítěte. Přestanete tak používat nefunkční strategie při výchově a hlavně dostanete do rukou nástroj(e) pro budování pohodového vztahu se svým dítětem/dětmi. Často totiž projevujeme lásku svým dětem tak, jak bychom ji sami potřebovali dostávat od ostatních, ne tak, jak to potřebuje naše konkrétní dítě. Mně osobně kniha ve vztahu s mým synem velmi pomohla.