Minervina sova
Genrich Nikolajevič Volkov
Autorovou snahou je přiblížit čtenáři zvláštnosti i vzájemné souvislosti tvůrčího procesu J. W. Goetha a G. W. F.Hegela, nejvýznačnějších zjevů obrození německé kultury na konci 18. a počátkem 19. století, kteří ve své tvorbě nejsilněji vyjádřili "ducha doby" a dokázali syntetizovat dosavadní duchovní kulturu a odkrýt nové obzory jejího dalšího vývoje.... celý text
Literatura naučná Filozofie O literatuře
Vydáno: 1977 , Mladá frontaOriginální název:
Sova Minervy
více info...
Přidat komentář
Štítky knihy
kulturní dějiny Johann Wolfgang von Goethe, 1749-1832 Georg Wilhelm Friedrich Hegel, 1770-1831
Již dávno jsem si povšiml, že v edici "Most" vycházely v menších nákladech (rozumějme, menších na tehdejší poměry) velice pozoruhodné speciální studie (připomínám třeba skvělé "Kategorie středověké kultury" A. J. Gureviče). A kniha, kterou recenzuji je jednou z nich.
"Minervina sova" samozřejmě odkazuje na Hegelův známý výrok, že sova poznání vzlétá až za soumraku - tedy metaforicky, o společnosti, epoše a její duchovní stránce, kultuře lze hluboce soudit až když zaniká (či zanikla).
Volkovova studie každopádně přesahuje jen pouhý vztah Hegela a Goetha. Poměrně pečlivě a plasticky zachycuje kulturní milieu celé doby přelomu století, ve kterém rozkvetl německý romantismus. A setkáme se nejen s oběma velikány, ale i Fichtem, Schellingem, Schillerem a jmnoha dalšími mysliteli, spisovateli i básníky...
Kniha je přitom zaměřená primárně na ideje, které rozvijeli; je poměrně dobrým úvodem dokonce i do Hegelovy (a Goethovy) filosofie, přičemž velice zdařile zastane i úvod i do tehdejší literatury.
Psaná je každopádně přístupně - autor měl evidentně na paměti i mladší čtenáře (soudím minimálně podle použité literatury, kdy se hodně opíral o dostupné ruské překlady, ač jako ruský Němec samozřejmě němčinu ovládal)
I když... možná mám s tou přístupností poněkud zkreslený pohled.
Tomu, koho zajímá problematika německého romantismu konce 18. a začátku 19. století, má vztah ke Goethovi a německé kultuře, či se chce dozvědět něco k německé klasické filosofii, tak tomu knihu vřele doporučuji.